EN AV MANGE: De senere årene har Ford har rekordmange tilbakekallinger i USA og Canada. Nylig ble 12 ulike modeller tilbakekalt grunnet feil med bilenes bensinpumpe, blant annet Explorer.

Feil på feil:

Denne ledelsen kunne Ford klart seg uten

Ford er suverent i teten på listen ingen bilprodusenter ønsker å toppe.

Publisert

Ford Motor har registrert flere tilbakekallinger i de første seks månedene av 2025 enn noen bilprodusent noen gang har hatt i et helt kalenderår i USA, melder Wall Street Journal (for abonnenter).

Ved utgangen av juni hadde Ford utstedt 88 tilbakekallinger, den nærmeste «konkurrenten» hadde 21. Som for øvrig var Forest River, en produsent av såkalte fritidskjøretøy.

Siden 2020 har Ford hatt flest, eller nest flest, tilbakekallinger.

Ny strategi

Men representanter fra Ford sier dette er et resultat av en ny strategi.

– Økningen i tilbakekallinger gjenspeiler vår strategi for raskt å finne og fikse eventuelle maskinvare- og programvareproblemer, og for å gjøre det lille ekstra for å beskytte kundene, sa Kumar Galhotra, Fords driftsdirektør.

Ford uttaler at de har forbedret produktkvaliteten betydelig de siste årene, med fire nye modeller som har vunnet utmerkelser i en fersk J.D. Power-studie om kvalitet. 

Selskapet skal også ha mer enn doblet teamet sitt av sikkerhets- og tekniske eksperter og utvidet testingen av kritiske systemer, som bilens drivlinjer, styring og bremsing.

Ford forventer at tilbakekallingskampanjene, og det totale antallet tilbakekalte kjøretøy, vil synke over tid som et resultat av disse interne endringene.

Store og små problemer

Totalt sett har tilbakekallinger i bilindustrien økt, med mer enn 1000 registrert i 2024, sammenlignet med omtrent 800 ti år tidligere. 

Mange er relatert til mindre problemer, som defekt kupélys og solskjermer som ikke holder seg på plass. Noen innebærer betydelige sikkerhetsrisikoer, som eksploderende kollisjonsputer eller bremsesvikt.

I januar betalte Ford 65 millioner dollar til den føderale regjeringen som en del av et forlik om påståtte brudd på bilsikkerhetslover, nærmere bestemt en utsatt tilbakekalling av 600.000 kjøretøy med defekte ryggekameraer. 

Ford bestred funnene fra National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), men gikk med på å betale for å bli ferdig med saken.

NHTSA er et amerikansk føderalt byrå underlagt Transportdepartementet i USA.

Michael Brooks, administrerende direktør for Center for Auto Safety, sa at NHTSAs håndheving fungerer, og sikrer at Ford tilbakekaller biler i tide. 

– Ford ser ut til å bruke en mer proaktiv tilnærming, sier Brooks.

Powered by Labrador CMS