HER GÅR DET UNNA: Polestar 3 har vært på markedet ett års tid, og er allerede klar for en større oppgradring.

Rask oppgradering:

Polestar 3 får 800-volt og nye batterier

Utviklingen av elbiler går så radig at biler som nylig er lansert, kan få betydelige oppgraderinger.

Publisert Sist oppdatert

Dette gjelder blant annet Polestar 3. Den kom i butikken for ett års tid siden, da med 400-volts batterisystemer. Med 2026-modellen oppgraderes dette til 800-volt, opplyser selskapet i en pressemelding. Og det brukes store ord:

– Oppgraderingene for Polestar 3 er så omfattende at det føles som en helt ny bil. Vi fortsetter å levere mer verdi til kundene våre gjennom både trådløse programvareoppdateringer og maskinvareoppgraderinger, sier Michael Lohscheller, administrerende direktør i Polestar.

Raskere lading

Det nye batterisystemet øker maks ladefart fra 250 til 350 kilowatt, og gjør at lading fra 10 til 80 prosent nå tar 22 minutter, 25 prosent raskere enn før.

Den nye arkitekturen skal gi inntil seks prosent bedre effektivitet målt etter WLTP, det tas også i bruk nye nye litium-ion-batterier fra CATL. Bakhjulsdrift-versjonen får en 92 kWt batteripakke, mens firehjulsdrift og Performance har en batteripakke på 106 kWt.

I Performance-utgaven øker effekten fra 517 til 670 hestekrefter.

I utgavene med firehjulsdrift får frontmotoren automatisk frakopling når den ikke trengs, slik det er med Polestar 2. I tillegg blir kraftfordelingen generelt mer bakhjulsorientert.

Ny prosessor

Oppgradert krengningsstabilisator og programvare for styringen skal gi en mer sporty kjøreopplevelse.

Bilene får en ny prosessor fra Nvidia. Denne kan også installeres på allerede leverte Polestar 3.

I tillegg rigges det noe om på benevnelsene, som fra 2026 blir Polestar 3 Rear motor, Dual motor og Performance. Det introduseres også nye utstyrspakker.

Polestar i Norge sier salget av de nye modellene «starter på et senere tidspunkt, og norske priser offentliggjøres ved salgsstart».

PS: Det har blitt levert totalt 2642 Polestarer så langt i år, en vekst på 67 prosent sammenliknet med i fjor, viser tall fra Opplysningsrådet for veitrafikken. Veksten skyldes i stor grad at Polestar 3 og 4 kom på høsten i fjor. Polestar 4 har flest nybilregistreringer i 2025, med 1347 biler – foran Polestar 2 med 689 og Polestar 3 med 606.

Powered by Labrador CMS