UTRYGG: Advokat Sigurd Klomsæt vil heve kjøpet av sin nye Volvo EX40, fordi han ikke føler seg trygg i bilen. Her er han fotografert på Årvoll med familiens gamle Volvo 240 og den nye Volvo EX40.Foto: JON TERJE HELLGREN HANSEN
Advokat Sigurd Klomsæt:
Vil heve Volvo-kjøp: «Føler meg ikke trygg i bilen»
Advokat Sigurd Klomsæt har bedt Volvo heve kjøpet av sin Volvo EX40. Han og kona har ikke lenger tillit til modellen etter ulykken i Sandvika i fjor høst og den påfølgende medieomtalen om mulig teknisk svikt i Volvo XC40.
– Vi kjøpte bilen i tillit til at dette var en sikker bil. Når tilliten nå er borte, kan vi ikke beholde den, skriver Klomsæt i et brev til Volvo, datert 5. august i år.
Vi møter den kjente forsvarsadvokaten utenfor en garasje på Årvoll nordøst i Oslo. Inne i garasjen står farens gamle Volvo 240 fra 1991. Et stykke rullende svensk industrihistorie som fortsatt starter på første forsøk.
Sandvika-ulykken
Mandag 23. september omkom en mann i 60-årene etter å ha kjørt ut fra fjerde etasje i et parkeringshus ved Sandvika Storsenter.
Bilen var en Volvo XC40 som ble tilbakekalt av Volvo i 2022. Over 5000 biler av samme modell ble tilbakekalt på grunn av forhold knyttet til bilens akselerasjonssystem.
Det ble ikke avdekket avvik ved ulykkesbilen da den var inne til kontroll.
Statens vegvesen og Volvo har kontrollert ulykkesbilen. De har ikke funnet feil eller mangler. De konkluderer med at gasspedalen har vært aktivert 100 prosent i tre sekunder før ulykken.
Eksperter Motor har snakket med, stiller seg kritiske til denne konklusjonen.
I etterkant av Sandvika-ulykken har det kommet fram flere tilfeller der sjåfører hevder at biler kjørte av seg selv. Se artikkelrekken merket «Les mer om plutselig akselerasjon» lenger ned på siden.
– Volvo har alltid stått for sikkerhet og pålitelighet. Det var derfor vi valgte Volvo da vi skulle ha vår første elektriske bil i fjor, forteller Klomsæt til Motor.
Han ramser raskt opp familiens bilhistorie.
– Mine foreldre hadde flere Volvoer. Da jeg tok førerkort, var det en 1966 modell Amazon herregårdsvogn. Etter å ha stiftet egen familie har jeg regnet på at det har blitt 6 forskjellige Volvo-modeller. Både 240, 740, 940 herregårdsvogn og en V70, forteller den bilinteresserte forsvarsadvokaten.
ERFAREN: Advokat Sigurd Klomsæt er en erfaren sjåfør. Han har førerkort for alle klasser og har blant annet kjørt buss på Årvoll i flere år. Her er han i farens gamle Volvo 240.Foto: JON TERJE HELLGREN HANSEN
Han er tydelig stolt av den gamle 240-en, men like tydelig opprørt over det han mener er elendig kundebehandling fra Volvos side.
– Et selskap som Volvo er tydelige i sine reklamer på at de leverer de tryggeste bilene. De lever av tillit. Vi må stole på at vi er så trygge som overhodet mulig når vi setter oss bak rattet. Når denne tilliten slår sprekker, må de gjøre alt som står i deres makt for å trygge oss. Det er her jeg mener Volvo har feilet. Både i min egen sak, og i kommunikasjonen rundt Sandvika-ulykken, mener jeg selskapet har gjort altfor lite for å vinne tilbake vår tillit, sier en engasjert Klomsæt.
Klomsæt har vært advokat i mange trafikksaker og har flere ganger møtt Simen Huse fra Simco i retten. Simco har nå, på oppdrag fra de etterlatte etter Sandvika-ulykken, undersøkt bilen og gjort flere funn Klomsæt mener er av interesse.
– Jeg har stor tillit til Simen Huses kompetanse. Hans vurderinger er tillagt stor vekt når vi valgte å kreve kjøpet hevet, forteller Klomsæt.
Sigurd Klomsæt og kona kjøpte sin EX40 den 20. september i fjor. Bare tre dager seinere skjedde ulykken i Sandvika. En mann omkom da hans Volvo XC40 braste gjennom veggen i et parkeringshus og falt fire etasjer ned.
Dette er bakteppet for Klomsæts bekymring.
Politiet og Statens vegvesen har konkludert med at det ikke var tekniske feil på bilen som førte til ulykken, men saken har vært omdiskutert.
Motor og flere sakkyndige har i ettertid reist spørsmål ved om tekniske feil kan ha spilt inn.
Klomsæt skriver i brevet til Volvo at han allerede kort tid etter ulykken tok kontakt med Volvo og ba om en skriftlig garanti for at det ikke var feil ved hans bil. En slik erklæring har han aldri mottatt.
– Vi har ikke tillit til at denne bilmodellen, følgelig heller ikke denne konkrete bilen, er trygg, skriver han.
Annonse
Lang bilinteresse
Klomsæt understreker i brevet at han har lang bilinteresse, både privat og som advokat med oppdrag for bilorganisasjoner og motorblader. Han viser til familiens erfaring med Volvo tilbake til 1960-tallet, og at kjøpet av EX40 var basert på Volvos tradisjonelle rykte for sikkerhet.
– Vi bytter ikke bil ofte. For oss er trygghet og sikkerhet det aller viktigste, skriver han i brevet til Volvo.
Vil ikke heve
Volvo har avslått Klomsæts krav om heving av kjøpet og heller tilbudt ham å kjøpe bilen tilbake for markedspris.
– Det første budet de kom med, var skammelig lavt. De tilbød 490.000 kroner for en helt ny bil som har gått 4200 kilometer. Det er langt fra markedspris og gir oss et verditap på rundt 150.000 kroner, noe som tilsvarer rundt 33 kroner per kjørte kilometer, sier en oppgitt Klomsæt.
Benny Christensen, som er bilteknisk ekspert hos NAF Advokat, har sett på tilbudet fra Volvo. Han er klokkerklar i sin vurdering.
– Dette tilbudet ligger langt under markedspris. Hvis vi hadde snakket om en heving av kjøpet, ville et vanlig bruksfradrag ligget på rundt 3 kroner per kjørte kilometer. Her velger Volvo å bruke ti-gangeren. Det er ganske drøyt, sier Benny Christensen, som mener de kunne tilbudt rundt 550.000 for bilen uten å tape penger.
Annonse
Enige om tilbakekjøp
Etter en omfattende epost-forhandling med Volvo har nå Klomsæt og Volvo blitt enige om en pris for tilbakekjøp av bilen.
– Det viktigste for oss er at vi ikke føler oss trygge i bilen. Vi har derfor valgt å levere den tilbake, selv om jeg mener at prisen fortsatt er altfor lav, forteller Klomsæt.
Klomsæt har vært forsvarer i en lang rekke straffesaker. Særlig kjent er han for sitt forsvar av fetteren til Birgitte Tengs som kjempet en lang kamp i rettssystemet for å bli frifunnet, og for å slippe erstatningsansvar selv om han var frikjent for drapet. Klomsæt tok saken hele veien til menneskerettighetsdomstolen i Strasbourg, der fetteren til slutt ble tilkjent 20.000 euro i erstatning.
Klomsæts engasjement og arbeid for Viggo Kristiansen har også vært svært viktig for gjenåpningen av Baneheia-saken og frifinnelsen av Kristiansen.
Klomsæt understreker at denne Volvo-saken også handler om prinsipper og viser til ID.3-rettssaken i Drøbak, der en sjåfør ble frikjent av retten for uaktsom kjøring, men likevel dømt til å betale flere hundre tusen i erstatning.
– Hvem blir erstatningsansvarlig, dersom det skjer en hendelse hvor folk blir skadet eller drept? Blir det da sjåførens ansvar å bevise at det var noe feil med bilen? Vanlige folk har ingen sjanse mot et slikt system. Risikoen for slike situasjoner er vi ikke villig til å ta, sier den kjente forsvarsadvokaten.
Volvo: – Ingen kjent feil
Volvo har lest Klomsæts uttalelser i denne saken og har følgende kommentar:
«Sandvika-ulykken var en tragisk hendelse, og våre tanker og medfølelse går fortsatt til de pårørende. Samtidig er det viktig å understreke at både politiet og Statens vegvesen har konkludert med at det ikke var teknisk feil på bilen som forårsaket ulykken. Våre egne undersøkelser har samme konklusjon.
Den siste tiden har vi sett flere upresise påstander og spekulasjoner i mediedekningen om denne saken. Vi oppfordrer derfor folk til å forholde seg til den offisielle informasjonen fra politiet fremfor uverifiserte spekulasjoner fra tredjeparter. Sikkerhet er vår høyeste prioritet, og Volvos biler er trygge å kjøre. Dette gjelder XC40, EX40 og alle andre Volvo-modeller.
I denne saken har forhandleren kjøpt tilbake kundens bil, selv om den ikke hadde feil eller mangler. Vi opplever at forhandleren vår har strukket seg langt for å imøtekomme kunden, og synes det er fint at partene ble enige om en løsning», skriver presserådgiver Henrik Juel Teige i en e-post til Motor.