KAPPET: Her kan man tydelig se at flere ledninger er kappet ved en av kontaktene som sitter oppunder dashbordet på førersiden i ulykkesbilen.ALLE FOTO: Jon Terje Hellgren Hansen
Sandvika-ulykken:
Hva skjedde under Volvos tilbakekalling i 2022?
Simcos undersøkelser av ulykkesbilen fra Sandvika avdekker flere endringer i ledningsnettet rundt gasspedalen. Volvo vil ikke svare detaljert på hva som egentlig ble gjort med bilen under tilbakekallingen.
Volvo tilbakekalte 5388 norske XC40-biler i 2022. Blant dem var ulykkesbilen fra Sandvika, som var inne til reparasjon på et Volvo-verksted i Oslo/Bærum i juni 2022.
Sandvika-ulykken
Mandag 23. september omkom en mann i 60-årene etter å ha kjørt ut fra fjerde etasje i et parkeringshus ved Sandvika Storsenter.
Bilen var en Volvo XC40 som ble tilbakekalt av Volvo i 2022. Over 5000 biler av samme modell ble tilbakekalt på grunn av forhold knyttet til bilens akselerasjonssystem.
Det ble ikke avdekket avvik ved ulykkesbilen da den var inne til kontroll.
Statens vegvesen og Volvo har kontrollert ulykkesbilen. Det er ikke funnet feil eller mangler. De konkluderer med at gasspedalen har vært aktivert 100 prosent i tre sekunder før ulykken.
Eksperter Motor har snakket med, stiller seg kritiske til denne konklusjonen.
I etterkant av Sandvika-ulykken har det kommet fram flere tilfeller der sjåfører hevder at biler kjørte av seg selv. Se artikkelrekken merket «Les mer om plutselig akselerasjon» lenger ned på siden.
Bilene ble tatt inn til verksted fordi man hadde mistanke om at kabler eller koblinger i området rundt gasspedalen kunne utsettes for korrosjon som følge av fukt. Denne korrosjonen kunne i verste fall føre til plutselig akselerasjon eller nedbremsing. Tilbakekallingen har benevnelsen R10170 i Volvos systemer.
Volvo har tidligere uttalt at tilbakekallingsproblematikken ikke var relevant for ulykken i Sandvika.
Flere endringer
UBESKYTTET: Flere av kablene ligger ubeskyttet og bare surret sammen med teip. Her undersøker Simen Huse ledningsnettet i nærheten av gasspedalen på ulykkesbilen.
– Vi ser tydelige tegn etter reparasjon. Store deler av ledningsnettet under dashbordet er sprettet opp. Flere ledninger er kappet. Noen er skjøtet eller lagt utenom kontakter, og én jordledning er flyttet til et nytt jordingspunkt ved midtkonsollen, forteller Simen Huse på Simco.
Han er daglig leder på verkstedet i Råde som spesialiserer seg på bilelektronikk. Siden juni har Huse hatt ulykkesbilen fra Sandvika inne til undersøkelse på oppdrag fra familien og bistandsadvokat Audun Helgheim.
GASSPEDALKONTAKTEN: Her ser vi hvordan en ledning til kontakten er kappet og blendet av. Ny jordledning er lagt til nytt jordingspunkt ved midkonsollen ved hjelp av et reparasjonskit fra Volvo.
NYTT JORDINGSPUNKT: Her ved midtkonsollen ender den nye jordledningen.
Motor har ved flere anledninger forsøkt å få Volvo til å forklare nøyaktig hva som ble gjort i forbindelse med tilbakekallingen. Først svarte de at gasspedalen ble inspisert, og at en kontakt ble skiftet. Ingen feil ble funnet på ulykkesbilen, har Volvo uttalt flere ganger.
Etter Simcos undersøkelser har Motor forsøkt å få en mer detaljert beskrivelse av endringene og helst få utlevert selve instruksen som verkstedene skal jobbe etter.
Vi stilte derfor følgende spørsmål til pressekontakt Henrik Juel Teige i Volvo:
1: Når og hvor var bilen inne i forbindelse med tilbakekallingen?
– Bilen ble tilbakekalt som en del av en større, preventiv tilbakekalling og var inne på et Volvo-verksted i området Oslo/Bærum i juni 2022.
2: Ble det funnet noe ureglementert?
– Nei, det ble ikke funnet feil på bilen da den var på verksted i forbindelse med tilbakekallingen.
3: Hva ble gjort av utskiftinger eller forbedringer?
– Instruksen i tilbakekallingen var at selv om det ikke blir funnet feil på bilen, skal det gjøres enkelte modifikasjoner. Dette er vanlig praksis ved tilbakekallinger. I denne tilbakekallingen var instruksen å sette inn en ny kabelskjøt tilknyttet gasspedalsensoren, for å forhindre vanninntrenging i kretsen. Dette ble gjort på bilen. I tillegg inspiserte vi gasspedalen og dens kontaktstykke for korrosjon. Det ble ikke funnet korrosjon eller andre feil på bilen som kan knyttes til ulykken.
