VIST FRAM: Den nyeste generasjonen Mitsubishi Outlander da den ble vist fram for første gang.

Mitsubishi Outlander:

Skulle selge 1000, i år har det blitt to

Mitsubushi i Norge hadde tro på ladehybriden Outlander for to år siden. Men en rekke ytre omstendigheter har gjort at den forhenværende bestselgeren er nær uselgelig her til lands.

Publisert

Da den nye generasjonen Mitsubishi Outlander ble vist fram i Madrid for ganske nøyaktig to år siden, hadde den norske importøren brukbare forventninger til modellen.

Dette til tross for at det fortsatt var en ladehybrid, ikke en elbil.

– Vi tror på et volum på 1000 biler, og til og med kanskje mer enn det, sa Christian R. Schmidt, administrerende direktør i Mitsubishi Motors Norge, den gang til Motor.

Les alle Motors biltester:

God forhåndsinteresse

Christian Schmidt, Mitsubishi Motors Norge

Grunnen til såpass optimistiske tall var god forhåndsinteresse, de hadde mer enn 3000 kunder på interesseliste. I tillegg mente Schmidt at ikke alle ennå var klar for å ta steget over til en elbil. Dermed kunne Outlander fungere som en slags overgangsbil.

Modellen hadde også vært en storselger her til lands i mange år. Fra 2014 til 2021 ble det nybilregistrert 25.884 eksemplarer, og i 2016 var den helt på toppen av listene.

– Bakgrunnen for at vi sa 1000 biler den gangen, var at noen av forhandlerne våre mente det var realistisk. Litt senere justerte vi ned til 800 biler, sier Schmidt i dag.

Det skulle også vise seg å være altfor optimistisk.

– Revet med

I 2025 ble registrert 274 av den nye Outlander-modellen.

Så langt i år: to stykker, viser tall fra Opplysningsrådet for veitrafikken.

– Vi ble nok litt revet med der og da, men så skjedde det en rekke ting som gjorde det helt annerledes. Når det er sagt, er det viktig å påpeke at vi leverte på det opprinnelige målet fra fabrikken på 200–300 biler, men vi var optimistiske og hadde selvsagt drømmer om et høyere volum.

Opprinnelig skulle Outlander i produksjon sensommeren 2024, men det ble utsatt til årsskiftet. 

– I starten av oktober for to år siden var vi ikke kjent med hvordan avgiftene skulle bli i 2025.

Litt senere ble det nemlig vedtatt i statsbudsjettet at ladehybridene skulle få en avgiftsøkning fra 1. april 2025.

– Vi fikk de første bilene i mars, det ga oss et veldig kort mulighetsvindu, én måned. Så gikk Outlander opp med 51.000 kroner, sier Schmidt.

Lagerføres ikke

Og sånn har det egentlig fortsatt. Avgiftene ble plusset på med 26.000 kroner i 2026. Så kom det en ny og strengere EU-teststandard for ladehybrider, som gir dem et langt høyere målt CO2-utslipp, det ble 40.000 kroner til.

Dette skjedde parallelt med en knallhard priskrig blant elbilene, og en rekke nye aktører, gjerne med rentekampanjer og annet for å lokke kunder.

– Mitsubishi ble små i dette, vi druknet litt i det som var et voldsomt push fra en rekke andre merker, sier direktøren.

I dag lagerføres ikke Outlander i Norge, men den kan bestilles fra fabrikk. Startprisen er 901.000 kroner.

– Outlander har nå over 300.000 kroner totalt i avgifter og selvsagt full merverdiavgift, det sier seg selv at det ikke kan bli konkurransedyktige priser med det. Det er jo litt synd. Moderne ladehybrider passer veldig bra til norske forhold, men det politiske målet om at det kun skal selges elbiler, har sparket beina under alle andre drivlinjer.

Her er de siste nyhetene vi har prøvekjørt:

Powered by Labrador CMS