TRILLES VEKK: Det danske selskapet Tscherning ønsker ikke lenger å assosieres med Tesla.
Skjermdump: TSCHERNING
Dansk selskap:
Vil ikke lenger ha Tesla som firmabil
Elon Musks oppførsel gjør at et dansk firma kvitter seg med sine Tesla-firmabiler.
Det danske entrepenørselskapet Tscherning kvitter seg med sine Tesla-firmabiler.
Firmaets eier, Søren Tscherning, forklarer hvorfor på LinkedIn:
– Som direktør i Tscherning har jeg det overordnede ansvaret for de valgene vi tar – både de strategiske og de symbolske. Noen ganger overlapper de to. Derfor har jeg tatt beslutningen om at vi som selskap ikke lenger skal bruke Tesla som firmabiler.
Har du lest disse sakene fra Motor?
Ikke alene
I fjor, flere måneder før det amerikanske valget, gjorde det tyske farmasiselskapet Rossmann noe liknende. De kunngjorde at selskapet ikke skulle kjøpe flere Tesla-biler, bare bruke opp dem som allerede var i flåten.
Begrunnelsen var:
«Denne avgjørelsen er basert på uforenligheten mellom uttalelsene til Tesla-sjef Elon Musk og de verdiene som Tesla representerer med sine produkter.»
Også det tyske programvareselskapet SAP, med over 100.000 ansatte, kunngjorde sa i fjor at de vil slutte å tilby Teslaer til sine ansatte, grunnet svingende priser, som gjør flåteadministrasjonen komplisert.
Bilutleiefirmaet Sixt uttalte også at de gradvis vil fase ut Teslaer fra sin flåte av lignende grunner.
For danske Tschernings del går det ikke på bilenes kvalitet eller teknologi, som trekkes fram som meget god, men på Musk og hans uttalelser og nære bånd til Donald Trump.
Stor nedgang i Danmark
– I takt med Elon Musks politiske engasjement samt hans uttalelser og bånd til Donald Trump, ønsker jeg – og Tscherning – ikke å bli assosiert med de signalene og den politiske dreiningen som i økende grad preger merkevaren, skriver Søren Tscherning på Linkedin.
Selskapet har ikke bare besluttet å avstå fra framtidige Tesla-kjøp, de kvitter seg med bilene som i dag er i bruk, som man kan se i en filmsnutt som ligger på LinkedIn-siden.
– Vi ønsker ikke å bli assosiert med de verdiene og den politiske retningen som for øyeblikket følger med Tesla-merket, skriver Tscherning.
Tesla har hatt et dramatisk fall i salget i Danmark i år. Tall fra Mobility Denmark viser at Tesla gjennom årets fire første måneder i 2024 leverte 4013 nye biler, tall for samme periode i år er 1729. Markedsandelen i nybilsalget har sunket fra 7,9 til 3,3 prosent.