ØKT BILSALG: Det globale bilsalget øker. Her biler importert og klar for salg i Norge
Foto: DRAMMEN HAVN
Gode tider for bilbransjen globalt:
Ingen bilkrise utenfor Europa
Tysk bilindustri sliter tungt. Men utenfor Europa er det gode tider. Kina er nå både verdens største bilprodusent og største marked for nye biler.
Mens mange opplever at bilindustrien er i krise, viser de globale tallene et annet bilde. Verdens bilmarked er igjen i vekst. I 2025 ble det solgt rundt 90 millioner personbiler og lette varebiler. Det er nesten like mange som før koronapandemien. Prognosene anslår et salg på over 100 millioner biler i året innen 2030, skriver det tyske magasinet Focus.
Veksten kommer først og fremst utenfor Europa og Nord-Amerika. Kina er nå verdens klart største bilmarked med 26,6 millioner solgte biler i 2025.
For tyske bilprodusenter er utfordringen at veksten i bilsalget skjer i markeder der konkurransen blir stadig tøffere. Og kinesiske bilmerker tar en stadig større del av verdensmarkedet, særlig innen elbiler. Resultatet er at tysk bilindustri sliter med nedbemanninger og svakere lønnsomhet, selv om det globale bilmarkedet som helhet er på vei oppover.
Globalt er nå hver fjerde solgte bil elektrisk.
Nybilsalg per region:
Kina: 26,6 millioner. Verdens klart største bilmarked. Etter den kraftige veksten de siste to tiårene ser markedet nå ut til å flate ut.
Nord-Amerika (USA, Canada og Mexico): 19,6 millioner. Markedet vokser knapt lenger, men holder seg stabilt på et høyt nivå.
Europa: Omtrent 15 millioner. Salget har ligget på omtrent samme nivå i flere år.
Resten av verden: Til sammen rundt 28 millioner. Disse landene, som omfatter alle markeder utenfor de tre regionene over, er samlet sett større enn både Kina, Europa og Nord-Amerika hver for seg. Det er også her bilmarkedet vokser raskest.
Flere forbrukersaker på Motor.no: