ARVEGODSET: Svein Erling Lode topper farsarven Citroën ZX med en tøff tohjuling for langstrakt sykkeltrening.

Vi som liker 1990-talls biler: 

Hverdagsbiler fra 90-tallet: Se hvem som bruker dem nå

Noen av oss arver biler fra 1990-tallet. Andre ønsker å kjøpe dem: Les historiene.

Publisert

De har rykte som gørr kjedelige. Og kanskje er det riktig.

90-tallets hverdagsslitere har likevel etterlatt et solid avtrykk: På ruskete regnværsdager og opp styggbratte bakker fraktet Opel Vectra, Ford Mondeo, Toyota-et-eller-annet og Citroën-hva-het-den-igjen hele hurven, handleposene, vedsekker og mer. Kanskje var du jyplingen som grodde til i baksetet, eller familieoverhodet bak rattet. 30 år har gått, og nå vil mange ha familiebilene tilbake – eller bare se dem igjen:

VILLSKAP: Toyota HiLux-eier Gabriel Starup Sagfjord dyrker friluftsliv og familienostalgi i Narvik-området.

1990-talls entusiast og landskapsarkitekt Gabriel Starup Sagfjord i Narvik er sterkt preget av oppvekst i firehjulstrekkere, og søkte etter en Land Rover Discovery eller Toyota Hilux.

– I fjor skulle en kjenning selge en HiLux på vegne av bestefaren. Jeg var på reise i Italia, og fikk far til å ta en titt. Da jeg kom hjem igjen til Norge, sto den der og ventet på meg.

Japaneren brukes til intense hobbyer som skikjøring og sykling. – Da er det praktisk med en bil med plass til både kompiser, fem sykler, ski og snowboard og annen moro.

PLANLAGT: Planet på HiLux rommer motorsykler, tråsykler og vedkubber.

Nylig begynte Sagafjord å benytte den til mc-transport:

– I vår kom jeg over en altfor billig og kul, såkalt «Dual sport». Tross at jeg manglet sertifikat for motorsykkel, hentet jeg tohjulingen med HiLuxen.

– Nå, noen måneder senere, har jeg tatt MC-lappen, og kan bruke alle tre kjøretøyene fra 1990-tallet, konstaterer han fornøyd.

LANGSTRAKT: Toyotaen sluker alt som er for langt, bredt eller på annen måte er klønete å frakte med andre kjøretøy.

Han tar også høyde for å frakte ved fra gården på Salangen besteforeldrene drev, som faren nå har overtatt:

– Innimellom kommer altså en HiLux, lik den far hadde, igjen til å stå på familiegårdsplassen.

Kilometertelleren har akkurat bikket 200.000 km.

– Rust finnes nesten ikke, da den tidligere gikk som brannbil i Narvik og mest sannsynlig har levd et liv i garasje med godt vedlikehold. Interiøret er nesten som nytt, bortsett fra standard rift i førersetet og noen tomme rom i dashbordet – etter brannvesenets instrumenter. Jeg har også hørt rykter om at en av de tidligere eierne har brukt Toyotaen til å frakte sau i planet, så det er jo litt artig, flirer Sagfjord.

PÅ SEKS HJUL: Entusiast-syklist og Citroën ZX-eier Svein Erling Lode triller mest på to hjul, og av og til på fire.

– Jeg kjører lite: Veteranbilen brukes mest til ting som ikke kan transporteres på en sykkel, eller til å frakte sykler i retning et turterreng. Årlig sykkeldistanse ligger på over 4800 km, oppgir Lode, som blant annet er kjent som designeren bak BIL-bilen i 1979, og Pivco-tegningene som ledet til det norske elbileventyret Think.

KOMFORTSONE: Citroën ZX har setetrekk med mønster du ellers bare finner på hotellinnredning fra 1990-tallet.

– ZX er driftssikker, men dørlåsene fryser om vinteren. De åpnes lett, men så klikker de ikke fast i dørstolpen. Uten termos med varmt vann og plastpose for å tine låsen, så må man kjøre bilen mens venstre hånd holder døra, ler han.

Fjæringen er standard Peugeot.

–  Intet Citroën-magisk i den avdelingen, dessverre. Setene er også ganske normale, men til gjengjeld føles bilen trygg og velbalansert på trønderske veier, rapporterer Lode.

STORSELGER: Opels andre generasjon Vectra ble bygget fra 1995 til 1999 og fant hele431.740 kunder første hele år.

Mens enkjelte koser seg med Toyota HiLux og Citroën ZX, overtar andre heldiggriser 1990-talls vidundere fra slekt. Så: Ja, eller nei takk, til å arve grandtantes 1996 Opel Vectra?

STRØMLINJEFORMET: Fra 1995 fikk Opel Vectra et avrundet, dynamisk design.

På 1990-tallet kan vi tenke at hele Norges hypotetiske grandtante kjøpte ny Opel Vectra. Nevnte Vectra og kusinen Saab 900 var bygget på samme base, mens grandtante var noe for seg sjæl. Flere i slekta anbefalte Saab, så da valgte den sta og stolte dama isteden Opel. Løsning? Ta vel imot: Grandtanter og -onkler har ofte behandlet bilene sine pent. Nå er det din tur til å ta over omsorgen for stålet, plasten og mekanikken.

1990-tallets biler:

  • Elektronikk overtar gradvis funksjoner

  • Mekaniske komponenter henger likevel fortsatt med

  • Mellomstore personbiler dominerer markedet

  • Europeiske merker har fortsatt stor del av personbilsalget

  • Toyota og Nissan styrker merkelojaliteten

  • Økt konkurranse fra Sør-Koreas Hyundai

Powered by Labrador CMS