DE BERØRTE: Citroën DS3 og C3 produsert mellom 2009 og 2019.
Foto: CITROËN
Farlig kollisjonspute:
Ber eierne ikke bruke bilen
Alvorlige problemer med kollisjonsputen i flere årganger Citroën C3 og DS3 gjør at importøren fraråder bruk av bilene.
Skandalen rundt kollisjonsputer produsert av japanske Takata er enorm, og har pågått i årevis. De første problemene ble oppdaget i 1995, og Takata ble i 2017 begjært konkurs.
Tilbakekallingen av Takata-kollisjonsputer er den største bilrelaterte tilbakekallingen i historien, med 67 millioner kollisjonsputer globalt på tvers av 34 bilmerker. Feilen med kollisjonsputene kan være fatal.
Her er de siste nyhetene vi har prøvekjørt:
Ikke bruksforbud
Vi Bilägere meldte i forrige uke om en ulykke der en 37-gammel kvinne døde da kollisjonsputen i hennes Citroën eksploderte. Dette førte til et krav fra den franske transportministeren Philippe Tabarot om et kjøreforbud for alle Citroën C3 og DS3.
Disse modellene har også vært solgt i Norge.
Stein Pettersen, PR og informasjonsdirektør hos den norske importøren Bertel O. Steen forteller at Stellantis, som er moderselskapet til Citroën, har besluttet å anbefale kundene om å ikke benytte bilene. Kun med unntak når de skal på verksted for utbedring.
– Dette er et initiativ som er tatt av produsenten, og ikke det samme som et pålagt bruksforbud fra Statens Vegvesen, sier Pettersen.
Kontaktet to ganger
– I Norge er alle sporbare eiere kontaktet to ganger allerede, og så langt er cirka 32 prosent av de berørte bilene utbedret. Nå vil kundene igjen bli kontaktet via brev eller Digipost, og på SMS i etterkant av brevet for booking av time, sier Pettersen.
Bilmodellene det gjelder, er andre generasjon C3 og første generasjon DS3, produsert mellom 2009 og 2019.
Ifølge Pettersen gjenstår det rundt 1200 Citroën C3 og rundt 1400 DS3, i henhold til deres lister.
– Blant disse finnes det også et større antall biler som enten står uregistrert hos forhandler, eller er eksportert ut av landet.
Han sier de fortsetter å bruke alle tilgjengelige ressurser, både hos leverandører og forhandlere, for å gjennomføre resten av aksjonen så raskt som mulig.
Les alle Motors biltester: