LANSERING: Administrerende direktør Håkan Samuelsson flankert av Ebba Busch og Magdalena Andersson under produksjonsstarten for Volvo EX60 på Torslanda i Göteborg.

Volvo EX60:

Batteri­problemer kan forsinke EX60

Volvo sliter med å få opp produksjonstakten på EX60. Ifølge svenske medier er det problemer med batteripakkene som skaper forsinkelser. Nå bekrefter Volvo overfor Motor at opptrappingen til full produksjon tar tid.

Publisert

Motor var til stede på fabrikken i Göteborg da de første bilene rullet ut fra samlebåndet. Volvo har investert store summer i en fornyet produksjonslinje, og EX60 er første modell fra denne linja. Blant annet støpes store deler av bilen ved hjelp av såkalt «megacasting», der over 100 forskjellige deler nå er redusert til én. 

Flere medier har omtalt EX60 som selve skjebnebilen for Volvo. De må lykkes med denne modellen, etter alle problemene med EX90. 

Men nå kan mye tyde på at problemene hjemsøker EX60, også.

39 biler registrert

Bare 39 Volvo EX60-er ble registrert i Sverige i september. Siden produksjonen startet i slutten av april, er det registrert kun 291 biler i Sverige, ifølge tall fra Mobility Sweden.

Det skriver svenske Auto motor & sport, som viser til opplysninger fra Ekonomikanalen.

Batteriproblemer

Ifølge kilder med kjennskap til Volvo skal produsenten ha utfordringer med monteringen av batteripakkene til den nye elbilen.

Volvo har tidligere hatt ambisjoner om å produsere rundt 40.000 EX60 i år. Handelsbankens bilanalytiker Hampus Engellau mener produksjons­problemene kan være en forklaring på at Volvo nylig har droppet sine volumprognoser for 2026, ifølge svenske Ekonomikanalen.

Bekrefter forsinkelser

Motor sendte allerede i starten av september en forespørsel til Volvos hovedkontor i Göteborg, med spørsmål om hvorfor det blir registrert så få EX60 i Norge og Sverige. 

Tall Motor har hentet inn, viser at det ble registrert 200 nye EX60 i Sverige i juni. I juli var tallet 71, og i august nede i bare 6. Nå i september: 39. 

Fredag denne uka fikk vi endelig svar fra Volvo, som bekrefter at produksjons­opptrappingen er krevende, og at enkelte kunder har fått utsatt leveringen.

– Som vi tidligere har kommunisert, har vi måttet justere leverings­tidspunktet for enkelte EX60-kunder, mens vi fortsetter å øke produksjonen for å møte den svært høye etterspørselen globalt, skriver Volvo til Motor.

Bilprodusenten peker på at EX60 introduserer en rekke nye produksjons­metoder ved fabrikken i Torslanda.

– Med megacasting, cell-to-body og flere andre løsninger, introduserer EX60 banebrytende teknologi som det ikke finnes ferdige oppskrifter for. Derfor tar opptrappingen noe lengre tid enn opprinnelig planlagt, skriver Volvo.

MEGACASTING: Peter Shüler er sjef for Volvos megacasting-fabrikk på Torslanda. Her viser han fra bakparten på en Volvo EX60 som støpes i én del.

Andre markeder

Volvo mener samtidig at de lave svenske registreringstallene ikke gir et fullstendig bilde av produksjonen.

– Vi deler ikke konkrete salgs- eller produksjonstall for enkeltmodeller. Når det er sagt, har flertallet av bilene som hittil er produsert, ikke vært beregnet på det svenske markedet, skriver Volvo til Motor. 

Volvo opplyser at flere detaljer vil bli presentert i selskapets rapport for tredje kvartal.

Motor har tidligere omtalt at flere norske kunder har fått utsatt leveringen av EX60 til 2027. Volvo har bekreftet at selskapet vil dekke den økte moms­regningen for norske kunder som omfattes av ordningen og får leveringen utsatt over nyttår.

Mest lest på Motor.no:

Les alle Motors biltester:

Her er de siste nyhetene vi har prøvekjørt:

Kjentfolk om bilholdets gleder og sorger:

Møt disse glade entusiastene:

Flere forbrukersaker på Motor.no:

Har du lest disse sakene fra Motor?

Powered by Labrador CMS