FRIKJENT FØRER: Bildet viser politi og ambulansepersonell i Drøbak etter ulykken.
Foto: BEATE OMA DAHLE, NTB
Drøbak-ulykken:
Sjåføren frikjent for uaktsom kjøring
Syv personer ble skadet da en VW ID.3 raste gjennom Torggata i Drøbak i 2023. Nå har dommen falt, og sjåføren er frikjent for uaktsom kjøring. Men han holdes fortsatt erstatningsansvarlig.
Det er en historisk viktig rettssak som nå har fått en foreløpig avslutning.
Sjåføren, en mann i 80-årene har hevdet at han forsøkte å bremse, men at bilen fortsatte å gi gass.
Han skal ha forsøkt å svinge inn i hus langs veien for å få stopp på bilen, men lyktes ikke før han femti meter lenger ned i gata krasjet i en Skoda. Da hadde han skadet syv personer på sin vei nedover fortauet.
Rettssak om plutselig akselerasjon
- 23. juli 2023 ble syv personer skadet da en VW ID.3 raste gjennom Torggata i Drøbak.
- Rettssaken går i Follo og Nordre Østfold tingrett fra 16. til 19. juni.
- Statsadvokaten har tiltalt mannen for uaktsom kjøring.
- Sjåføren hevder han ikke har vært uaktsom, at bremsene sviktet og at ulykken kan skyldes en teknisk feil.
- Yasmine Halnes og Nadia Ødegård Salhi i NAF Advokat forsvarer mannen og mener at etterforskingen er mangelfull, men at de få undersøkelsene som faktisk er gjort, viser at ulykken mest sannsynlig skyldes en kortvarig svikt i elektronikken.
Sjåføren hevdet i sine to første forklaringer på ulykkesdagen at han forsøkte å bremse for harde livet, men bilen bare fortsatte.
Statens vegvesen har konkludert i sin rapport at bilen hadde 100 prosent gasspådrag hele veien, og at dette pådraget kom fra foten som trykket ned gasspedalen.
I retten fikk Statens vegvesen støtte fra bilimportør Møller, som hevdet at gassignalet beviselig kom fra påvirkning av gasspedalen.
Forsvaret førte sakkyndige vitner fra Simco og Sintef, som på sin side hevdet at signalet om gasspådrag kan skyldes forbigående teknisk svikt i kjøretøyets elektronikk eller programvare.
Les mer om plutselig akselerasjon:
Ekspertvitner trodd
I sin begrunnelse for frifinnelse legger retten stor vekt på vitneutsagnene fra Simen Huse i Simco og Thor Myklebust i Sintef. De skriver blant annet:
«ID 3 er en helelektrisk bil med avanserte elektroniske systemer, som styres av datamaskiner med software. Det er ikke ukjent at flere eiere av elektriske biler har opplevd problemer med elektronikken, herunder at bilen har akselerert av seg selv. Dette er rapportert blant annet av Tesla-eiere, Toyota-eiere, Volvo-eiere og ID 3-eiere. At flere andre har opplevd problemer med plutselig akselerasjon er imidlertid ikke tilstrekkelig til å så tvil om årsaksforholdene i vår sak. Det som skaper strafferettslig tvil i vår sak, er forklaringene og de sakkyndige rapportene til seniorforsker Myklebust og daglig leder Huse. Begge har gjennomgått Statens vegvesens rapport og tekniske data hentet fra bilens ACM, og har utarbeidet egne sakkyndige rapporter».
Kritiserer Statens vegvesen
«Basert på de usikkerhetsmomenter som er påpekt av Sintef og Simco, kan ikke flertallet se bort fra at ulykken skyldes en teknisk svikt i elektronikken i tiltaltes bil. Statens vegvesen har forklart at de ikke har undersøkt bilens elektronikk og software, slik både Sintef og Simco har uttalt at de skulle og burde ha gjort».
Nå har retten landet på å frikjenne mannen for uaktsom kjøring, fordi de ikke kan utelukke en teknisk svikt som årsak til ulykken. Fagdommer og en meddommer utgjorde flertallet som stemte for frifinnelse.
Lettet
Mannens forsvarer, advokat Yasmine Halnes fra NAF Advokat, kommenterer dommen på denne måten:
– Vi har vært i kontakt med klienten, som er veldig lettet over at han ikke er straffedømt. Vi konstaterer at rettens flertall mener teknisk feil ikke kan utelukkes, til tross for at SVV hadde konkludert med at fører har holdt gasspedal i bånn. Det tilsier at den etterforskingen vi har måttet gjøre selv, har vært helt nødvendig i denne saken, sier hun.
Til tross for den strafferettslige frikjennelsen er mannen dømt til å betale erstatning, fordi beviskravet i erstatningssaker er lavere enn i straffesaker.
Begge parter har 14 dagers ankefrist.
Vet du noe om denne saken?
Kanskje har du opplevd noe som likner? Kontakt oss her: jon.terje@motor.no eller peter@motor.no
Se Motors mest leste saker: