Vi som liker filmbiler:
– Jeg fikk bakoversveis da jeg så den
NRK-serien «Bryllupsfesten» feirer samisk fest- og bilkultur. Rabagast-rolleinnehaver Ivan Buljo og støntsjåfør Floki Fyrileiv oppklarer.
Du burde se den knallbra NRK-suksessen «Bryllupsfesten» for kranglingen, koftene – og kjøretøyene.
Handlingen?
I bygdesamfunnet Kautokeino i Finnmark er hovedkarakteren Garen på bånn av den sosiale rangstigen.
Uventet vil sønnen gifte seg med datteren i en rik reineier-familie, og Garen vil øke egen status – ved å stelle i stand et drømmebryllup på under én måned.
Garen tvinger sine ville – og motvillige – søsken til å bidra:
Bygdas jentefut Johan, kunstneren Henry og den drikkfeldige, småfrekke Belle.
Serieskaper Åse Kathrin Vuolab er selv samisk, som alle i hovedrollene, og har mekket en hyllest til Kautokeinos tradisjonelle bryllupsfeiringer – ispedd fandens kompliserte familieforhold.
– Slik vi oppfører oss når vi ikke er på vårt beste, understreker hun.
Les om flere bilentusiaster her!
-
Vi som liker filmbiler:
– Jeg fikk bakoversveis da jeg så den
-
Vi som vil fryse i åpen bil:
Her er målet å bli så kald som mulig
-
Vi med vinterbilmoro:
Når bilen er plogen
-
Løp og kjøp:
Her er entusiastbilene som stiger i pris
-
Vi som kritiserer nybiler:
– Bedre enn Tesla på alt som betyr noe
-
Punktum satt:
Porsche-entusiast fikk avslag fra Høyesterett
-
Vi med Porsche uten like:
Farens gamle dressjakke ble Porsche-setetrekk
-
Vi som poserer med «ny» bil!
Tatt på fersken? Nei, Opelen er til meg
-
Vi som «gillar» Volvo 164:
Amerikansk glis? Nei, en grom Volvo
-
Vi som liker Kina-biler:
Lager Kina de morsomste bilene?
Skuespilleren Ivan Buljo, som til daglig jobber i NRK Sápmi, inntar rollen som den uregjerlige kjekkasen og horebukken Johan.
– I manus leste jeg at karakteren min var ment å kjøre en svart Audi, en biltype som er ganske vanlig her. Likevel: Ingen var ledig for filming, men dét var derimot en oppsiktsvekkende grønn Dodge Challenger. Jeg fikk jo bakoversveis da jeg så uhyret, medgir Buljo.
I starten var han litt skeptisk til bilvalget:
– Man ser jo mildt sagt ikke mange slike i Finnmark. Jeg spurte meg selv om den ville virke troverdig, men tenkte at rollekarakteren Johan sikkert leaser den, skratter han.
Under slike hektiske filmopptak håndteres bilene oftest av stuntsjåfører.
– Da vi skulle gjøre filmopptak ved finskegrensen en halvtime unna, fikk jeg endelig mulighet til å teste.
På senvinterføret i mars 2024 var Dodge Challenger tung og litt krevende i kjøre.
Lokalfolk kommenterte amerikaneren hyppig:
– Dodgen ble en snakkis. Den andre bilen som synes mest i serien, en Toyota Hi-Ace 4x4,er til gjengjeld et familiært skue rundt Kautokeino.
«Bryllupsfestens» fåtallige snøscootere er påfallende:
– Mange assosierer Finnmark med snøscootere, men slik jeg tolker det personlig, var filmens fokus kanskje ikke der.
Privat kjører Buljo stikk motsatt stil av irrgrønn Challenger:
– Som veldig mange andre nordmenn har jeg helt vanlig Tesla, ler han.
Floki Fyrileiv skaffer og kjører de spennende bilene, båtene, motorsyklene, helikoptrene og andre motoriserte rekvisitter vi ser i norske filmer – en arbeidsplass han har skapt selv, siden oppstarten av firmaet i 2015.
– «Bryllupsfesten» var en liten produksjon i forhold til hva jeg er vant til. For eksempel bestilte teamet bak TV-serien «Hodejegerne» i utgangspunktet 20 biler, men endte på 93 stykk. Her konsentrerte vi oss kun om fem–seks – men likevel interessante biler.
Fyrileivs første bud er å lese filmmanus nøye.
– Og finne menneskelige trekk. Karakterene er jo gjerne sterke. Hovedrolleinnehaver Garens slitne Toyota HiAce 4x4 viser at hun er en spesiell type: Hun fyller litt bensin hver dag, for de få pengene hun har. Hun bryr seg lite om hvordan ting ser ut. Det ser du også på huset, sier han.
Motstykket i «Bryllupsfesten» – hennes sønns kommende svigermor – fikk tildelt en VW Caravelle. Ikke for fin, men ny og blank.
Bygdebølla Johans Dodge Challenger fant Fyrileiv til salgs i Alta på Finn:
– Flaks, for Finnmark kryr ikke av gromme biler.
Fyrileiv har levert biler til bortimot 30 filmer og TV-serier:
– Målet mitt er alltid å være best. Jeg gjør hele pakka: Finner kjøretøyene, koordiner og kjører dem på filmsettet som stuntsjåfør. Oppdragsgiver skal være hundre prosent fornøyd. Dette er en nisje hvor veldig få leverer, mener han.
Han beskriver yrket som «bilfinner» som fantastisk:
– Det blir uansett mye armer og bein. Tidlig opp, sent i seng, og stadige endringer på grunn av vær og vind.
Privat har Floki Fyrileiv fem biler, også enkelte til filmbruk: En VW Passat politibil, Volvo Nilsson ambulanse, Ford Expedition «Deltatropp», Tesla Model S og Porsche Cayenne.