Konkurrenter: Smart#5, Tesla Model Y, VW ID.4, Skoda Enyaq.
Motor-pakka: Her velger vi utstyrsgraden og tilleggene vi mener gir mest for pengene. Vinterhjul, ladekabler og valgfri metallic lakk er alltid inkludert. Varme i seter og ratt er et krav. Adaptiv fartsholder prioriteres alltid, generelt også den mest avanserte lysteknologien. Hengerfeste er med fra kompaktklassen og oppover. Kan bilene leveres med firehjulsdrift, velger vi som regel dette. Service/vedlikeholdsavtaler er ikke lagt til. Hvis prisene gjelder en begrenset periode (kampanjer), opplyser vi om dette.
S6 er den hittil mest komplette modellen fra MG.
De samme ordene bruker vi omtrent hver gang vi tester en ny MG.
Det er med andre ord en produsent i fin utvikling som her dumper inn i den aller viktigste bilklassen.
Pakke
Og det gjøres med autoritet og selvsikkerhet. Ikke med masse støy rundt effekter og tilbehør nordmenn egentlig ikke trenger.
Hadde det vært en VW eller Toyota som tilbød denne pakka til denne prisen, ville vi kalt bilen oppsiktsvekkende bra.
Nå må vi derimot legge inn noen forbehold knyttet til faktorer som merkevare, barnesykdommer, nasjonalitet – alt som føles urimelig for de som jobber med disse bilene, men som like fullt styrer mekanismene hos de som skal kjøpe dem.
MGS6 har dimensjoner og spesifikasjoner som er bortimot finjustert opp mot ønskelista til norske familier som skal ha bil til rundt halvmillionen.
I uprioritert stikkordsform: SUV-preg. Firehjulsdrift. Rekkevidde. Hengerfeste. Plass. Pris.
MGS6 EV
77 poeng
Tilnærmet skreddersydd norske barnefamilier. Her kan man krysse av på stort sett alle krav – til en god pris. Poengtrekkene er knyttet til merkevaren og usikkerheten rundt en helt ny modell, altså faktorer som fort kan oppfattes som både uviktige og hypotetiske.
Komfort
8/10
Store forseter, med ventilasjon. Vi savner litt flere, og mer presise, justeringsmuligheter – spesielt ved heving/tilting. Ok varme i setene, men kalde partier på sidene og i toppen av ryggputen kan være litt ubekvemt. Baksete med varme og enorm beinplass. Behagelig støynivå på piggfrie vinterhjul.
Design
7/10
Dette er en splitter ny kineser som skal gli naturlig inn foran idrettsanleggene og kjøpesentrene, som om MG har tilhørt denne viktige familiebilklassen i alle år. Dermed ser vi en miks av SUV og stasjonsvogn – etter samme designmal som mange konkurrenter. Gjennomført pen – men også kjedelig.
Kjøreegenskaper
7/10
Tungt snøfall og glatte veier i testperioden. Virker trygg og solid, med god framkommelighet. Ulike kjøremodus, der «snø» i praksis bare gir mildere gassrespons for urutinerte sjåfører – ditto kjappere respons i «sport». Dårlig svingradius. Litt urovekkende effekttap ved synkende batterinivå.
Miljø og forbruk
7/10
Testperiode med 12-15 minus, mye snø på småveier og saltslaps på hovedveier. Resultat som forventet: rundt 30 prosent dårligere rekkevidde – altså rundt 34 mil. Heller ikke kjemperask lading, men 35 min. fra 10-80 prosent er tre min. bedre enn MG oppgir. Vi streifet også utlovede 144 kW ladefart.
Utstyr
8/10
Leveres kun som Luxury, enten man velger bakhjulsdrift eller firehjulsdrift. I denne utstyrspakken får du alt MG kan tilby, som panoramatak, HUD, trådløs lader, ventilasjon i forsetene og varme i baksetene. Hvitt interiør (15.000) er eneste tillegg, ut over Motor-pakka. Enkelt, men svært få valg.
Praktisk
9/10
På papiret har den 595 liter bagasjevolum (493 bak, pluss frunk på 102 liter – 124 med bakhjulsdrift), en nyttelast som neppe blir utfordret, solid hengervekt (1500 kg) og taklast (75 kg). Mangler gjennomlastingsluke, som er viktig for mange nordmenn. Skyvbart baksete hadde gitt enda et poeng.
Pris
10/10
536.000 kroner i fullutstyrt versjon, inkludert Motor-pakka, er 44.000 kroner under målestokken – altså fjorårets i særklasse mest kjøpte bil – Tesla Model Y. Med MG får du vesentlig bedre garanti, men også betydelig dårligere – 115 km – rekkevidde, litt dårligere plass, og litt færre hester.
Driftskostnader
6/10
Det var en del trøbbel med de første modellene som kom til Norge, men vi har et klart inntrykk av at MG blir gradvis bedre. Generelt er det også en del barnesykdommer med helt nye modeller, så her er det opplagt en del å bevise. Service og/eller vedlikeholdsavtaler kan avtales med forhandler.
Sikkerhet
8/10
Fem stjerner og meget gode resultater i alle delkategorier – tett opptil klassens sikreste, Tesla Model Y. Men selvkjøringsfunksjonen er mer nervøs enn de beste. Ryggekamera sitter utsatt til, og blir fort utydelig – men bra med avstandsmåler bakover. Merkelig svake fjernlys gir poengtrekk.
Annenhåndsverdi
7/10
Her er det bare den fortsatt litt ukjente merkevaren som forhindrer en høyere poengsum. Pris, spesifikasjoner og dimensjoner bør være midt i blinken for norske familier, men den mangler for eksempel en VW- eller Toyota-logo. Til gjengjeld har MG bedre garantier (7 år/150.000 km) enn begge disse.
Historikken
Men det skal også fungere i praksis, ikke bare se bra ut i konfiguratoren. Og spesielt i vinterhalvåret. Ikke alle løser dette bra. Aller minst de kinesiske produsentene.
Vi skal ikke dvele for lenge ved den litt kjedelig historikken til MG.
Litt fordi MG slett ikke er alene om utfordringene med moderne elbiler. Mest fordi tidligere MG-kritikk også gjelder andre modeller enn den vi tester her.
Annonse
DISKRESJON: Det er nok meningen fra designernes side at denne skal kunne parkeres mellom en Skoda Enyaq og en Tesla Model Y uten å vekke oppmerksomhet, bare litt nysgjerrighet.
Medhold i retten
Men når vi fastslår at MG får en slags oppreisning midt i en illsint kuldeperiode, så er det også fordi mange av Motors lesere trolig vi huske følgende:
Vi har tidligere konkludert med at MG 4 ikke tålte den norske vinterkulda (les testen her).
Og: En MG-eier fikk medhold i retten da han klaget på at hans MG Marvel ikke hadde firehjulsdrift i revers, og heller aldri ble fortalt dette av selger (les mer her).
STANDARD: Hadde vi tatt bort logoen i rattet, ville de færreste sett forskjell på dashbordet i en MG og det meste annet. Fornuftig betjening på rattet, og skjermen kan settes opp litt etter eget ønske.
FYSISK: Brukervennlig girvelger, og fysiske hurtigknapper til blant annet vanlig vifte, samt de litt prekære du plutselig trenger til vinduene i for eksempel en tunnel. Bra løst. Trådløs lader til høyre.
KVALITET: I motsetning til mange andre kinesiske biler, så er det lite spjåk og glitter. Det meste er nøkternt og elegant, med en gjennomgående solid følelse.
Bra temperatur
Nå får man Marvel kun som bruktbil, og MG 4 skal være oppgradert. Det siste håper vi å finne ut av i løpet av vinteren.
Uansett ser det langt mer lovende ut for MGS6. Selv i streng kulde gir den bra temperatur i kupeen. Og den har overbevisende framkommelighet – også i revers.
Annonse
MINUS: Romslig bagasjerom med praktiske lommer på sidene. Men bare todelt baksete, og ingen gjennomlastingsluke.
PLUSS: Frunken på solide 102 liter (124 i versjonen med bakhjulsdrift) gjør bilen mer anvendelig – og ryddig.
Viktig for kundene
MGS6 har altså flere opplagte styrker. Som på alle biler, er det noen detaljer som trekker ned. Det kan i stor grad handle om smak og behag.
Men dårlige fjernlys er en opplagt svakhet. Utilstrekkelig varmefordeling i forsetene er en annen. Begge deler er viktig for norske kunder.
Vi noterte også en del uventede reaksjoner fra bilen på de aller kaldeste dagene. Som for eksempel at den gikk inn i et slags sparemodus allerede ved 30 prosent resterende batterikapasitet, men uten noe varsel. Vi merket det kun på motoreffekt, ikke på klima.
ROMSLIG: Beinplassen bak er virkelig stor. Ryggvinkelen kan justeres, men vi skulle gjerne hatt muligheten for en enda mer oppreist rygg. Luftekanaler, ikke separat klimabetjening bak.
Men mer ubehagelig:
Ved 15 prosent resterende batterikapasitet forsvant plutselig alt av krefter, som om bilen akutt gikk i skilpaddemodus. Heller ikke her kom det varslinger.
SVAKT: Fjernlysene er plassert langt ned, og er ekstra utsatt for skitt – men selv i nyvasket tilstand lyser de dårlig.
Ingen varsel
Dette skjedde mens vi holdt farstgrensen på 80 km/t i venstre felt i oppoverbakke på en trafikkert firefelts motorvei. På toppen av bakken var vi nede i 40 km/t – uten kraftreserver.
Med andre ord, meget ubehagelig. Og uten varsler fra bilen.
Annonse
Minus gir pluss
Dette kan naturligvis skyldes kulda på minus 15 – som er relativt uvanlig rundt hovedstaden, men ikke mange andre steder i landet.
Uansett et punkt MG må ta tak før vi kan friskmelde den som vinterbil også på de mest krevende dagene.
Det er likevel ingen tvil om at minus + minus gir pluss her. Eller, hvis vi holder oss til gammel skoleterminologi: MG betyr Meget Godt.