ETTER ULYKKEN: Kommisjonen vil ha regler som sier noe om vekten setene skal tåle når det er passasjerer i baksetet og last helt bakerst, samtidig.

Havarikommisjonen:

Baksete kollapset i ulykke – kritiserer regler

Regelverket for baksete­sikkerhet er ikke godt nok, konkluderer Havari­kommisjonen i vurderingen av en frontkollisjon i Flå i mai i fjor.

Publisert Sist oppdatert

– Selv om personbilen tilfredsstilte de enkeltstående minstekravene til både bilbelter og styrken på baksetet, så kollapset deler av bakseteryggen i kollisjonen og medvirket til at to personer ble kritisk skadet, sier avdelingsdirektør for vei- og landforsvarsavdelingen i Statens havarikommisjon (SHK), Ingvild K. Ytrehus.

FOR STOR BELASTNING: Bildet viser et av baksetefestene som ikke holdt.

– Regelverket tar ikke hensyn til hvor mye en bakseterygg skal tåle i en kollisjon når det både er last i bagasje­rommet og passasjerer i baksetet – som var tilfelle i denne ulykken, fortsetter hun.

21. mai i fjor kolliderte en personbil i 60 km/t med et vogntog. Passasjerene i fram­setet fikk mindre skader. 

Alle personene i bilen, som var en Tesla Model S, hadde på seg setebelte.

Men de i baksetet hadde plassert det feil på kroppen, ifølge SHK.

– Sikkerheten i moderne biler har blitt veldig god for de som sitter i framsetene, men sikkerheten for baksetepassasjerer har ikke utviklet seg like mye, sier Ytrehus.

Her er Havarikommisjonens rapport, blant annet med videoer som belyser hva setebelter og seter tåler. 

(©NTB)