SMÅTT: Alle de japanske bilprodusentene lager kei cars, her er Nissans Sakura
Foto: NISSAN
Renault og Stellantis:
Vil ha europeiske «kei cars»
I et grep for å stå imot de kinesiske bilprodusentene jobbes det nå med å tillate en ny biltype i Europa.
Kinesiske bilprodusenter kaprer stadig større markedsandeler i Europa, og nå lobber Stellantis og Renault for en ny biltype som de håper kan gi europeiske bilprodusenter muligheten for å bli konkurransedyktige på pris, melder Automotive News.
Det er snakk om småbiler som slipper unna en del av sikkerhetskravene som stilles til biler i dag, noe som igjen vil gjøre dem billigere å lage.
Her er de siste nyhetene vi har prøvekjørt:
40 prosent av markedet
Kei car
- Kei cars er den minste kategorien av japanske motorkjøretøyer som er lovlige for motorveier.
- Begrepet kei er en forkortelse av kei-jidōsha som betyr «lett kjøretøy».
- Med begrensede dimensjoner og motorspesifikasjoner får eierne lavere skatter og forsikringssatser.
- I de fleste landlige områder er de også unntatt fra det generelle japanske kravet om å eie en parkeringsplass for å kunne kjøpe et motorkjøretøy lovlig i det hele tatt, ettersom gateparkering generelt er begrenset i Japan.
Kilde: Wikipedia
I løpet av de siste to månedene har Stellantis-styreleder John Elkann og avtroppende Renault-sjef Luca de Meo engasjert seg i en offentlig kampanje for å få EU til å vurdere saken.
Elkann sa i forrige uke at Europa trenger sin egen versjon av Japans «kei car», små, urbane kjøretøy med størrelses- og motorbegrensninger som har lavere skatte- og forsikringskostnader, som han sa kunne kalles «e-car».
– Det er ingen grunn til at hvis Japan har kei-biler, som er 40 prosent av markedet, så skal ikke Europa ha en e-car, sier Elkann, og får støtte av de Meo.
Så langt har kinesiske produsenter i hovedsak lansert større elbiler og hybrider i Europa, men de har også introdusert småbiler. De små bilene fra Kina er ofte billigere enn de europeiske konkurrentene.
– Markedet er ned 20 prosent sammenlignet med 2019, så det er ikke nok volum til alle, og kineserne kommer, sier Flavien Neuvy, bilanalytiker og leder av analysefirmaet Cetelem.
Gjør bilene dyrere
For seks år siden var det knapt noen kinesiske bilmerker som ble solgt i Europa.
Selv om småbiler for tiden bare utgjør fem prosent av det europeiske markedet, utgjorde de så mye som halvparten av markedet på 1980-tallet, og segmentet kan ta seg opp igjen med flere lanseringer, anslår analysebyrået S&P Global. De tror at salget kan nå 600.000 enheter innen 2030, en økning på omtrent 20 prosent fra i fjor.
Lobbyarbeidet retter seg mot EUs generelle sikkerhetsforskrift 2 (GSR2), som pålegger sikkerhetsfunksjoner som sidekollisjonsputer, sensorer som oppdager om en sjåfør sovner, varsling om kjørefelt og grundigere kollisjonstester.
Slike krav og europeiske regler om forurensning legger til mellom 850 og 1400 euro på bilprisen.
Har du lest disse sakene fra Motor?