
Vi som deltar på DS-treff:
Citroën DS er skjønnheten og udyret i ett
Ingen bil handler så til de grader om stil, stas og stolthet som DS. Mingle med folkene på hyperelegant DS-treff i Holmenkollåsen.
Hvem i all verden inviterer til høyhælt biltreff på fasjonable Frognerseteren restaurant (435 m.o.h.) i Holmenkollen i Oslo?
Jo, den norske Citroën DS-klubben, vel.
C’est naturel: Mytiske DS er jo glamour på hjul. Helt siden oktoberdagen i 1955, da skapningen ble sluppet løs på oss, har alt fra presidenter og spradebasser til filmstjerner og festløver befolket de marshmallow-myke sofasetene.
På fransk uttales konsonant-kombinasjonen DS «déesse», som betyr «gudinne».
Fjæringssystemets hydraulikk finnes ellers bare på store fly, og ble en periode aller nådigst lisensiert av Citroën til Rolls-Royce – men bare for bakakslingen.
DS regnes da også som mer komfortabel, og med langt mer skulpturelt, kunstnerisk design. Den fortsatt radikale fasongen får også enhver nybil til å framstå pysete og puslete.
Se når Motor svinger innom DS-folkets høytflyvende Holmenkollen-treff – og få historiene til DS-gudinner som Dalia Schibsted og Kjersti Johanne Bergsaker:

Kjersti Johanne Bergsaker sitter sirlig sommerpyntet på sigarbrunt skinn av sjelden kvalitet – og er godt synlig fra sidevinduet til sin pianosorte Citroën DS21 injection éléctronique Pallas fra 1970.
I 1984, for 38 år siden, fikk hun et uventet spesialoppdrag med samme bil.
Årsak? Frankrikes president François Mitterand og ektefellen Danièle skulle på statsbesøk i Norge.
Norske myndigheter strevde for å få tak i franske nok luksusbiler til en stilfull kortesje for presidentparet med fyldig følge. Ekstra vrient var kravet om at alle kjøretøy måtte være sorte.
Kjersti Johannes ektemann, og formelle eier av den staselige DS-en, Harald Bergsaker, fikk telefon om bilen kunne stille.
I hui og hast, søndagen før statsbesøket, sikkerhetsklarerte Den franske ambassade i Oslo bilen.

Harald selv skulle på forretningsreise, og Kjersti Johanne ble sjåføren som skulle skysse franskmennene mellom sightseeing-steder som Holmenkollen og Henie Onstad Kunstsenter.
– DS-en ble fylt til randen med parisiske pressekontakter, attachés de presse. De satt i baksetet og skrek i skrekkblandet fryd: «Mon dieu, mon dieu, herregud». Jeg liker å kjøre fort, rapporterer Kjersti Johanne.
Den franske presidentens pr-folk forgudet ellers bilvalget: Raske, sorte Citroëner har vært fast følge for franske presidenter i parader.
Forresten: Like før start på Fornebu, den gang fortsatt landets hovedflyplass før Gardermoen åpnet i 1998, sjekket en politimann bilen med et halvt øye, og utbrøt:
«Hadde det ikke vært for at du straks skal kjøre i den offisielle kortesjen, ville jeg avskiltet bilen på grunn av dårlige dekk».
– De dekkene var vel litt slitt, humrer Kjersti Johanne.

Dalia Schibsted åpner sidedøren bak – og lar storpudlene Amie og Bianca bykse ut på asfaltdekket foran Frognerseteren restaurant i Holmenkollen.
Arne Lund, legendarisk Oslo-drosjesjåfør, selvlært DS-mekaniker og DS/ID-bærebjelke gjennom mange år, gikk nylig bort og er dypt savnet i klubben.
Sammen med mannen Henrik Schibsted har hun duvet av gårde de 37 kilometerne fra hjemstedet Nærsnes i Asker – gjennom usynlige skyer av sommerens tusenvis av insekter, forbi veikantens viltvoksende vakre kvaster med langstilket ugress, i stilsikker slalåmstil mellom E18s utallige Teslaer – og til slutt opp de bråbratte bakkene med Villa-Oslos mest glinsende takstein.
– Vi kaller pudlene våre for «de franske hundene», for de er jo like elegante som Citroënen, mener hun.


