DOBLING: I fjor ble modellutvalget til Lucid doblet, da de introduserte SUV-en Gravity.
Foto: LUCID
Vokser:
Lucid med rekordår
Den amerikanske bilprodusenten kan vise til økt salg, men volumet er fortsatt beskjedent.
Den amerikanske bilprodusenten Lucid noterte solid vekst i 2025.
Gjennom 2025 produserte selskapet 18.378 kjøretøy, en økning på 104 prosent sammenlignet med 2024, opplyser Lucid i en pressemelding.
Leveringstallet var 15.841 kjøretøy, en økning på 55 prosent sammenlignet med året før.
Les alle Motors biltester:
Ny modell
Gjennom fjerde kvartal produserte Lucid 8412 kjøretøy, 116 prosent mer enn med tredje kvartal. 5345 kjøretøy ble levert, en økning på 31 prosent fra kvartalet før.
Veksten kan trolig tilskrives introduksjonen av en ny modell, som innbar en dobling av utvalget, SUV-en Gravity.
Også i Norge hadde Lucid en kraftig vekst i prosent, men leveringstallet er fortsatt beskjedent. 19 biler i 2025 er 125 prosent mer enn i 2024, ifølge tall fra Opplysningsrådet for veitrafikken.
Vekst i Norge også
Gravity er på vei inn i det norske markedet, og én av de 19 registrerte nybilene var en Gravity, resten sedanen Air.
Begge modellene tilhører det øvre prissjiktet. Gravity starter på 1.099.000 kroner, mens Airs startpris er 1.009.000 kroner.
Det var for øvrig en Air som satt ny lengderekord i sommerens versjon av Motor og NAFs rekkeviddetest. Den skal også være med i vinterversjonen, som går av stabelen i slutten av januar.
Lucid legger fram de økonomiske resultatene for 2025 den 24. februar.
Her er de siste nyhetene vi har prøvekjørt: