TIL FORVEKSLING LIK: R2 er likevel betydelig mindre enn storebroren, som du kan lese om lenger nede.
Foto: RIVIAN
Rivian R2:
Plutselig forsvant Europa-planene for denne
Rivian har i lang tid gjort et poeng av at merkets nye modell R2 skal til Europa. Nå er mesteparten av informasjonen om lanseringen fjernet i det stille.
Rivian har markert seg i hjemlandet USA med de to variantene av R1, pickupen R1T og SUV-en R1S.
Se Motors prøvekjøring av R1S her eller nederst i artikkelen
Det har lenge vært klart at R2 blir oppfølgeren. Fra et ikke-USA-perspektiv er denne mer «normalt» dimensjonert enn digre R1, og dermed et mer opplagt eksportprodukt. Bred distribusjon, ikke minst til Europa, har da også blitt nevnt hyppig.
Bilen er dessuten designet med europeiske regler i mente, det er særlig tatt hensyn til at myke trafikanter skal komme bedre ut av et eventuelt sammenstøt.
Førproduksjonsmodellen av R2 har så vidt begynt å bli testet på amerikanske veier, helt i tråd med den etablerte tidslinjen – USA-lansering i år, Europa neste år.
Nå ser tidsskjemaet ut til å sprekke likevel. Rivian har ikke sagt noe offentlig, men ganske diskré gjort to endringer på sine hjemmesider:
● Der det tidligere sto at R2 kommer til Europa i 2027, står det nå bare ganske enkelt at «Rivian kommer til Europa».
● En drøy uke tidligere endret Rivian R2-siden i Canada. Her ble 2026 byttet ut med 2027, og prisen ble fjernet. Denne var på 66.500 kanadiske dollar, eller cirka 464.000 norske kroner, med dagens kurs.
Ergo er det all grunn til å tro at ting ikke går riktig så fort som produsenten har håpet på.
Men USA-lanseringen står vissnok fast, denne er heller ikke langt unna – 12. mars skal være dagen.
Her er de siste nyhetene vi har prøvekjørt: