Vi som hyller 340:
Er dette Volvos svar på Pippi Langstrømpe?
I vinter fyller 300-serien 50 år. Møt Volvo 240s egenrådige søster og hennes norske blodfan.
«Det har jeg ikke prøvd før, så det klarer jeg sikkert».
Sitatet tilhører Pippi Langstrømpe, den svenske forfatteren Astrid Lindgrens (1907–2002) egenrådige fantasifigur, men kunne også vært motto for Volvo 343 ved lanseringen i 1976.
Midtveis på 1970-tallet overtok Volvo i Göteborg den nederlandske bilfabrikken DAF.
Hollendernes prosjekt P900, som skulle bli DAF 77, fødtes som Volvo 343.
I februar blir det 50-års-«kalas», som nevnte Langstrømpe ville uttrykt det.
Kommentarene hagler vanligvis om svenskenes småpussige, krympede alternativ til storsuksessen 240.
For eksempel: I starten var salget like tregt som akselerasjonen (0–100 på 15 sekunder): Volvo brukte hele syv år på å produsere 100.000 enheter.
Les om flere bilentusiaster her!
-
Vi som liker Kina-biler:
Lager Kina de morsomste bilene?
-
Vi som pimper Teslaen:
Hvem er Norges frekkeste Tesla-eiere?
-
Vi som hyller 340:
Er dette Volvos svar på Pippi Langstrømpe?
-
Vi med spesielt bilantrekk:
Er dette Norges beste og verste biltur-antrekk?
-
Vi som elsker bilmesse:
Hun blander kaffegrut i billakk
-
Vi som makser garasjekosen:
Garasjen er den nye stua: Møt stuegrisene!
-
Vi med uvanlig bilvalg:
Byttet trøtte e-Golf i topp Toyota
-
Vi som elsker svensk kvalitet:
Saab? Vi nekter å gi slipp!
-
Vi med Volvo-vibber:
Norsk kjærlighet til Volvo er sterk som svensk stål
-
Vi som lever for bruktkupp:
Slik vil gutta pynte veggen hjemme
Men brått tok interessen seg opp.
300-serien ble mer pop etter hvert som Volvo tok bilen på alvor og forbedret detaljer.
I 1980 fikk skapningen bakre sidedører, og i 1981 ble frontparti og baklys oppusset til det bedre. Moroa skulle vare i hele ti år, helt til siste eksemplar av arten trillet av samlebåndet i 1991.
Motorjournalister gjør ofte narr av donoren, DAF.
Og da spesielt de tekniske løsningene som Volvo arvet: «Små biler med smale hjul og bråkete giroverføring, kalt remdrift. Bilene kunne kjøre like fort bakover som forover».
Men: hva er vel tøffere enn kompaktknøtt som kan rygge i 80 km/t? Og husk at DAF er like kjent som produsent av barske lastebiler.
På Facebook snuser vi oss fram til «Volvo 340/360 klubb Norge», med over 1100 medlemmer. Den drives av André Holmsen i Hobøl i Indre Østfold.
Hans egen 360 GL har vært gjennom flere faser: Øvelseskjøring-bil, førstegangsbil, restaurering og staskjøretøy.
– Disse Volvoene gir mye moro for relativt lite penger, lover han.
– De er lette biler, med nesten 50/50-vektfordeling, som ligger godt på veien selv med aktiv kjøring. Også er de jo veldig sjarmerende.
Mest oppmerksomhet får bilen blant folk som hadde øyene med seg da 300-serien var ny.
– De som ønsker seg disse, er godt voksne menn, som gjerne vil oppleve litt nostalgi. og andre som liker at den er annerledes.
Holmsen mener å merke at interessen stiger.
– Mest fordi få gode eksemplarer har overlevd. Nå mot vinteren vil mange plutselig vil ha en 300-serie. Jeg mistenker at enkelte prøver å sikre seg en billig bakhjulstrekket slede, som klarer seg på is og i slaps.
Han registrerer at Facebook-gruppen har økt ... trafikk:
– Det er gøy at vi kan hjelpe hverandre med deler, tekniske spørsmål og egentlig alt annet, fastslår han:
– Klart vi gleder oss til 50-årsjubileet i februar.