STOPP: Her har en Mercedes EQS 580 gått tom for strøm under sommertesten i i 2022.

Kommentar:

På tide å slakte «diesel­purka»

«Dieselpurka» har vært like definerende for elbilhaterne som mustangen har vært for Ford, og pandaen for Fiat. Men i motsetning til de andre dyrene her, så har ikke purka noe å leve for.

Publisert Sist oppdatert

Mange nye elbiler går nå så langt at de kanskje aldri kommer til å sette sine hjul på en hurtigladestasjon. Og nå snakker vi ikke lenger om mer eller mindre kuriøse biler, som en rådyr sedan fra Lucid eller et omreisende tivoli fra HiPhi – ja, hvor ble det av den, egentlig?

Dette er en kommentar. 
Innholdet gir uttrykk for skribentens meninger. Ønsker du å sende et leserinnlegg til Motor? Send til redaksjonen@motor.no

Se på nye BMW iX3 (les Motors test her). Første modell i en ny generasjon elbiler fra en europeisk produsent alle har et forhold til, mange av dem preget av dyp lidenskap. 

Over 80 mil

Bilen har alt en moderne familie per definisjon vil ha: firehjulsdrift, god plass, SUV-preg og bra hengervekt. Den har nok en litt for høy pris for mange av oss. Men det viktigste:

Rekkevidden er på 805 kilometer. 770 for utstyrsversjonen som er med i sommerens rekkeviddetest.

Nå skal vi ikke være for bombastiske før testen er unnagjort, men vi føler oss trygge på at BMW leverer like solid som de alltid har gjort. 

Det betyr i tilfelle en bil som fort går godt over 80 mil under gunstige forhold – og litt over 40 under ekstremt dårlige.

VARMT: Sommertesten i 2020 ble gjennomført på en fin sommerdag, og med foto på idylliske Rudi Gard i Sør-Fron.
KJØLIG: I sommertesten for fire år siden måtte rekken av elbiler slite seg gjennom en regntung løype. Det er meldt nedbør også i årets test.

Neppe tvil

Årets sommerrekkeviddetest

  • Startskuddet for rekkeviddetesten går onsdag 3. juni klokken 09.

  • Her er presentasjonen av alle bilene.

  • Følg med på Motor.no for forhånds- og livedekning, pluss oppsummeringer

Trekker vi fram iX3, så må også Mercedes GLC nevnes (les Motors test her). To av tre modeller i årets mest interessante prestisjetriell. Den siste er Volvo EX60, som ikke har kommet til landet ennå (les Motors prøvekjøring her).

Det skiller hele 13 mil offisiell rekkevidde mellom versjonene av iX3 og GLC som er med i testen. Den ene skal altså gå rekordlangt, den andre mer enn langt nok – og det er neppe tvil om vinneren i akkurat den øvelsen.

Men som vi ofte gjentar: Selv om det alltid er gøy å følge med på hvem som stanser sist, så er rekkeviddeavviket det viktigste i våre tester. 

Les Motors siste tester:

Tester ikke WLTP

Og bare for å ha nevnt det, til dem som ikke har fulgt godt nok med: Vi gjør ikke vår egen WLTP-test. Vi tester hvor langt bilene går på en helt relevant langtur en norsk sommerdag, og sammenlikner resultatet med det offisielle WLTP-tallet.

Enkelt sagt, hva forteller reklamen og bilprodusentene deg at du får av rekkevidde – og hva får du i realiteten.

LENGST: BMW iX3 kommer trolig lengst i testen, men vi er like spent på rekkeviddeavviket og forbruket.
GJERRIG: Den nye generasjonen Mercedes – her GLC – har hatt lavt forbruk både i Motor-test og i andre seriøse tester.

Klassisk kjøreglede

Vi er også spente på forbrukstallene i den nevnte konkurransen mellom Mercedes og BMW. GLC har så langt i våre tester vist seg betydelig mer energigjerrig enn iX3.

Vi innrømmer gjerne at vi forstår dem som foretrekker dieselpurka på grunn av alt som hører den klassiske kjøregleden til. 

Men det som alltid har vært hovedargumentet fra elbilhaterne – den dårlige rekkevidden – har nå så liten tyngde at det blåser vekk med eksosen fra en kaldstart.

STARTEN: Den første sommertesten hadde ni elbiler: Nissan Leaf (62 kWt), VW e-Golf, BMW i3, Opel Ampera-e, Kia e-Soul, Hyundai Kona, Nissan Leaf (40 kWt), Kia e-Niro og Tesla Model 3. Foto: HARALD WISLØFF

Kulde og regn

BMW er ikke alene, bare en slags spydspiss i et felt som favner bredt – fra store og dyre, til små og rimelige biler – der stadig flere har en hyggelig fellesnevner i form av en uproblematisk rekkevidde.

Du kan ta pauser når du har lyst, ikke når bilen krever det. Selv når kulda biter, eller det høljer ned.

Gode eksempler: 

● Kia EV4 med 625 km, 594 km for testbilen. Toyota C-HR+ med 607 km. Kompakte famillebiler med tohjulstrekk til i underkant av halvmillionen.

● Polestar 3 med 625 km, og Hyundai Ioniq 9 med 600 km. Store luksuriøse familiebiler med firehjulsdrift til rundt millionen.

Lader du hjemme, så kommer du fint tur-retur på en langtur med disse bilene. Eller så lader du på destinasjonen, for eksempel hytta. 

Behovet for å hurtiglade kan fort framstå som minimalt, ja hypotetisk.

STIL: Det tar litt tid å venne seg til utseendet på Hyundai Ioniq 9, men rekkevidden treffer fra første meter.

Litt paradoksalt

Vi ser det allerede i annonser på Finn.no: «har aldri vært hurtigladet». Disse vil det komme flere av. Bilprodusentene har som kjent noen råd og anbefalinger rundt hurtiglading, knyttet til batterihelse. 

Derfor kan det virke litt paradoksalt å se hvor hardt elbilprodusentene satser på å utvikle ladeteknologien og senke ladetiden.

Og her kan gjerne gjengen med dieselpurker slå seg på flesket. Ingen blir imponert over ladetiden til en moderne elbil, med mindre man velger å sammenlikne med en gamme elbil. 

Den raskeste elbilen lader nå fra 10–80 prosent på samme tid som det tar å fylle opp tre dieselpurker fra 0–100 etter hverandre. 

Lange etapper

Men i motsetning til hva man kanskje har likt å skape inntrykk av, så har ikke bittelille Norge være noe annet enn et perfekt forskningslaboratorium for elbilprodusentene. 

De store markedene – og fortjenestene – har helt andre koordinater på verdenskartet. Der er det også færre hjemmeladere, og flere lange etapper mellom hurtigladerne. 

Drivstoffet er heller ikke like svinedyrt. Det betyr litt ekstra liv for dieselpurka. Men i Norge har den fått dødsstøtet. 

Biler vi har prøvekjørt:

Har du lest disse sakene?

Powered by Labrador CMS