Konkurrenter: BMW iX3, Volvo EX60, Audi Q6, Lexus RZ 550
Motor-pakka: Her velger vi utstyrsgraden og tilleggene vi mener gir mest for pengene. Vinterhjul, ladekabler og valgfri metallic lakk er alltid inkludert. Varme i seter og ratt er et krav. Adaptiv fartsholder prioriteres alltid, generelt også den mest avanserte lysteknologien. Hengerfeste er med fra kompaktklassen og oppover. Kan bilene leveres med firehjulsdrift, velger vi som regel dette. Service/vedlikeholdsavtaler er ikke lagt til. Hvis prisene gjelder en begrenset periode (kampanjer), opplyser vi om dette.
Med GLC blir plutselig alt som hører EQE-serien til, litt gammeldags. Alt er litt bedre med GLC:
Rekkevidden, ladefarten, kraftressursene, prisen. Ja, til og med bokstavene på hekken.
Utviklingen
Men litt, ikke revolusjonerende mye bedre, slik man kan få inntrykk av når PR-apparatene får jobbe nærmest uhindret innen bilene faktisk kommer på veien.
EQE SUV er nemlig fortsatt en særdeles bra bil, etter Motors mening (les test her).
Men i en tid der utviklingen går med lynladerens hastighet, tar det nå bare noen år innen en splitter ny modell faktisk begynner å bli litt frakjørt.
I 2026 holder det ikke å være en av verdens mest komfortable biler, som EQE SUV fortsatt er. Også de elbiltypiske egenskapene må være helt i verdensklasse:
● Rekkevidden må være uproblematisk også vinterstid.
● Ladetiden må hurtigst mulig nærme seg en gammeldags drivstoffpåfylling.
Mercedes-Benz GLC
84 poeng
Mercedes viser her at de fortsatt lager noen av verdens beste biler. GLC har alt norske familier etterspør. Men prisen blir svært høy, og et kobbel av vesentlig rimeligere kinesiske konkurrenter ønsker å dempe skinnet fra det kanskje mest ikoniske symbolet i bilverdenen.
Komfort
9/10
Lavt støynivå. Mer komfort enn sport, som også kler bilen best. Forbedret følelse i bremsepedal, viktig. Vi savner ikke luftfjæring (ekstrautstyr). Gode seter med en rekke justeringsmuligheter, men ventilasjon og baksetevarme – standard på biler til halve prisen – kan bli grusomt dyrt (se «utstyr»).
Design
9/10
Førsteinntrykket: Litt pompøs, litt for stor grill. Hovedinntrykket: Det er sånn en Mercedes skal se ut, selvsikker og med historisk trekk. Den innvendige skjermen, tredelt (superscreen) på de rimeligere versjonene, heldekkende (hyperscreen) på de dyrere, blir ikke så prangende i en luftig SUV.
Kjøreegenskaper
9/10
Formidable fartsressurser. Ulike kjøreprogram påvirker oppsett og gassrespons. Inntrykket er uansett at både styring og understell er justert mot en mer aktiv kjørestil, uten at komforten lider. Forbedret følelse i bremsepedal betyr mye. At det faktisk skjer et girskifte, gir litt ekstra entusiasme.
Miljø og forbruk
9/10
På papiret noe dårligere rekkevidde (643 km) enn de største konkurrentene. Men et snitt på 16,6 kWt/100 km i testperioden, er svært bra, og på desimalet det samme som WLTP. Vi tipper totrinnsautomaten hjelper til her, samt slående lav rullemotstand. Lading 10-80 prosent på litt under 23 min er bra.
Utstyr
7/10
Merkelig miks av eksklusive tilvalg vi gjerne betaler ekstra for, og tilvalg som ofte er standard på halvparten så dyre biler, men som du her må velge rådyre pakkeløsninger for å få. Eksempel: Varme i baksetet koster rett og slett 210.000 kroner! Du får heller ikke separat klimabetjening bak.
Praktisk
9/10
50 av 570 liter bagasjevolum går til 400 V-omformeren som norske biler må ha. Men 520 liter, pluss frunk på 128 liter, er såpass mye bedre enn konkurrentene at det kan bli kjøpsutløsende. 2400 kg hengervekt er meget bra, det samme er 40:20:40 deling av baksetet. To trådløse ladere i midtkonsollen.
Pris
6/10
Her forsvinner tusenlappene raskt. Det krever disiplin å holde seg under millionen. Vår «Motor-pakke» er basert på nest laveste utstyrsnivå – og ender tett på 900.000 uten andre tillegg enn metallic og vinterhjul (hengerfeste er inkludert). Det er en tusenlapp over BMW iX3 med omtrent samme pakke.
Driftskostnader
8/10
Mercedes har fått god erfaring med elbiler, og generelt har det vært få feil. Vedlikeholdsavtale anbefales. Denne dekker service, samt alt av bremser, pærer og viskerblader – minus dekk. Over fire år/60.000 km koster dette 880 kroner per måned, totalt 42.000. En ren serviceavtale koster halvparten.
Sikkerhet
9/10
Ikke testet av Euro NCAP, men historisk sett en paradeøvelse for Mercedes. Nye CLA, som deler mye av arkitekturen med GLC, oppnådde høyeste poengsum av samtlige biler Euro NCAP krasjet i 2025. Rattet har fått tilbake fysiske knapper. Trygg selvkjøring, myke, men bestemte inngrep fra førerstøtten.
Annenhåndsverdi
9/10
Alt stemmer her, vel å merke hvis man vil bruke rundt en million på bil. Mercedes har gjort et teknologisk løft, og denne modellen vil være moderne i mange år framover. I kroner blir det naturligvis et stort prisfall, men i prosent vil en velutstyrt bil med konservativ farge, holde seg svært godt.