Bilen er en nokså sjelden 1966-modell DS 21 H Confort, hvor «H» hinter om den halvautomatiske girkassen, som ryktene sier er langt mørere enn det mer kranglete, seige, helautomatiske alternativet.
Citroën-vitere som deltar på DS-treffet vet selvsagt at den grå Citroënen er første årgang som ble utstyrt med en kraftigere 2,1-liters motor – og siste årgang med rødfarget hydraulikkolje. Grønngrønn LHM ble først introdusert i 1967, må vite.

– DS’ myke seter og beroligende fjæring får Amie og Bianca til å slappe merkbart bedre av her enn i hverdagsbilen. Vi liker å ta med oss pudlene på hyggelige reiser for å se Norge og treffe kjente, flotte folk, jubler hun.
Paret Schibsted har flere ulike Citroën-modeller på tunet og i garasjer. Under en ferietur til Danmark for noen år siden fant mannen DS-en hos mytiske Retro Garage – og tok med seg den nær rustfrie bilen i bytte mot skarve 30.000 danske kroner.

Bilens historikk viste seg å være enkel: Første og eneste tidligere eier var en nå avdød franskmann som hadde hatt bilen siden den var ny. Ideen om å kjøre til Frankrike og vise sønnen oppvekstens bil, trengte seg på.
Nevnte sønn bedrev fredelig hagearbeid da DS-en plutselig dukket opp på den andre siden av gjerdet. Vennlig gestikulering kompenserte for manglende, felles språkkunnskaper.
– Jeg blir glad over å se flere nye ansikter her i Holmenkollen. Vi som har vært medlemmer en stund, ser viktigheten av å ile til og ta vel imot dem – og gi råd og vink.
– I vårt sympatiske klubbmiljø er det alltid hjelp å få, lover Schibsted.


Selv om DS’ futuristiske ytre snart er å regne som en antikvitet om man tar alderen i betrakting, får klubben stadig vekk tilfang av ferske medlemmer. Andre har hengt med nærmest helt siden Édith Piafs storhetstid, og atter andre – som visepresident Bjørn Vidar Lazar Braathen – kommer stadig med forslag til treff og andre påfunn som sveiser folk sammen.

Når sommerkvelden smulder hen, slurpes de siste skjeene med løksuppe. Utenfor Frognerseteren restaurant ruller Lazar Braathen fram en helt ny doning som får DS-deltakerne til å stusse.
Les om flere entusiaster her!
-
Vi som diskuterer sportsbiler så grusen spruter:
– Du får tommel opp med Aston og finger’n med Ferrari
-
Vi som drar på R-R-treff:
Har Rolls-Rolls-eierne Norges minst snobbete bilklubb?
-
Vi som snikfotografer riking-biler:
Rikfolks kjøretøy – en sightseeing i smug
-
Vi som deltar på DS-treff:
Citroën DS er skjønnheten og udyret i ett
-
Vi som har blinket oss ut BMW i4:
BMW på strøm får bilentusiastene til å gnistre
-
Vi som kjører rundt i hundreåringer:
Vi feirer bilene som er hundre i år!
-
Vi som koser oss på sportsbiltreff:
Over tusen norske sportsbiler på én søndag
-
Vi med 50-tallet som livsstil:
Er 50-tallets biler de siste som var sexy?
-
Vi karer i Karmann Ghia:
Bilen som får humøret og prisene til å stige
-
Vi som kjører Panda 4x4:
– Norges minste firehjulstrekker er også den barskeste
-
Vi som kjører gult hele året:
I år blir påsken neongul
-
Vi som kjører racing i 944:
Er dette Porsches mest undervurderte gull?
-
Vi som mekker bilklubber for jenter:
I disse bilklubbene stoppes gutta i døra
-
Vi som vokste opp i Volvo:
Da Volvos bakseter var halve Norges lekerom
-
Vi som humrer i Hummer:
1990-talls Hummer har alt elbiler mangler


DS-medlemmene peker, mumler og diskuterer: En moderne bil lukeparkert blant de virkelige Gudinnene? Ja, her er toppmodellene til det ganske nye bilmerket DS, et navn som Stellantis (holdingsselskap for en rekke franske og italienske merker, foruten Opel) har skilt ut som egen luksusdivisjon.
Kan den nye formgivningen holde tritt med den originale DS-en? Vi lar det ligge til en annen dag. Nå skal medlemmene kjøre ned igjen fra Holmenkollen og sveve inn i nattemørkets E18.

