TOYOTA: I dag er Subarus elbiler resultat av et samarbeid med Toyota, som blant annet har resultert i modellen Uncharted.

Tregt skifte:

Subaru roer ned elbilsatsing før den har begynt

Subaru har i lang tid planlagt å utvikle egne elbiler ved en ny fabrikk i Tokyo. Endrete markedsforhold, særlig i USA, setter en stopper for det.

Publisert Sist oppdatert

Subaru har så langt lansert elbiler som er utviklet i samarbeid med Toyota. Det har resultert i modeller som er nær identiske. 

Som Toyota bZ4X og Subaru Solterra, C-HR+ og Uncharted og bZ4X Touring og E-Outback. Planen har så vært å utvikle kommende elbiler på egenhånd, og bygge dem ved en ny fabrikk i nærheten av Tokyo fra 2028.

Her er de siste nyhetene vi har prøvekjørt:

Justerer ned

Under en resultatframleggelse nylig kom det fram at disse planene nå er endret.

Som så mange andre bilprodusenter, ikke minst de japanske, justerer Subaru ned den elektriske satsingen.

Les også: Honda gir opp elbilsatsing

Les også: Mazda utsetter elbilene uten å tape penger

– I USA, vårt viktigste marked, har tempoet i overgangen avtatt, delvis på grunn av lettelser i miljøpolitikken. Dermed blir vår introduksjonen av elbiler på det markedet utsatt, sier Atsushi Osaki, administrerende direktør i Subaru, gjengitt i Automotive News.

Uklar framtid

Mer enn 70 prosent av Subarus globale salg er i USA.

Osaki sier de nå vil se på hele elbilstrategien på nytt. På resultatframleggelsen kom det også fram at driftsresultatet falt med 90 prosent i regnskapsåret som ble avsluttet 31. mars.

– Vi vil fortsette å utvikle kjernekomponentene i elbiler, men vi vil redusere ressursene som er satt av til denne innsatsen betydelig, sier Osaki.

Dette gjør at Subaru nå ikke vet når deres første egenutviklete elbil vil være klar for produksjon.

Mest lest på Motor.no:

Powered by Labrador CMS