
Vente et år eller kutte ut utstyr?
Dette gjør delemangelen med nybildrømmen
Microchip. Halvleder. Databrikke. Navnene er mange, men problemet er det samme: Mangelen på disse svært viktige komponentene kan spolere nybilkjøpet.
Pandemien førte til nedstengning hos en rekke microchip-produsenter. I tillegg ble produksjonsmålene delvis redusert, i bekymring for at isolering og økonomisk usikkerhet skulle dempe kjøpelysten langt mer enn det som faktisk var tilfelle.
Dette kom på toppen i en bransje som allerede slet med råvaremangel, og som har opplevd stadig høyere etterspørsel etter produktene – ikke minst fra bilbransjen.
En elbil trenger rundt 10 ganger så mange halvledere som en dieselbil.
Sjø og land rammet
Ganske parallelt med nedstengningene rammet både branner og sjeldne naturfenomener fabrikker og råvaremarkeder. Og da man omsider kunne begynne å vende tilbake til normalen, sendte Russland sine første tropper inn i Ukraina.
Nye lenker i forsyningskjedene ble kappet av. Både landtransporten i Europa og sjøtransporten i Asia ble lammet.
– Det er på mange måter «The Perfect Storm», sier Stein Pettersen, PR- og informasjonssjef for Opel og Citroën.
Og galgenhumoren er grei å ha nå. «Skal det først gå galt, så kan det like godt gå maksimalt galt». Det er litt sånn bilbransjen opplever situasjonen.
Droppe utstyr
Og i enden av alt dette sitter nybilkundene, som kanskje må vente over et år på sin nye bil. Og drøyer det såpass lenge, og man har bestilt en bil til over en halv million, så påløper det fort også moms innen den blir registrert.
Alternativt kan man droppe enkelte utstyrsvalg, og få bilen tidligere.
En komplett oversikt over ventetiden på ny elbil kan du lese her.
Har du lest disse sakene?
-
55 kommuner får Enova-støtte:
Disse 15 kommunene vil fortsatt mangle hurtigladere
-
Vi som diskuterer sportsbiler så grusen spruter:
– Du får tommel opp med Aston og finger’n med Ferrari
-
2700 Toyota bZ4X tilbakekalles:
Hjul kan falle av – bilkundene må vente
-
Høye drivstoffpriser:
Slik sparer du 3400 kr på drivstoff
-
Toyota RAV4 oppgraderes:
Dette blir nytt på bestselgeren
-
Lanseres først i Kina:
VW strekker elbil-utvalget med ny limo
-
77
Test: Mercedes C-klasse ladehybrid
Denne går fint 10 mil bare på strøm
-
Stor prisoversikt:
Så mye koster ladingen akkurat nå
-
Ny batteri-teknologi:
Skal lage BMW-SUV som går 100 mil på én lading
-
Modifisering av biler:
Nesten ingen søker om godkjenning
-
Bruktbil havarerte:
Eksperter stempler BMW-motor som «for dårlig»
-
Stor ladetest:
Disse nye elbilene lader best – og dårligst
-
76
Test: Lexus NX 450H+
Vi skjønner at Norges mest fornøyde eiere kjører denne
-
Revidert nasjonalbudsjett:
Kjører videre med elbil-moms over 500.000 kroner
-
Knipset elbiler på feil sted:
– Hva gjør elbilene her?
-
Gikk ikke «sinnssykt bra»:
Modifisering skadet bil for 171.000 kroner
-
VW jakter Tesla på salgstoppen:
Lanserer ny utstyrsversjon av ID.4 med firehjulsdrift
Stå i månedsvis
– Det skjer ofte at det mangler en type komponent. Det kan skje på kort varsel, fra en produksjonsdato til en annen. Da blir bilene stående i produksjonen om man ikke passer på, og – hvis mulig – fjerner dette utstyret fra bilen. Hvis ikke, kan du risikere at den blir stående i månedsvis, forklarer Pettersen
Jan Tore Kopperud, Produktsjef i Volkswagen, opplever det på samme vis. Antallet biler som vil komme til Norge, er stort sett konstant.
– Men leveringstidspunktene er forskjøvet, fra for eksempel andre halvår i fjor, til første halvår i år. Og fra første halvår i år til andre halvår i år.

Ser lysere ut
– Modellene hos oss som har vært mest rammet, er modellene vi har stor etterspørsel etter og som bestilles med mye utstyr. Primært ID.4 og ID.4 GTX, men også de ladbare hybridene av Tiguan. Nå ser det imidlertid ut som fabrikken begynner å bli ajour igjen med mange av våre mest etterspurte ID.4. I tillegg åpnes det for produksjon av ID ved fabrikken i Emden, så vi ser lysere på leveringssituasjonen. Bestiller du ID.4 eller ID.5 nå, vil du kunne få bil rundt årsskiftet, avhengig av utstyrsnivå, sier Kopperud.

