Vi som (b)iler til Follo museum:
Er Bobla VWs svar på norske stabbur?
200 års aldersforskjell er null problem for et perfekt parforhold: Her finner 17 Bobler og 14 eldgamle bygg hverandre.
De som liker gamle hus, liker også gamle biler. Påstanden er selvsagt delvis sprøyt, men stemmer i hvert fall denne kvelden på Follo Museum, som ligger omtrent midt mellom E6 og brygga i Drøbak. Follo VW klubb har lokket medlemmene inn på museums-tunet som er omgitt av Follo-regionens eldste og best bevarte bygg.
De snodige navnene på bygningene mer enn antyder livet i dem: Bryggerhus, blikkenslagerverksted, langlofts-stabbur, sagstue, tåkeklokke, utedo og mer. Dyster-smia er imidlertid lite dyster, men ble opprinnelig bygd på stedet Dyster i Ås kommune rundt 1800. Og «kjona»? En kjone er et tørkehus for korn med røykeovn.
Boblenes betegnelser hinter også om forskjellene i likhetene: 1303 Big har større, mer svulmende former enn de klassiske variantene. «Cal look» har forbildet i hvordan Boble-kulturen i California i USA tok fart. Cabriolet er åpenbart den særs ettertraktede versjonen hvor taket er skrellet av – og erstattet av en røslig kalesje. Den buede Boble-silhuetten forandrer plutselig fasong.
Follo VW klubb er i likhet med Follo museum også et ... museum, bare langt mindre stedfast. I likhet med Follo museum er VW-klubbens medlemmer flinke til å trekke publikum. Når begge «museene» slår seg sammen om arrangementer som i kveld, mikses historieinteresserte sammen med tilfeldige turgåere – og ungdom som vil ha en ørliten pause fra voldelige dataspill.
Follo VW klubb er et lokalt knalltilbud for Volkswagen- og Porsche-entusiaster. Siden 1993 har den vært et velsmurt sosialt samlingspunkt for luftkjølte gærninger i Follo-regionen. Godt hjulpet av akselererende tilsig av nye interesserte, bikker klubben nå rundt 150 betalende medlemmer.
Klubben er høyaktiv i sommerhalvåret med en rak rekke treff og utflukter. Vi snakker «Sesongstart i april», regelmessige torsdagstreff på Tyrigrava ved Gjersjøen langs Gamle Mossevei, «VW til Tusen» med praktfull premiering av gjeveste biler, – og ellers perfekt planlagt cruising i retning steder som Follo Museum.
Les om flere bilentusiaster her!
-
Vi som (b)iler til Hokksund:
Mustang, Opel eller Saab? Nei, prøv litt hardere ...
-
Vi som kjører pent (og gris):
Grisekjøring: Er Audi-, BMW- eller Tesla-eiere verst?
-
Vi med gull på landsbygda:
Er 205 GTi Peugeots beste øyeblikk?
-
Vi som liker fly og biler:
Feilparkert på rullebanen? Ikke denne dagen!
-
Vi som liker 1990-talls-biler:
Hverdagsbiler fra 90-tallet: Se hvem som bruker dem nå
-
Vi med blikk på turister:
Turistene vi elsker å kommentere
-
Vi med rakkerbil i Rakkestad:
Volvo er vilt populær på denne stasjonen
-
Vi som liker spontane turer:
Sju på topp: Biltur-tips for blaserte vesener
-
Vi som omfavner flopper:
Fem på topp: De verste bil-fiaskoene
-
Vi som elsker kosebilen:
Norges beste hobbybil? Saab, selvsagt (og syv andre svar!)
Les alle biltestene på Motor:
-
80Test: Toyota bZ4X Touring
Endelig en Toyota vi varmt kan anbefale
-
79Test: Mercedes CLA shooting brake 4Matic
Kjøremaskinen blir plutselig familiebil
-
75Test: Mitsubishi Eclipse Cross
En bedre bil har de ikke laget på evigheter
-
79Test: Xpeng X9
Denne får tre 10-poengere – og snuser på et par til
-
76Test: Toyota bZ4X
Endelig kan vi forstå at denne selger så bra
-
84Test: Mercedes-Benz GLC
Den største stjernen i klassen
-
81Test: BYD Atto EVO
Kanskje er dette årets beste bilkjøp
-
83Test: BMW iX3
Denne er blitt så bra som vi håpet
-
73Test: Volvo ES90
Her nærmer Volvo seg noe virkelig bra
-
73Test: Kia EV4
Hva i all verden har Kia tenkt på her?