SALGS-TAPER: Volvo-tallene i Europa var svært dårlige både i juni og i første halvår av 2022.
SALGS-TAPER: Volvo-tallene i Europa var svært dårlige både i juni og i første halvår av 2022.

Europeiske tall:

Laveste nybilsalg siden 1996

Juni måned bød på en ny nesestyver for bilsalget i Europa.

Publisert Sist oppdatert

I juni ble det registrert 1,066 millioner nye personbiler i Europa. Dette er 17,3 prosent lavere enn i samme måned i 2021. Ikke siden 1996 har det vært solgt og registrert færre nye biler i juni måned, ifølge bransjeorganisasjonen ACEA. [Merk at du må ta med EFTA og UK i ACEAs oversikt for å få de komplette tallene.]

Alle de fire største markedene – Tyskland, Frankrike, Storbritannia og Italia – er med på å trekke kraftig ned, med nedgang fra 24,3 prosent (Storbritannia) til 14,3 prosent (Frankrike).

Norge verre enn snittet

Nedgangen i Norge er på hele 26,9 prosent, ifølge ACEA.

Danmark har nøyaktig samme tall som Norge, men i Sverige står det enda verre til, med minus 27,7 prosent. Island kan nevnes som en kuriositet, som eneste land med oppgang – hele 35,7 prosent. Men der er naturligvis totaltallene svært lave.

Det er verdt å ha i mente at tallene kan være påvirket av leverandørenes flaskehalser, gjerne i form av delemangel – samt en svært høy inflasjon akkurat nå.

Rystende for Volvo

Av produsentene er det Volkswagen-gruppen som har de styggeste tallene på konsern-nivå, med minus 24,4 prosent som fasit i juni.

Også her er det interessant å kikke over grensen østover, i den grad Volvo er svensk: Tallet for fabrikanten er -47,9, sammenliknet med juni i fjor. Kun Lexus har svakere tall.

Den norske salgsvinneren Tesla finnes ikke i oversikten.

Halvårstallene ser slik ut: 4,6 millioner biler ble registrert fra og med januar til og med juni, en nedgang på 14 prosent sammenliknet med 2021. Volvo-tallene viser her en nedgang på 28,5 prosent.

Bilkonsernenes salgstall

Produsent Juni 22 Juni 21 %-endring Jan–jun 22 Jan–jun 21 %-endring
Volkswagen255.605337.948-24,41.349.8571.673.761-19,4
Stellantis215.439258.005-16,51.087.8791.378.580-21,1
Hyundai101.585105.737-3,9556.369494.273+12,6
Renault128.200127.679+0,4522.315561.765-7,0
BMW72.09687.993-18,1405.272469.706-13,7
Toyota72.50984.627-14,3398.722412.251-3,3
Mercedes-Benz58.66359.464-1,3327.203367.890-11,1
Ford38.85950.209-22,6258.384305.494-15,4
Volvo15.21229.215-47,9119.160166.758-28,5
Nissan20.78521.283-2,3116.500137.058-15,0
Mazda949817.556-45,965.25380.502-18,9
Jaguar Land Rover11.81913.622-13,261.57494.329-34,7
Honda51337379-30,437.11333.309+11,4
Mitsubishi49077853-37,530,09237.455-19,7

NB: Mange av produsentene har flere merker. Eksempel: Toyota-gruppen omfatter Toyota og Lexus, Renault-gruppen har Renault, Dacia, Alpine og Lada. Kilde: ACEA