Prangende grill
Og det er her GLC kommer inn – litt bedre i det meste. Og med en utstråling vi har savnet fra siste generasjon EQE-modeller fra Mercedes.
Spesielt EQE-SUV har framstått ganske rund og karakterløs, som om designsenteret var plassert et sted i Mummidalen.
Nå er den stående og prangende grillen tilbake. En sånn en som dytter panseret litt opp, og presser spoileren litt ned – og som paradoksalt nok ikke er nødvendig i en elbil.
Annonse
SÆRPREG: GLC har fått større lykter, mer krom, og i det hele tatt et mer selvsikkert design.
Ikke anonym
Men det er sånn vi historisk sett vil se en Mercedes. Gjenkjennelig, full av stolthet og selvsikkerhet – ikke styrt av trenden med smale lyktebånd og glatte frontpartier som anonymiserer store deler av nybilparken.
Og høyt i toppen, altså midt i grillen, den store stjerna. Det er nok mange av oss som gjerne skulle sett den oppe på panseret. Det skjer ganske sikkert.
Men kanskje er det litt for tidlig inn i rekkeviddekappløpet å argumentere med at en promille mer luftmotstand, som kanskje utgjør en prosent dårligere rekkevidde på et år, ikke betyr noe for kundene.
STOR: En meter storskjerm, delt inn i tre separate skjermer. Du kan også få én sammenhengende skjerm.
TILBAKE TIL FRAMTIDEN: De gode, gammeldagse rullebryterne er tilbake på rattet – til henholdsvis fartsholder (t.v.) og volum.
Maksimalisme
Vi ser den samme selvsikkerheten i interiøret. Men dette er ikke noe nytt fra Mercedes.
Mens de fleste bilprodusentene mer eller mindre har kopiert både minimalismen og brukerfunksjonene til Tesla de siste årene, så har Mercedes brettet ut gigantisk storskjermer, fra dør til dør.
Den litt rimeligere versjonen er tredelt, og kalles superscreen. Den dyrere er heldekkende, og kalles hyperscreen. Uansett er de imponerende på sitt maksimalistiske vis. Og vi synes skjermene passer bedre i en stor og luftig SUV, enn i for eksempel den mindre, og mer førerorienterte, CLA.
Her får du logiske menyer, og klassens beste grafikk. Og masse annet du ikke vil ha interesse av å teste.
Annonse
KOMPROMISS: En omformer som gjør at bilen kan lade på 400 V-ladere her i Norge, ligger under bagasjeromsgulvet, og opptar 50 liter. Dermed er lastevolumet 520 liter, ikke 570 liter.
STOR: Frunk på hele 128 liter er veldig nyttig. I mange andre frunker må man lirke inn en ladekabel. Her forsvinner den nesten.
Lite dekkstøy
Og for å ytterligere understreke at vi snart er over den perioden da alt skulle være så touchbasert og haptisk at man knapt klarte å følge med på veien, så har GLC fått tilbake fysiske rulleknapper på rattet. Fartsholder til venstre, volum til høyre. En forbedring på alle vis.
GLC er andre bil ut i årets store prestisjetriell. BMW iX3 har vi allerede testet i Norge (les mer her), og Volvo EX60 har vi prøvekjørt i Spania (les mer her). Premissene for de ulike testene har vært så ulike at vi ikke kan sammenlikne bilene direkte.
Men vi kan fastslå at en av Motors kjepphester, og en viktig faktor for premiumgrepet – dekkstøyen – er behagelig lav på GLC. Hørbart lavere enn i konkurrenten fra BMW.
DIMMING: Du kan velge mellom å ha et helt klart glasstak, eller som her – delvis dimmet.
HELSKJERMING: Med et knappetrykk er glasstaket tett for stråler og lys utenfra.
Marginer avgjør
Som man kan lese av de ulike testfaktorene ovenfor, så er Motor svært begeistret for GLC. 84 poeng er høyere enn vi har vært på svært lenge.
BMW iX3 havner bare ett poeng under, så her er det detaljer og marginer som avgjør hva du liker best.
Det gledelige er at to av tre biler i den omtalte triellen virkelig innfrir. Og alt tilsier at også Volvo EX60 skal ende i samme sjikt.
Annonse
TILSTREKKELIG: Langbeinte vil nok føle at plassen er litt i snaueste laget. Gode seter, men separat klimabetjening leveres merkelig nok ikke.
TYPISK: Setejusteringer i dørsiden er en god Mercedes-ide. På GLC er den blitt bedre, både ergonomisk og funksjonelt, enn på EQE-modellene.
Ustoppelige
Prisen er det største minuset ved GLC. Det skyldes litt startprisen, men mest sluttprisen når alle tillegg er inkludert. Sånn har det alltid vært med Mercedes. Utstyret er like fristende, og delvis nødvendig, som dyrt. Men kundene har vært villige til å betale mer for å få den såkalte premiumfølelsen, altså det lille ekstra av kvalitetsfølelse og utstyr.
Utfordringen til Mercedes, og også andre produsenter som liker å kalle seg «premium», er at kineserne er ustoppelige i jakten på markedsandeler. Og viktigere: De er også dyktige.
Merkevaren styrkes
Det er mange år siden kineserne bare hadde prislappen å vifte med. Nå har de også teknologien, materialkvaliteten, komforten, utstyret og utviklingstempoet.
Altså pakker som på alle vis forsvarer premiumstempelet. Men de mangler fortsatt noe helt vesentlig: merkevaren.
● Den har definitivt Mercedes. Og GLC styrker den.