Disse herlige bilentusiastene har vi allerede skrevet om – klikk på lenkene for å lese:
Audi – Hvem er det egentlig som kjører Audi?
Alfa Romeo – Nå snakker vi inderlig kjærlighet!
Amcar-entusiastene – De som elsker amerikanerne
Tesla – «Tesla-eiere har blitt mobbeofre og skyteskive»
Skoda – Derfor digger nordmenn Skoda
Aston Martin – «Aston Martin er stil. Porsche er Frogner-Golf»
Opel – Nå gjør Vanja gamle Opel kult igjen
Mercedes-Benz Geländewagen – «Små biler er det verste jeg vet!»
Saab – Eldar Vågan byttet Saab mot brennevin
Porsche – Visst pokker kjører kvinnfolk Porsche!
Pickup – Her er Trygve Slagsvold Vedums aller største svakhet
MG – Den nye bilduellen med kinesisk eller engelsk MG?
Klassisk Citroën – Kong Haralds flørt med Citroën
Lexus – Toyotas lukusmerke lokker med kjentfolk
Lada – Er dette den verste bilen som finnes?
Ford Mustang – Denne rakkeren får nordmenn til å bestille elektrisk Mustang
Toyota Supra – Toyotas minst solgte får flest blikk
Julepyntede biler – Slik pynter vi bilene til jul
Elbil med høy kilometerstand og svært kort rekkevidde – Blodfans av kort rekkevidde
Subaru Forester – Er dette Norges aller kjedeligste (og beste) bil?
Polestar – «Polestar-eiere minner om tenåringer som vil ha den råeste mobilen»
Datsun – «Nye biler kneler lenge før Datsun tar kvelden»
Land Rover Defender – «Å kjøre Land Rover er som å gjøre noe gøy med en god venn»
Volvo 240 – Firkantet svenske er Norges mest omsatte bil noensinne
Gammel varebil – Eldre arbeidsbiler er den nye hytta!
VW-boble – Firehjulsdrift er for pyser!
Mercedes-Benz –«Du kan kjøre over fartsdumper i 80 uten å miste asken på cigaren»
Jeep – Jeep-folk trenger ikke varme i hyttegølvet
Morgan – «Morgan er en investering i egen helse»
Ferrari – «Porsche blir for dagligdags, sammenlignet med Ferrari»
Firkantet stasjonsvogn – Livet blir større med stasjonsvogn
VW Golf – Garantert gira på Golf
Cabriolet – Sure folk kjører ikke cabriolet
Honda – Vi var europamestere i å handle Honda
Volkswagen Type 2 –Folkevognbuss er kongen av kos
Lang campingvogn – For noen blir en campingvogn aldri lang nok
DeLorean – De kjører inspirasjonen til Tesla
Jaguar XJ – «Jaguar er populær blant folk med sans for det gamle imperiet»
17. mai-pyntede biler – Slik 17.mai-pynter vi bilene våre
Pimpede elbiler – Denne elbiltrenden gjør det gromt å kjøre grønt
Nostalgiske campere – Nå reiser nordmenn på klassisk camping
Toyota Corolla – Er dette Norges mest elskede hverdagsbil?
Trehjulinger – Verdens beste, verste biltype!
Vi som liker gromlyd – Muskelbiler gjør Bygde-Norge heitere
De som kjører med hund – Bikkje i bil er den beste reisekompisen
Saab Sonett – «Mange lurer på om den er en Porsche»
Vi som sover i bilen i sommer – «Bilen er hotellrommet med den beste utsikten»
Hardhausen Mercedes W123 – Er dette Norges mest seigliva bil noensinne?
Vi som fotografer biler i ferien – De morsomste feriebil(d)ene
Vi som kjøper tilbake vår første bil – Stadig flere finner igjen sin første kjærlighet
Vi som bruker bilen til hagehobby – I sommer har nordmenn kjørt halve hager hjem
Vi som raser rundt i Fords klassiker – De fyrrigste folka kjører Ford Capri
Vi som farter rundt i Fiat – Dyrker romantikk i italiensk hverdagsbil
Vi som kjører med gullfarga felger – Hele Norge pynter bilen med «gullsko»
Vi som kjører én meter lave sportsbiler – Høye SUV-er er for pyser!
Vi som ratter elbiler på bane – Nå invaderer elbilister racingbaner over hele landet
Vi som digger biler med skråstilte bakruter – Z-formet bakrute er tidenes barskeste bildesign
Vi som pynter antenna på bilen – Revehale er Norges frekkeste bilpynt
Vi som setter oss bak rattet i kjole – Flotte biler fortjener stilige sjåfører
Vi som elsker tilhengere – Tilhengerne er nordmenns aller kjæreste eie
Vi som elsker Citroën 2CV – Norges best likte snegle
Vi som digger gromme griller – Hvem har Norges mest grisefine grill?
Vi som rosemaler bilen vår – Rosemaling er den tøffeste måten å pynte bilen på
Vi som monterer svære ekstralys – Møt Norges mest blendende bilister
Vi som sverger til BMW E30 – Er dette BMWs skarpeste linjer noensinne?
Vi som tatoverer bilen på armen – Bilen som tatovering gjør at den varer livet ut
Vi som tyner veteranbilen på vinterføre – Gammelbil i kaldværet er het hobby for stadig flere
Vi som mesker oss med Mazda – Det fantes knapt makan til Mazda!
Vi som samler bilbrosjyrer – Disse bilbrosjyrene holder seg bedre enn bilene de skulle selge
Vi med genial 4x4 i eldre stasjonsvogn – Er amcar-4x4 eller tysk quattro morsomst på snø?
Vi som ratter rundt i nissedrakt – Nissens rekkevidde slår enhver elbil
Vi som digger 40-årsjubilantene BX og Sierra – Godt nytt år med fremtidsbilene fra 1982!
Vi som ratter Rolls-Royce – Nå unner nordmenn seg en real Rolls!
Vi som nyter nattkjøring – Kjør i mørket og se lyset!
Vi som bruker vinteren på å mekke – Er mekking Norges største vinteraktivitet?
Vi som elsker vår Toyota RAV4 – Bilen er RAV, ruskende genial
Vi som liker Slottets kjøretøy – Kongehusets liv i biler
Vi som kjører med ski på taket – Skiboks er for pyser!
Vi som feirer Renault 5 – Da Renault kjørte fra Ferrari
Vi som tjuvstarter våren i kabriolet – Cab-sesongen starter før snøen har gått!
Vi som brenner for flammelakkering – Glem foliering – nå bestiller nordmenn flammelakk
Vi som humrer i Hummer – 1990-talls Hummer har alt elbiler mangler
Vi som vokste opp i Volvo – Da Volvos bakseter var halve Norges lekerom
Vi som mekker bilklubber for jenter – I disse bilklubbene stoppes gutta i døra
Vi som kjører racing i Porsche 944 – Er dette Porsches mest undervurderte gull?
Vi som kjører påskegult hele året – I år blir påsken neongul
Vi som kjører Panda 4x4 – Norges minste firehjulstrekker er også den barskeste
Vi karer i Karmann Ghia – Bilen som får humøret og prisene til å stige
Vi som kjører 1950-tallet som livsstil – er 50-tallets biler de siste som var sexy?
Vi som koser oss på sportsbiltreff – Over tusen norske sportsbiler på én søndag
Vi som kjører rundt i hundreåringer – Vi feirer bilene som er hundre i år!
Vi som har blinket oss ut BMW i4 – BMW på strøm får bilentusiastene til å gnistre
Har du lest disse sakene?
-
55 kommuner får Enova-støtte:
Disse 15 kommunene vil fortsatt mangle hurtigladere
-
Vi som diskuterer sportsbiler så grusen spruter:
– Du får tommel opp med Aston og finger’n med Ferrari
-
2700 Toyota bZ4X tilbakekalles:
Hjul kan falle av – bilkundene må vente
-
Høye drivstoffpriser:
Slik sparer du 3400 kr på drivstoff
-
Toyota RAV4 oppgraderes:
Dette blir nytt på bestselgeren
-
Lanseres først i Kina:
VW strekker elbil-utvalget med ny limo
-
77
Test: Mercedes C-klasse ladehybrid
Denne går fint 10 mil bare på strøm
-
Stor prisoversikt:
Så mye koster ladingen akkurat nå
-
Ny batteri-teknologi:
Skal lage BMW-SUV som går 100 mil på én lading
-
Modifisering av biler:
Nesten ingen søker om godkjenning
-
Bruktbil havarerte:
Eksperter stempler BMW-motor som «for dårlig»
-
Stor ladetest:
Disse nye elbilene lader best – og dårligst
-
76
Test: Lexus NX 450H+
Vi skjønner at Norges mest fornøyde eiere kjører denne
-
Revidert nasjonalbudsjett:
Kjører videre med elbil-moms over 500.000 kroner
-
Knipset elbiler på feil sted:
– Hva gjør elbilene her?