Alpine er en del av Renault, et underbruk for ekstra sportslige biler. Noen ganger direkte basert på en eksisterende Renault-modell, andre ganger som en selvstendig modell.
A390 er den andre helt elektrisk elektriske modellen fra Alpine. Den første, A290, er i høy grad en Renault 5 som er mer raffinert.
Så langt i Alpines historie har det stort sett dreid som om sportsbiler, men som med så mange andre av dagens bilprodusenter velger de å gå dit publikum er, nemlig SUV-ene.
A390 er det som kan kalles en sportslig SUV, eller en «sport fastback» ifølge Alpine. Bilen er 462 centimeter lang og 153 centimeter høy. Der det er lett å se hva A290 er basert på, er det ingen andre Renault-modeller som har likhetstrekk med A390.
Alpine sier modellen skal ha hentet inspirasjon fra A110, som var en toseters sportsbil som ble laget fra 1961 til 1977, og som gjorde et comeback i moderne versjon i 2017.
Men A390 er altså ingen sportsbil. Den er en familiebil med fem seter, som har et bagasjeromsvolum på 532 liter.
A390 er bygget på Nissan og Renaults AmpR Medium-plattform, som også ligger til grunn for Nissan Ariya og Renault Scenic. Men Alpine har laget en langt mer sportslig type bil. Blant annet har den tre elmotorer, én foran og en til hvert hjul bak.
Annonse
To versjoner
A390 kommer i to versjoner:
GT yter 400 hk og akselererer fra 0 til 100 km/t på 4,8 sekunder, med en toppfart på 200 km/t.
GTS yter 470 hk og opptil 808 Nm dreiemoment, og akselererer fra 0 til 100 km/t på 3,9 sekunder, med en toppfart på 220 km/t.
ALPINE A390 GTSFoto: ALPINE
ALPINE A390 GTSFoto: ALPINE
For at kjøreegenskapene skal håndtere såpass mye krefter, er det jobbet med understellet:
– De to bakre motorene gir uavhengig kontroll av hvert hjul, noe som muliggjør Alpine Active Torque Vectoring. Dette systemet for aktiv dreiemomentfordeling baserer seg på en forskjell i langsgående krefter mellom de to hjulene på samme bakaksel, særlig ved å levere mer dreiemoment til det ytre hjulet, sier Robert Bonetto, visepresident for Alpine Engineering Projects, i pressemeldingen.
Dette skal «delvis kompensere for tregheten knyttet til størrelsen og vekten til dette større kjøretøyet.»
Forbikjøringsfunksjon
En spesialeffekt er «Overtake function». Den er styrt fra rattet via en rød knapp og gir ekstra kraft i opptil 10 sekunder når den trykkes inn. Det kreves 30 sekunders opplading før den kan brukes igjen med full effekt. Etter 15 sekunder er det imidlertid mulig å aktivere et nytt boost, som da vil vare i 5 sekunder. Funksjonen er inspirert av motorsport og spill, og er patentert.
Rekkevidden er oppgitt til 555 kilometer med 20-tommers hjul og 520 kilometer med 21-tommere. Varmepumpe er standard.
Ladefarten er oppgitt til 190 kilowatt, som gjør at det tar «mindre enn» 25 minutter å lade fra 15 til 80 prosent.
Slik det ser ut nå er det ventet at A390 kommer på markedet mot slutten av året.
Den norske Renault-importøren har så langt ikke tatt inn Alpine-biler, men er nå offisielt også Alpine-importør. Så da er det grunn til å tro at A390 havner her etter hvert.