MER FOR PENGENE: Zeekrs Europa-sjef, Lothar Schupet, mener kunder i dag vil ha mer premium for pengene. Svaret til Zeekr er 7GT.Alle foto: MORTEN ABRAHAMSEN
MARBELLA (Motor): Zeekr finner ikke opp en ny type bilmodell med 7GT, men de ønsker å blåse mer liv i en som har vært litt ute en stund – stasjonsvognsjangeren.
Selv beskriver de bilen som en stasjonsvogn med Grand Turismo-egenskaper, som skulle bety at det både er plass og kjøreegenskaper.
Ifølge Zeekrs produktsjef Allesandro Massiono er det den europeiske avdelingen som står bak ideen til produktet, som skal framstå som det de kaller en «modernisert stasjonsvogn».
Fordelen med en bil av denne art, versus det folk flest kjøper – en SUV – er lavere tyngdepunkt og luftmotstand. Det siste kan gi noen kilometer ekstra i rekkevidde. Det første er bra for kjøreegenskapene, som også hjelpes av en 50/50 vektfordeling i 7GT.
Skal være finere
Lanseringen ved solkysten i Spania, i Marbella, passer for en bilmodell som produsenten pusher fram som en premiumbil, altså et produkt som skal være finere enn de vanlige bestselgerne.
Noe som opplagt kan bli et problem for de tradisjonelle bilprodusentene, som er vant til å ha bestselgere. For Zeekr 7GT koster ikke noe mer enn en helt vanlig bil fra Volkswagen eller Toyota.
Zeekr 7GT Privilege AWD Launch Edition
Pris fra: 599.900 kr (men billigste variant begynner på 399.900, se artikkelen)
Bagasjevolum (liter): 456 pluss frunk på 32 liter.
Vekt/nyttelast: 2330/520
Hengervekt/taklast (kg): 1600/75
0–100/toppfart:3,3 s / 210 km/t
Hjul:255/40-20
Konkurrenter:Volkswagen ID.7, BMW i5 Touring, Mercedes-Benz CLA Shooting Brake, Audi A6 Avant e-tron
*Motor-pakka: Vi velger utstyrsgraden og tilleggene vi mener gir mest for pengene. Vinterhjul, ladekabler og valgfri metallic lakk er alltid inkludert. Sete- og rattvarme er et krav, og generelt prioriteres den mest avanserte lysteknologien. Hengerfeste er med fra kompaktklassen og oppover. Kan bilene leveres med firehjulsdrift, velger vi helst dette. Service og vedlikeholdsavtaler er ikke med. Gjelder prisene en begrenset periode (kampanjer), opplyser vi om det.
Zeekr farer nemlig ikke med ville påstander når de hauser opp premium. I 7GT er det meget høy kvalitet på interiøret, både i materialer og utførelse.
Utstyrsnivået er så høyt at det i praksis kun er lakkfarge som er ekstrautstyr.
Det er soft-close-dører som åpnes og lukkes ved et tastetrykk (på toppmodellen), panoramatak, head-up-display og ventilasjon i setene, for å nevne noe.
I tillegg er elbilteknologien av nyeste generasjon, med 800-volt og svært hurtig lading.
To batteristørrelser er tilgjengelig. 75 kWt og bakshjulsdrift skal klare 513 kilometer og gjør unna 10 til 80 prosent lading på 13 minutter. Her er det en startpris på 399.900 kroner. Det er mye bil for pengene.
Annonse
Seriøs utfordrer
Med 100 kWt og bakhjulsdrift er rekkevidden på solide 655 kilometer, med en startpris på 498.400 kroner. Ladetid fra 10 til 80 prosent er 16 minutter.
Begge utgaver har 421 hestekrefter og gjør null til hundre på 5,3 sekunder.
Testbilen var topputgaven, Privilege AWD. Her er det i tillegg firehjulsdrift, luftfjæringer og 646 hestekrefter, og en startpris på 599.900 kroner. Rekkevidden er 558 kilometer, også her tar det 16 minutter fra 10 til 80.
Det er ikke vanskelig å se at 7GT på papiret er en seriøs utfordrer til en rekke andre kjente modeller, i prisspennet fra 400.000 til 600.000, biler som i liten grad har de samme spesifikasjonene.
STRAKS KLAR: De første Zeekr 7GT er klare for norske kunder om kort tid.
SVART: En del av detaljene blir borte med en svart bil. Panseret er har en såkalt skjellform og nederst i fronten, på sidene, er det luftinntak til bremsene.
STASJONSVOGN: Det er ikke mange elektriske stasjonsvogner på markedet, men ting tyder på at flere kommer. Lav luftmotstand er bra for elbiler.
SIKT: Den høye hekken, og skrå vinkelen på bakvinduet, gjør at sikten rett bakover er begrenset.
KINA: I Kina har Zeekr 007 GT vært på markedet i flere år. Shooting brake kom i fjor. 7GT er en europatilpasset versjon.
Håpet for de andre er vel at det ikke fungerer like bra i virkeligheten. Mange kinesiske biler har for eksempel vært belemret med uvant programvare og understell laget av vannsengprodusenter.
Men Zeekr har skjønt at kinesiske og europeiske bilkunder har ulike preferanser. Dermed «eurofiseres» modellene. Dette gjelder programvare og skjermfunksjoner, så vel som understell og hjuloppheng.
Litt rusk
Nå skal det sies at ikke alt fungerte optimalt, noe skjermlogikk var rar, og noe fungerte ikke helt, men dette er høyst sannsynlig detaljer som kan bli rettet opp.
Understellet, som altså blant annet består av luftfjæringer i toppmodellen, var det derimot lite å utsette på. I comfort-nivå er det ganske mykt, som matches av en temmelig lett styring, vil man ha litt mer tyngde i styringen og fastere kjøreegenskaper, fikses dette i sport. Nå må det sies at bilen aldri blir superskarp, men den drar seg kjapt gjennom svinger – som det var rikelig av på testturen til Ronda og tilbake.
Og som man ser på spesifikasjonene, det kan gå unna. Ikke at akselerasjonstiden er unik, men det er langt mer enn man behøver.
Viktigere er det at kjøreopplevelsen er behagelig. Støynivået er ikke plagsomt, og det er enkelt å finne en god sittestilling. Riktignok er innstillingene til speil og ratt via skjerm og knapper på rattet, men Zeekr er ikke alene om denne tungvinte løsningen. Og det er jo heller ikke noe man justerer hver gang man skal ut med bilen.
Annonse
Elegant
Utseendet kan man vel heller ikke si noe på. Det er en ganske lav og elegant farkost, 481 centimeter lang og 146 centimeter høy. Bakre del blander coupé og stasjonsvogn på en stilig måte.
Det gir bilen greit med plass bak, hvor det også er fleksible løsninger med delbar seterygg og skiluke. Foran er det en liten frunk.
PREMIUM: Zeekr sier de gjerne vil måles mot kvalitetsnivået man finner i dagens Audi, BMW og Mercedes-Benz.
BAK: Beinplassen er god, men det er for liten avstand fra setepute til gulvet, slik at voksne bein får lite lårstøtte.
MINI-FRUNK: Bilen har frunk, men stor er den ikke.
GREIT: Bagasjeplassen er ok, men ikke mer. Positivt med norske øyne er skiluken i bakseteryggen.
FERSKE: Zeekr har vært i Norge siden høsten 2024. Til og med midten av juni har merket levert 798 biler i Norge i år, en vekst på 115 prosent sammenliknet med i fjor, ifølge OFV.
Plassen bak er i utgangspunktet romslig, men gulvet bygger litt for høyt, så lårstøtten er under pari, og hvis de som sitter foran stiller setet lavt, er det heller ikke mulig å skli føttene under setet.
Det man ikke skal kimse av, er den opplevde byggekvaliteten. Biler til flere hundre tusen mer bør se seg i bakspeilet før det er for sent.
Hindringer
Hindringene til Zeekr 7GT er hvor mottakelige folk har blitt for stasjonsvogner igjen, og hvor mye det betyr at merket er ganske ukjent, med en ditto videresalgspris om noen år.
Og selv om Zeekr bruker mye tid på å snakke om deres europeiske kontorer, med design fra Sverige, så er det ikke til å komme fra at det er et bilmerke eid av den statseide, kinesiske bilprodusenten Geely.
Som på den annen side også betyr at de har ganske nære bånd til Volvo.
For de tradisjonelle europeiske produsentene viser Zeekr hvor lista ligger, når det gjelder opplevd kvalitet og elbilteknologi i 7GTs prisområde. Dette må de kjapt finne en løsning på, uten at det gjør bilene flere hundre tusen kroner dyrere.
Og for alle de europeiske og japanske bilmodellene som ligger i samme prissjikt, er det for øyeblikket bare å håpe at en potensiell kunde ikke kommer rett fra en prøvekjøring av 7GT.
● Denne turen er betalt av produsent/importør. Disse kan ikke påvirke hva som kommer på trykk. Les mer om Motors redaksjonelle retningslinjer her.