På «grønnsakstorget»
Marius Tegneby, kommunikasjonsdirektør i BMW, understreker at det totalt sett ikke produseres færre biler til det norske markedet:
– Men vi er ikke alene i verden og må derfor belage oss på å dele på den totale produksjonskapasiteten i større grad i den tiden vi nå er inne i. Vi forstår selvsagt at det er en fattig trøst, all den tid vi utfordrer tålmodigheten til mange kunder.
Tegneby sier han og kollegaene i BMW i Norge er på «grønnsakstorget» hver dag, og i kontinuerlig dialog med fabrikken.
– Det vi har gjort, er å få biler produsert med begrensninger i eksempelvis infotainmentsystemet, som lar seg oppdatere til fulle funksjoner «over the air» senere.

Mest utsatt
Det fokuseres på utstyr type «need to have» fremfor «nice to have». Dermed er det stort sett komfortutstyr som er mest utsatt, som for eksempel induktiv lading og enkelte versjoner av høyttalersystemer. Begrensninger i utstyr vil variere fra modell til modell.
BMW er representert i mer enn 140 markeder som alle har ulike ønsker og behov.
– I all hovedsak blir alle våre elbilmodeller prioritert. Ergo er det modeller med forbrenningsmotor som er mest utsatt i det store bildet, sier han.
Valgt å vente
Biler i Norge har generelt mye utstyr. Og spesielt biler i det såkalte premiumsjiktet. Det er opplagt en ulempe i disse tider, mener Kopperud.
- Godt utstyrte biler betyr flere halvledere, og dermed større utfordringer i produksjonen og leveringstiden. Noen kunder har valgt å droppe utstyr for å få bilen raskere, men mange kunder har smurt seg med tålmodighet og valgt å vente, sier han.
Priskompensasjon
Importører og forhandlere er naturligvis svært opptatt av at kunden skal holdes informert om situasjonen.
– Men det er selvfølgelig ikke noe gøy når du har bestilt akkurat den bilen du ønsker, og kanskje lagt på litt ekstra, og så får beskjed om at utstyret ikke kan leveres. Det kan jo fort også være aktuelt med en priskompensasjon, sier Pettersen i Opel/Citroën.
Mest lest på Motor.no:
-
Gikk ikke «sinnssykt bra»:
Modifisering skadet bil for 171.000 kroner
-
77
Test: Toyota bZ4X
Vi er forbauset over hvor middels alt er
-
Blokkerer for hurtiglading:
– Det er helt greit å parkere slik
-
Kjøpte campingvogn til 3000 kr:
Campingplassen sendte vogna til vraking
-
Taycan-eiere reagerer skarpt:
Får ikke luksusfunksjon – men 2300 kroner fra Porsche
-
Motors store rekkeviddetest:
Elbilene slet med norsk sommervær
-
Motors sommerdekktest:
Elbil-dekkenes svakheter vekker internasjonal oppsikt
-
Nye resultater fra Euro NCAP:
Elbilene imponerer, men to merker bør skjelve
-
Petter fortviler, NAF reagerer:
«Ingen» verksteder kan godkjenne tilhengere
-
Jan betalte 30 kr/kWt:
Dette er trolig Norges høyeste ladepris
-
Hyundai Ioniq 5 med liten vektkapasitet:
Calle kan bare ha barna som passasjerer
-
Populære og nye modeller:
Dette er ventetiden på ny elbil – og disse får du på dagen
-
Wenche og Aage fikk sjokk:
Glasstaket i BMW-en knuste uten forvarsel mens de kjørte
-
Risikabelt å havne i retten:
Tapte mange hundre tusen kroner på å selge denne bilen
-
Forskning «fra vugge til grav»:
Skoda diesel slipper ut mindre CO2 enn en elektrisk Mustang
-
Ber Vedum utsette momsen:
– Bilkjøperne styrer mot en ny avgiftsbombe
-
Stor NAF-test:
Dette er de beste ladeboksene til elbiler

Kina størst
Frank Dunvold, sjef i RSA – som blant annet importører kinesiske BYD – kvitrer som om favorittklubben Stoke en sjelden gang skulle ha vunnet, da Motor spør ham om halvledermangelen.
– Ikke noe problem!
– BYD er i en særstilling som eneste leverandør i verden som er selvforsynt med batterier, elmotorer og, ikke minst, halvledere, legger han til.
Han påpeker at Kina er det største bilmarkedet i verden, og det største elbilmarkedet i verden. I tillegg er Kina store produsenter av både batterier og halvledere.
– Det er ganske naturlig at de kinesiske bilene kommer gunstigere ut av halvledermangelen, sier Dunvold.
Han har større utfordringer med forsyningene til sine andre asiatiske merker, Suzuki og Isuzu.
– Det er litt sånn akkurat nå, at vi kanskje vil bestille for eksempel 200 biler. Så får vi til svar at vi kan ikke få flere enn 40. Men hvis vi dropper radio og ryggekamera, så kan vi få 40 til, sier Dunvold – før han legger til:
– Nå bestiller vi 400, så får i hvert fall 80 Suzuki og Isuzu for rask levering.