FRA TALERSTOLEN: Finansminister Jens Stoltenberg idet han legger frem Regjeringens forslag til statsbudsjett for 2026. Stortingspresident Masud Gharahkhani bak.

Statsbudsjettet 2026

Bekreftet: Ny moms­grense for elbiler

Fra 1. januar blir det moms for alt over 300.000 kroner ved kjøp av elbil, ifølge forslaget til statsbudsjett. Ett år etter blir det moms fra første krone.

Publisert Sist oppdatert

Ifølge Regjeringens forslag til nytt statsbudsjett vil det nye innslagspunktet for omsetningsavgift (moms) på elbiler bli 300.000 kroner fra 1. januar 2026.

Det betyr at den delen av kjøpssummen som overstiger 300.000, blir momsbelagt. Koster bilen 400.000 kroner, må det betales moms av 100.000 kroner, og bilen koster dermed 425.000 kroner i stedet.

1. januar 2027 blir hele ordningen fjernet, ifølge forslaget. 

Det blir altså intet innslagspunkt – elbiler får samme moms som de fleste andre varer. Det betyr 25 prosent fra første krone.

Regjeringen foreslår samtidig at engangs­avgiften på biler med forbrennings­­motorer heves, for på den måten å beholde et kjøpsinsentiv for nullutslippsbiler.

«Målet nådd»

– Vi har hatt som mål at alle nye personbiler skal være elektriske i 2025, og med en elbilandel på 95 prosent i år kan vi si at målet i praksis er nådd. Derfor er tiden moden for å fase ut fordelene, blir finansminister Jens Stoltenberg (Ap) sitert på i pressemeldingen.

Der heter det videre: «Forslaget innebærer at elbiler som koster mer enn 500.000 kroner, får en avgiftsøkning på 50.000 kroner. Rimeligere biler får lavere avgiftsøkning. Endringen vil også omfatte biler som allerede er bestilt, men først leveres i 2026» (vår uthevelse).

Om det bebudede, totale opphøret av «frigrense» fra 2027, sier finans­ministeren dette:

– Det er verken bra for miljøet eller statsfinansene å støtte kjøp av nye person­biler framfor annet forbruk. Vi foreslår derfor i første omgang å redusere støtten, før den fases helt ut. Dette vil gi oss mulighet til å prioritere å redusere andre skatter og avgifter.

Dyrere fossilbiler

Regjeringen anslår at økingen i engangsavgift vil innebære at biler med forbrenningsmotor blir 20.000–30.000 dyrere.

– Elbilandelen vil fortsatt være godt over 90 prosent med regjeringens forslag, sier Stoltenberg – med henvisning til bilsalget, ikke bilparken.

– Selv om økt merverdiavgift på nullutslippsbiler isolert sett trekker i retning av flere fossile biler, vil det motvirkes av økt engangsavgift og økte drivstoffavgifter for fossilbiler. I tillegg tilsier utviklingen i elbilmarkedet at behovet for støtte avtar, sier han.

Sp-slakt

Arbeiderparti-regjeringen har verken flertall alene eller en eksisterende budsjettavtale med noen av de antatte støttepartiene. 

Dermed må budsjettet forhandles om. 

Den tidligere regjeringspartneren Senterpartiet har allerede brukt sterke ord overfor VG

Finanspolitisk talsperson Bjørn Arild Gram sier at partiet vurderer å ikke engang gå til forhandlingsbordet. 

To samferdselsmomenter nevnes i den sammenhengen – økte bensin- og dieselavgifter, samt slutt på gratis ferger.

Jens Stoltenberg har kommentert Senterpartiets misnøye slik, overfor NTB:

– Jeg sa helt i innledningen i finanstalen at vi er klar over at vi er en mindretallsregjering, at vi skal forhandle i Stortinget, og at det vil bli krevende forhandlinger. Men jeg sa også at jeg er trygg på at vi vil finne gode løsninger.

«Uansvarlig»

Elbil-politikken er i liten grad kommentert av noen politiske partier, selv om MDG i forbifarten hevder at «Stoltenberg har kopiert budsjettet fra sist han var finansminister, i 1997. De kutter kraftig i støtten til energieffektivisering, elbilfordeler og penger til grønn industri». Dette kommer via Ingrid Liland, som skal lede budsjettforhandlingene på vegne av partiet.

Interesseorganisasjonen Norsk elbilforening har derimot mye å innvende. Foreningens leder Christina Bu kaller elbil-budsjettpunktet et «uansvarlig forslag som vil merkes på lommeboka til alle som trenger bil».

– Regjeringen foreslår at flertallet av elbilene om litt over ett år skal ha 125.000 kr mer i avgift enn i dag. Det er større avgiftsøkning enn fossilbiler noen gang har fått, og forferdelig dårlig klima­politikk, sier foreningens generalsekretær Christina Bu.

Powered by Labrador CMS