LUKSUS: Toyota mener det er plass til et merke som er over Lexus i hierarkiet: Century.

Luksusbiler:

Toyota planlegger nytt merke over Lexus

Den japanske bilprodusenten mener det ikke er nok med Lexus, og vil inn i det øvre luksussjiktet. 

Publisert Sist oppdatert

I forbindelse med bilutstillingen i Tokyo som går av stabelen fra 30. oktober til 9. november, kommer det en nyhet fra Toyota. 

Det er ikke en ny modell, men ett nytt merke.

På deres egne hjemmesider er det en visuell presentasjon for merkene Toyota, Lexus, Daihatsu og Century.

Toppmodell

Så langt har Century vært en toppmodell fra Toyota til salgs i Japan, nå legger de opp til å skille ut benevnelsen og gjøre det til et eget merke – som skal markedsføres globalt.

ORIGINALEN: Slik så den første Toyota Century-en ut da den kom i 1967.

Under en paneldiskusjon i forkant av bilutstillingen i Japan forklarte styreleder Akio Toyoda om Centurys rolle innenfor merkevarehierarkiet. Han innrømmet at identiteten deres frem til nå hadde vært noe udefinert, og la til at han så for seg noe «over Lexus», melder Carscoops.

Century består i dag av to modeller: en tradisjonell sedan som opprinnelig ble introdusert i 1967, og en stor SUV som kom i 2023. 

High-end

Konseptbilen One of One, som debuterer i Tokyo, gir et hint om en mulig luksuscoupé med to dører og økt bakkeklaring.

Lexus ble introdusert som et eget merke i 1989, og Toyota mener altså at det er plass til noe annet over Lexus i dag.

– På en måte vil Lexus være friere til å handle. Lexus bør fortsette å ta på seg utfordringer som en pioner. Century vil ta fatt på high-end-markedet som toppen av toppen, sier designsjef Simon Humphreys.

Powered by Labrador CMS