MINDRE NETTO: Mercedes-Benz har ganske andre inntekter i år, sammenliknet med 2023.

Kvartalstall:

Kraftig inntekts­smell for Mercedes-Benz

Mercedes-Benz rapporterer om en nedgang på hele 53 prosent. 

Publisert Sist oppdatert

Det er ikke slik at Mercedes-Benz går i minus, langt ifra. Men netto­overskuddet er kraftig redusert, sammenliknet med tredje kvartal i 2023.

I 2024 er dette på 1,7 milliarder euro, en reduksjon på 53 prosent fra i fjor.

Selskapet oppgir likevel at antallet solgte biler i perioden – cirka 503.000 –bare utgjør en nedgang på litt over en prosent. Ergo må overskuddsfallet tilskrives også andre faktorer.

Ifølge konsernsjef Ola Källenius handler det om mindre interesse for Mercedes' dyreste biler og en pågående modellfornyelse. Én viktig modellserie faller innenfor begge kategorier – G-klasse. På toppen kommer et utfordrende asiatisk marked.

I lys av kvartalstallene nedjusterer Mercedes-Benz forventningene for 2024.

● Det gjør derimot ikke Renault, som en av få europeiske bilprodusenter. Selskapet offentliggjorde sine kvartalstall før helgen, og disse viser en liten oppgang i inntektene – og dermed langt bedre tall enn investorer og analytikere spådde. 

Økningen var på 1,8 prosent, sammenliknet med samme periode i fjor.

●  Hyundai måtte på sin side bokføre et fall i inntektene på rundt syv prosent. En hovedårsak skal være store garantiutgifter i forbindelse med modellen Santa Fe. 

Produsenten opprettholder sine estimater for 2024.