Vi som (b)iler til Hokksund:
Mustang, Opel eller Saab? Nei, prøv litt hardere ...
Den avdøde, amerikanske bilgiganten lever videre på Hokksund camping. Se bildebevisene fra AMC/Rambler-treffet ved Drammenselva.
I 1984 startet idylliske Hokksund Camping som et tilbud til laksefiskere. Denne lørdagen ligger den fortsatt på samme plass ved mektige Drammenselva, som slanger seg massivt de 47 kilometerne nordvest fra Tyrifjorden til Drammensfjorden i sør.
30 år i forveien, i 1954, fusjonerte de kriserammede bilfabrikkene Nash-Kelvinator og Hudson i det nye konsernet America Motor Corporation (AMC): Nærmest som to elver som slo seg sammen til én.
I 1987 ble AMC slukt av storfisken Chrysler, men fremdeles er disse mektige bilene sprell levende – vi vasser i dem her på Hokksund Camping.
AMC/Rambler-folket samles for å stille ut noen av amerikansk bilindustris mest spennende og snodige skapninger, ved at Rambler & AMC Club of Norway mekker et euforisk, europeisk sommertreff.
Et godt eksempel på AMC/Ramblers eksentriske skapninger står her, grønn som skuddene på campingens furutrær, og lyder navnet «AMC Pacer» (1975–1980).
Onde tunger mente den har design som en gullfiskbolle. Og at den er like bred som den er lang, når lengden i virkeligheten er 4364 millimeter, og bredden er 1963 mm.
Pacer har smarte løsninger: Førerdøra er bortimot 10 cm videre enn passasjerdøra, for å lette baksetefolkets inn- og utstigning. Funky farger og setetrekk – levert i Levi’s-jeansstoff og tøft indianer-teppe-mønster – jekker opp humøret adskillige hakk.
Men AMC bød også på mer langstrakte kjøreopplevelser, som AMC Matador (1970–1978) i sedan og coupéform.
Per Rosenvinge fra nærområdet i Hokksund har like godt bygget sin AMC Matador fra bånn, slik han vil ha den:
– Eneste jeg ikke har rørt, er lakkeringsjobben. Men jeg har reparert noe av lakken, presiserer han litt lattermildt.
Tre ganger har Rosenvinge tatt Matadoren til Tysklands mest kjente racingbane, Nürburgring.
– Mange synes bilen er moro, og mange andre synes dette er helt teit. Jeg vet ikke hvorfor. Bare at jeg selv synes den er kul.
Noe av Rosenvinges moro med Matador er at den verken ligner Chevrolet Camaro eller Ford Mustang.
– Å søke og skaffe deler lett og raskt er ikke greia her. Denne bilen har jeg brukt mange år på å sette sammen, og det gir mening for meg. Gummilister, skrapelister og interiørdetaljer finnes et eller annet sted på Facebook eller Ebay, om du leter nok. Jeg koser meg med prosessen.
Her på gresset, på trygg avstand til sprakende camping-griller, står en tofarget 1959-modell Rambler Ambassador.
Dette spesielle eksemplaret er eneste i Norden med hardtop (fravær av b-stolpe) og Continental-kit – som innebærer forlenget dekk bak med reservehjul.
Eier er Rambler/AMC-entusiasten Robert Masiello fra Trøgstad i Østfold – som kan melde om V8-motor på 5,6 liter som presser ut 270 hk.
– På den tiden hadde USA ingen andre slike maskiner som var like sterke, mener han.
For 67 år siden argumenterte en annonse for Ambassador slik: «Er andre merkers 1959-modeller for store for garasjen din og parkeringsplasser i bygatene? De fleste moderne biler er dessverre det. Men ikke Ambassador – den kompakte luksusbilen som får plass i enhver garasje».
Les om flere bilentusiaster her!
-
Vi som (b)iler til Hokksund:
Mustang, Opel eller Saab? Nei, prøv litt hardere ...
-
Vi som kjører pent (og gris):
Grisekjøring: Er Audi-, BMW- eller Tesla-eiere verst?
-
Vi med gull på landsbygda:
Er 205 GTi Peugeots beste øyeblikk?
-
Vi som liker fly og biler:
Feilparkert på rullebanen? Ikke denne dagen!
-
Vi som liker 1990-talls-biler:
Hverdagsbiler fra 90-tallet: Se hvem som bruker dem nå
-
Vi med blikk på turister:
Turistene vi elsker å kommentere
-
Vi med rakkerbil i Rakkestad:
Volvo er vilt populær på denne stasjonen
-
Vi som liker spontane turer:
Sju på topp: Biltur-tips for blaserte vesener
-
Vi som omfavner flopper:
Fem på topp: De verste bil-fiaskoene
-
Vi som elsker kosebilen:
Norges beste hobbybil? Saab, selvsagt (og syv andre svar!)
Ambassador-navnet hang med helt til 1974 – riktignok ikke lenger under merket Ramblers rustne image, men som toppmodell for AMC.
Totalt sett er benevnelsen «Ambassador» blant de lengstlevende i amerikansk bilhistorie, ettersom AMC-konsernets forløpere slepte den med seg helt fra starten av 1900-tallet.
Ramblers og AMCs klare filosofi var satsing på mer arealeffektive kjøretøy enn tilsvarende modeller fra de tre store – GM, Ford og Chrysler. Tankegangen var forut for sin tid, og spesielt i forkant av bølgen av japanske, krasse konkurrenter, som til slutt slo amerikanerne på kvalitet, pris og pålitelighet.
Sportsbilene fra AMC er også egenrådige villskudd. Erik Wahl i Lillestrøm har hatt sin 1972-modell AMC Javelin AMX i 40 år.
– Da jeg kjøpte den, var den sjelden i Norge. Siden har flere blitt importert.
Han og datteren Daria Wahl er kledd i antrekk som matcher bilens massive farge.
Erik Wahl forteller at han vanligvis stiller i rosa dress og ditto håndsydde, italienske sko:
– Men i dag er været for varmt. Det holder med rosa t-skjorte og caps – og bil.
Wahl forklarer:
– Javelin var forut for sin tid med heftigere former over hjulbuene enn for eksempel hovedkonkurrenten Ford Mustang.
Bevis? Wahls Javelin tok nylig hjem publikumsprisen i Oldtime car show i Åland.
AMC Gremlin tok navn etter de smådjevelske fantasigurene «gremlins». Fabrikken bygget den spesielle skapningen fra 1970 til 1978 – for over 670.000 kunder som ville kjøre noe spesielt.
Etter produksjonsstopp i USA fortsatte fabrikken å skru sammen skapningen for det meksikanske markedet, helt til 1983.
Campingplassen ved Drammenselva – som ligger omtrentlig 20 kilometer fra Drammen sentrum – har også plass til litt ekstra humor. Hva med å utstyre din Tesla med girstang med et hode (her en skalle) – nei, vent: Elektriske biler har knapt girvelgere. Da gjenstår en enda hvassere rekvisitt: En revehale (fuskpels) i toppen av bilens antenner. Hvis du ikke har antenner, sørg likevel for å heise halene opp!
Les alle biltestene på Motor:
-
80Test: Toyota bZ4X Touring
Endelig en Toyota vi varmt kan anbefale
-
79Test: Mercedes CLA shooting brake 4Matic
Kjøremaskinen blir plutselig familiebil
-
75Test: Mitsubishi Eclipse Cross
En bedre bil har de ikke laget på evigheter
-
79Test: Xpeng X9
Denne får tre 10-poengere – og snuser på et par til
-
76Test: Toyota bZ4X
Endelig kan vi forstå at denne selger så bra
-
84Test: Mercedes-Benz GLC
Den største stjernen i klassen
-
81Test: BYD Atto EVO
Kanskje er dette årets beste bilkjøp
-
83Test: BMW iX3
Denne er blitt så bra som vi håpet
-
73Test: Volvo ES90
Her nærmer Volvo seg noe virkelig bra
-
73Test: Kia EV4
Hva i all verden har Kia tenkt på her?