
Prøvekjørt: Nissan Qashqai (bensin)
Suger de siste dråpene ut av bensinpumpene
Tredje generasjon Qashqai er for dem som ikke vil ha bil med ledning og ikke vil ha bruktbil. Altså stadig færre. Men den varsler også lysere tider.
PLUSS:
Plass, drivlinje, firehjulsdrift
MINUS:
Interiørdesign, «strømløs», krefter
Tallene er tydelige:
- Nordmenn vil primært ha elbiler når de skal handle nytt. Sekundært ladehybrider. Deretter kommer det noen tradisjonelle hybrider fra Toyota, og så er det bortimot dødt.
Skjønt, en markedsandel for bensinbiler på 4,3 prosent utgjør jo noen tusen eksemplarer i året.
Og det er her nye Nissan Qashqai med sin bensindrevne 1,3 liter skal prøve å lirke seg inn.
Bilens største styrke er at den er litt bedre enn forgjengeren. Det betyr at dagens eiere vet hva de får – bare i forbedret utgave.
Mer bagasje
Nissan presiserer at bilen er utviklet på bakgrunn av tunge føringer fra dagens Qashqai-eiere. Og som vi vet – eksisterende eiere vil ha forsiktig evolusjon, ikke revolusjon.
Derfor er bilen bare ørlite større, men litt lettere, takket være mer moderne materialer. Bagasjevolumet har økt med 74 liter, til 504.
I følge Nissan er styringen blitt litt skarpere, vibrasjonene færre og lydnivået litt lavere, uten at vi kan bekrefte dette etter en kort prøvetur på norsk asfalt.
Men interiøret er definitivt blitt mer moderne.
Selv om vi likte det litt tunge og bølgende designet på forgjengeren, så var spesielt den lille og lavt plasserte infotainmentskjermen fra en annen tid.
Kjedelig
I tredje generasjon har Qashqai betjeningsfunksjoner og oppkoblingsløsninger på nivå med konkurrentene. Men selve designet er konservativt, kall det gjerne kjedelig.
Forhåpentligvis blir det mer fantasifullt fra Nissan når helelektriske Ariya kommer i 2022. Innen den tid kommer også Qashqai med en ny og svært spennende hybridløsning.
Har du fått med deg disse sakene?
-
Økning i antall trafikkdrepte:
Slakter Erna Solbergs løsning for å få ned ulykkene
-
Se forskjellene:
Derfor skal du betale ned billånet raskt
-
Se forskjellene:
Så dyrt er bilkjøp uten egenkapital
-
Så mye kan du spare på billånet:
Spar titusenvis på god rente
-
Vi som skravlet om bil i ferien:
Hvilke morsomme biler ble du kjent med i sommer?
-
Anne-Karin fikk sjokk:
Reparasjon økte km-standen til 400.000
-
Knusende kritikk etter dødsulykke:
– Økonomi ble prioritert framfor trafikksikkerhet
-
Ladeanlegg i parkeringsbygg:
Seksjonseiere kan ikke nekte lading
-
Se før- og etter-bilder:
Fikk ikke vite at motorsykkelen hadde sett slik ut
-
Se slitasjen:
Tesla-dekkene tålte bare to sesonger
-
Se bildene:
Slik renner vannet inn i bilen
-
Vant kamp om bruktbil:
Arnt Villy kjøpte bil – men selgeren fortsatte å bruke den selv
-
180 VW fra privat samling til salgs:
Denne Bobla kan bli din for rundt 3,5 millioner
-
Misligholdt leasingavtalen:
Må betale 352.000 kroner til Møller etter leasing-strid
-
Ny måling:
En av åtte vil bytte parti på grunn av drivstoffprisene


Behagelig
Men i første omgang er det Qashqai med enten 140 eller 158 rene bensinhester det handler om. Nissan har tatt inn sin siste diesel til Norge.
Motoren er koblet til en trinnløs girkasse (CVT). En gang en ganske utskjelt konstruksjon, nå en svært behagelig opplevelse.
Drivlinjen er silkemyk og harmonisk under normal kjøring, og ikke lenger hysterisk jagende etter turtall ved litt gasspådrag, slik vi husker fra tidligere generasjoner.
Kraftutviklingen er høyst beskjeden, enten vi sammenlikner med ladehybrider eller elbiler – og responsen ved kickdown er ganske treg. Men dette er en bil for harmonisk og avslappet hverdagskjøring.
De fleste nordmenn har valgt Qashqai med tohjulsdrift.
Men Nissan i Norge satser på å kunne tilby firehjulsdrift til et beskjedent påslag, og tipper de fleste vil velge denne versjonen. Trolig i kombinasjon med det nest høyeste utstyrsnivået, Tekna.
Går du opp på toppnivået, Tekna+, får du blant annet også nappaskinn, massasje i setet og glasstak.
- Prisene på Qashqai starter på 357.000 (Visia, forhjulsdrift, manuelt gir, 140 hk.). Rimeligste versjon med firehjulsdrift har startpris på 451.500 (N-Connecta, automat, 158 hk.). Den forventede bestselgeren (Tekna, firehjulsdrift, automat, 158 hk) starter på 479.000.


Mest lest på Motor de siste månedene:
-
Klaget på sanksjon:
Ventet på ledig p-plass, fikk bot
-
Prøvekjørt: Nissan Ariya
Har en spesiell egenskap som gjør den best i klassen
-
81
Test: Renault Megane E–Tech
Så elegant at vi nesten glemmer noen svakheter
-
Ny ordning for hurtiglading:
Innfører gebyr for «full tank»
-
Høye drivstoffpriser:
Slik sparer du 3400 kr på drivstoff
-
Gikk ikke «sinnssykt bra»:
Modifisering skadet bil for 171.000 kroner
-
77
Test: Toyota bZ4X
Vi er forbauset over hvor middels alt er
-
Blokkerer for hurtiglading:
– Det er helt greit å parkere slik
-
Kjøpte campingvogn til 3000 kr:
Campingplassen sendte vogna til vraking
-
Taycan-eiere reagerer skarpt:
Får ikke luksusfunksjon – men 2300 kroner fra Porsche
-
Motors store rekkeviddetest:
Elbilene slet med norsk sommervær
-
Motors sommerdekktest:
Elbil-dekkenes svakheter vekker internasjonal oppsikt
-
Nye resultater fra Euro NCAP:
Elbilene imponerer, men to merker bør skjelve
-
Petter fortviler, NAF reagerer:
«Ingen» verksteder kan godkjenne tilhengere
-
Jan betalte 30 kr/kWt:
Dette er trolig Norges høyeste ladepris