KORT STOPP: Xpeng G6 og G9 har fått nye batterier som tåler mye energi på kort tid. Ingen slår G9, som kan ta i mot 525 kilowatt.Alle foto: MORTEN ABRAHAMSEN
Prøvekjørt: Xpeng G6 Performance og G9 Performance
Får fyllepause som en bensinbil
Xpeng legger seg i teten med ladefart – et godt stykke over det den gjengse infrastrukturen kan levere.
Ladingen, begge har svært god komfort i sin klasse, kvalitetsfølelse
Minus:
Irriterende førerstøttesystemer, mye piping, nytt merke
MÜNCHEN (Motor): Xpeng G6 og G9 er i utgangspunktet ikke nyheter. G6 kom på markedet i fjor og G9 i 2022. Men i utgavene som straks er i Norge, i september, er det nyheter.
Det betyr at det kun tok ett år før Xpeng gir G6 en oppgradering. Det et tegn på hvor rask utviklingen hos kinesiske merker går. G6 hadde fra før av gode kvaliteter i det mellomstore SUV-segmentet og har truffet rimelig bra med over 2000 leverte nye biler siden introduksjonen.
Utvendig har bilen fått lyslinje som går på tvers av hele fronten, tidligere var det et oppholdt i midten. Et slags tegn i tiden, som bilen langt fra er alene om. I tillegg har det dukket opp en liten spoiler på hekken.
Stille
Innvendig er bilen tilgjengelig med varme, ventilasjon og massasje i forsetene, og varme bak. Nye, jålete innslag er atmosfærelys innvendig og større skjermer.
Xpeng G6 Performance og G9 Performance
Pris fra (inkl. omkostninger): G6: 430.054, G9: 624.892.
*Motor-pakka: Her velger vi utstyrsgraden og tilleggene vi mener gir mest for pengene. Vinterhjul, ladekabler og valgfri metallic lakk er alltid inkludert. Varme i seter og ratt er et krav. Adaptiv fartsholder prioriteres alltid, generelt også den mest avanserte lysteknologien. Hengerfeste er inkludert fra kompaktklassen og oppover. Kan bilene leveres med firehjulsdrift, velger vi som regel dette. Service/vedlikeholdsavtaler er ikke inkludert. Gjelder prisene en begrenset tidsperiode (kampanjer), opplyser vi om det.
I tillegg er det nå mulig å styre retningen på luftdysene manuelt.
For G9s del er luftfjæringen tunet for å gi enda bedre komfort, og det har også kommet muligheter for å gjøre individuelle valg på oppsettet.
G9 har en typisk storbilkomfort, bilen duver en smule samtidig som den spiser opp det aller meste av ujevnheter.
I hastigheter langt over det som er lov i Norge, er det overraskende stille, med andre ord en riktig god langturbil.
G6 er også fredelig i høye hastigheter.
Annonse
5C
Men den virkelige grunnen til at det kan være lurt å gå for de oppgraderte versjonene, er det som ligger i bunn av bilene, mellom akslingene.
Et helt nytt LFP-batteri gjør at ladingen og batteriet nå har en egenskap som Xpeng kaller «5C». Dette innebærer at ladefarten er fem ganger størrelsen på batteriet.
NYE FARGER: Xpeng G6 kommer med nye fargealternativer, som «Stellar Purple».
NYHETER: «Grillen» er ny på G9 i tillegg er panoramasoltaket oppgradert med trelags isolasjon.
HJULBUER: Hjulbuene på G6 er ikke lenger svarte, de er lakkert i bilens farge.Foto: MORTEN ABRAHAMSEN
UNDERSTELL: Xpeng sier de har «fintunet» understellet, som skal gi bedre komfort. Det er også mulig å gjøre individuelle valg.Foto: MORTEN ABRAHAMSEN
BLACK EDITION: Begge modellene, her en G9, blir tilgjengelige i helsvart, kalt «Black Edition». Med G9 koster dette 14.900 kroner ekstra.
Det betyr at G6, med et batteri på 80,8 kWt, nå kan lade med en fart på 451 kilowatt, mens G9 med 93,1 kWt har en kapasitet på 525 kilowatt. Vi snakker om 12 minutter fra 10 til 80 prosent. Begge modellene er basert på 800-volts arkitektur.
Ingen biler på det norske markedet har en ladefart som er i nærheten av hva G9 Performance byr på.
Dermed har Xpeng dyttet ladefartgrensen så langt at det ikke er vanskelig å finne en lader som matcher kapasiteten. Det bygges nå med ut ladere som gir 400 kilowatt, og 500 kilowatt er på vei, men de er langt fra utbredt.
Man kan i hvert fall si at Xpeng gjør et meget godt forsøk på å gjøre sine biler teknologisk relevante i tiden som kommer, også.
Da vi var ute med dem, var det heller ikke tilgang på ladere som kan matche Xpengs tall, utbudet av ladere med så høy effekt er ikke noe bedre i Mellom-Europa enn det vi har hjemme
HELE VEIEN: Lysstripen foran går nå i hele G6s bredde, og logoen som før var i midten, mellom lysstripene, er flyttet opp på panseret.
DUCK TAIL: Bak har G6 fått en liten spoiler, eller en «duck tail», som Xpeng kaller den.
DIGITALT SPEIL: Bakvinduet på G6 er lite, og nå har modellen fått et digitalt bakspeil med kamera bak, slik at sjåføren får bedre oversikt.
LETT OPPGRADERT: G9 har et oppgradert interiør med nytt rattdesign, nye hendler og med det som skal være bedre materialer rundt ladeplatene.
NYTT: Hovedskjermen har vokst fra 14,96" til 15,6" og instrumentpanelet er nå en frittstående skjerm. Også i G6 er det blant annet ny design på rattet.Foto: MORTEN ABRAHAMSEN
PLASS: Det er god plass i baksetet i en G9, men setet er plassert litt lavt slik at det ikke er optimal støtte for beina.Foto: MORTEN ABRAHAMSEN
PLASS HER OGSÅ: Med tanke på størrelsen av bilen, er det god plass bak i en G6. Sittekomforten er også god med skikkelig lårstøtte.Foto: MORTEN ABRAHAMSEN
Men på ladere som var gode for vel 200 kilowatt, tok bilene imot det laderne hadde å gi, selv om vi ikke hadde lagt inn lading med påfølgende forvarming i navigasjonen. Vi hadde heller ikke lite energi igjen på batteriet, uten at det la noen demper på ladeshowet. For eksempel lå G6 på 200 kilowatt fra 50 til 70 prosent.
Dette borger for kvikke ladestopp selv om infrastrukturen ennå ikke er på Xpengs nivå.
Og når den en gang blir det, er det knapt noen forskjell på stopptiden i en G6 eller G9 og en bensinbil hvis man må toalettet eller ønsker en kopp kaffe.
Annonse
Irriterende
Samtidig har begge bilene de samme irritasjonsmomentene som mange av sine kinesiske kolleger. Det er store mengder lydvarsler, som heldigvis i stor grad er mulige å deaktivere. Men den lovpålagte varslingen i lavere hastigheter, som er ment for folk på utsiden, er sykt irriterende inne i bilen.
Denne enerverende pling-plong-musikken akkompagnerer en konstruksjons-følgefeil i G6. A-stolpen treffer klokkereint inn i siktsonen når man skal lirke seg rundt i bytrafikk. Både når man skal krysse en vei eller når man prøver å få øye på folk som skal gå over veien. En fleksibel nakke er nødvendig for å få oversikt.
Mens G9s størrelse gjør at den passer best i åpent landskap.
Innvendig kvalitetsfølelse i de to bilene er på meget høyt nivå, og komfort og kjøreopplevelse står ikke noe tilbake for konkurrenter fra langt mer etablerte merker. Det er imponerende å se hvor fort Xpeng har gått fra å lage temmelig simple biler til noe på dette nivået. Det er sikkert også ubehagelig å se for de tradisjonelle bilselskapene.
De oppgraderte modellene er altså i Norge om kort tid, og det er ingen grunn til å løpe og kjøpe utgående versjon, for de nye kommer til å koste akkurat det samme.