Motor konfronterte Volvo med Simcos undersøkelser, som viser at en jordledning er lagt om til nytt jordingspunkt ved midtkonsollen. Vi stilte følgende spørsmål til Teige:
– Hvorfor er jordledningen lagt om til nytt jordingspunkt?
– Dette er i henhold til instruksen i tilbakekallingen. Løsningene i instruksen er utviklet for å sikre at bilen fungerer som den skal, på en forsvarlig måte.
– Er denne endringen omtalt i Volvos opplysninger til politiet eller Statens vegvesen?
– Ja. Dette er beskrevet i instruksen, som er delt med politiet og Statens vegvesen.
På direkte spørsmål om vi kan få se hele instruksen, svarer pressekontakt Teige:
– Dette er konfidensiell informasjon som vi ikke deler med media.
Teige legger til at alle eierne fikk tilsendt informasjon om hva som ble gjort med bilene deres i forbindelse med tilbakekallingen i 2022. Han viser også til tidligere uttalelse fra kommunikasjonssjef Erik Trosby i Volvo Cars:
– Tilbakekallingen gjøres fordi sikkerhet er av aller høyeste prioritert for Volvo og gjøres som et forebyggende tiltak for å unngå potensielle problemer i fremtiden. Konkret skal feilen rettes ved at det settes inn en kabelskjøt som vil forhindre vanninntrenging i kretsen. Volvo vil også kvalitetssikre og inspisere gasspedalen og koblingsterminalen for korrosjon, og erstatte delene for kundene dersom det oppdages feil.
Simen Huse på Simco er forundret over Volvos tilbakeholdenhet.
– Det vi finner av endringer på denne bilen, er mer omfattende enn det Volvo beskriver i sine uttalelser, sier Huse.
Han mener Volvo har et ansvar overfor sine bilkjøpere, men også samfunnet generelt.
– Det må da være i alles interesse å belyse saken best mulig. Det er opplagt viktig å vite hva Volvo har gjort på sine verksteder i forbindelse med en stor tilbakekalling som handler om problemer rundt fukt i elektronikken og plutselig akselerasjon, sier Huse.
Han er ikke imponert over jobben som er gjort på denne bilen.
– Når vi tar av elektrikerteipen som er surret rundt ledningene, kan vi se løse ender som stikker ut av kontakter, vi kan se ledninger som er skjøtet med kabelskjøter, og vi finner ledninger som ligger åpent til for gnissing og slitasje. Her burde det vært gjort en grundigere jobb for å sikre både mot fukt og og gnissing, sier Huse.
Annonse
Ubeskyttet
EKSPONERT: Her ligger ledningsnettet veldig eksponert for gnissing og fukt.
Store deler av ledningsnettet rundt gasspedalen og BCM-styringsenheten ligger bare surret inn i elektrikerteip.
– Her burde det vært brukt strømper for å beskytte ledningsnettet. I en bil er det mye vibrasjoner, noe som gir stor fare for gnissingsskader. Selv en liten skade kan få store konsekvenser der krypstrøm eller kortslutning kan føre til signalfeil forklarer Huse.
Volvo er forelagt kritikken fra Huse angående reparasjonsarbeidene og svarer følgende via pressekontakt Henrik Juel Teige: – Vi kan ikke kommentere på uverifiserte uttalelser fra tredjepartsaktører i denne saken.
Endret software også?
Vi har forelagt Volvos svar til seniorforsker Thor Myklebust ved Sintef.
– Jeg kan skjønne at de ikke vil dele hele instruksen med offentligheten, men jeg liker det ikke, sier Myklebust.
Han er seniorforsker og ekspert på sikkerhet, risiko og kvalitetsstyring, med spesialisering i funksjonell sikkerhet, sertifisering og regulatorisk etterlevelse innen jernbane-, bil- og maritime industrier.
Myklebust mener at det er svært sannsynlig at Volvo også har gjort noen programvareendringer i forbindelse med tilbakekallingen, og at det først og fremst er disse som holdes hemmelige.
SAKKYNDIG: Thor Myklebust fra Sintef på vei inn for å vitne i rettssaken mot en sjåfør i Drøbak som skadet syv personer da han ikke fikk stoppet bilen. Retten la stor vekt på vitnemålet fra Myklebust og Simen Huse (i bakgrunnen) og sjåføren ble frikjent for uaktsom kjøring.Fotograf Jon Terje Hellgren Hansen / motor.no
– Slik det er nå, kan vi ikke kreve å få instruksen utlevert, men jeg ønsker meg at bilindustrien får strengere regulering både når det gjelder komponentbruk og programvare, slik at vi kan følge dem opp bedre, sier Myklebust til Motor.
Annonse
Ikke med i rapporten
Volvo forteller at de har delt instruksen for tilbakekallingen med politiet og Statens vegvesen, men vi i Motor er ikke kjent med at dette er tatt med i ulykkesrapporten fra Statens vegvesen.
Så langt vi vet, er det bare nevnt at bilen har vært inne til kontroll hos Volvo, og at det ikke ble funnet feil. Det står ingenting om hva som eventuelt ble gjort, eller ikke gjort, av utbedringer på ulykkesbilen.