IKKE UERSTATTELIG LIKEVEL? Tesla-sjef Elon Musk under et aksjonærmøte i 2023.

Tesla:

Avviser at de leter etter Musks erstatter

Ifølge Wall Street Journal har Teslas styre vært på utkikk etter en ny konsernsjef i en måneds tid. Tesla sier at dette er en løgn.

Publisert Sist oppdatert

Bare for å ha det på det rene: Tesla har et styre, og styret har makt til å kaste konsernsjefen. Samme hvor nært knyttet Elon Musk og Tesla måtte være.

Det var nettopp dette som var i ferd med å skje, ifølge Wall Street Journal [for abonnenter]. 

Avisen skrev onsdag at Teslas styremedlemmer har henvendt seg til flere hodejegerfirmaer, for å sondere etter en erstatter. Det skal ha skjedd for cirka en måned siden.

Teslas siste kvartalstall var de svakeste på mer enn to år, og aksjekursen har på ingen måte beveget seg som ønsket. Mange mener at begge deler kan knyttes til Musks engasjement på vegne av USAs president Donald Trump, et arbeid som ifølge kritikerne koster både tid og anseelse. 

«Lyver med overlegg»

Nå tar Teslas styreleder Robyn M. Denholm kraftig til motmæle. 

I et innlegg på X skriver hun at opplysningene er «absolutely false» (helt usanne) og at styret har full tiltro til Musk. 

Musk hevder på sin side at artikkelen er «deliberately false» – altså at WSJ ikke bare lyver, men gjør det med vilje.

Ifølge WSJ-artikkelen skal styret ha henvendt seg til Musk for å få ham til å si offentlig at han plan­legger å bruke mer tid på Tesla. Det gjorde han den 22. april, selv om sammenhengen naturligvis ikke kan påvises.

Enkelte styre­medlemmer, deriblant JB Straubel, skal dessuten ha brukt tid på å berolige noen av selskapets viktigste investorer.

Håndplukket av Musk

Styret skal også ha diskutert et behov for å trekke inn et nytt, uavhengig medlem, fortsatt ifølge WSJ-artikkelen. 

Teslas styre inneholder i dag navn som Kimbal Musk – Elon Musks bror – samt James Murdoch, gammel Musk-venn og sønn av mediemogulen Rupert Murdoch. 

Likevel er det særlig styreleder Denholm som igjen og igjen blir omtalt som «håndplukket av Musk». 

I forbindelse med rettssakene om Musks lønnspakke måtte hun tåle kritikk fra både dommeren og investorer for sin egen ekstremt romslige lønnkompensasjon.

Det er verdt å merke seg at Wall Street Journal er en høyt respektert og uavhengig avis (eid av Dow Jones) som sjelden blir tatt i feil og så godt som aldri i bevisst løgn. 

Det er heller ikke urimelig å anta at svaret fra Teslas styre ville vært blank benektelse uansett, uavhengig av artikkelens sannhetsgehalt. 

Les flere saker om Tesla her: