PREMIERE: Toyota bZ4X Touring ble vist fram for første gang i Norge på Lier Motorsportsenter.
Foto: JON TERJE HELLGREN HANSEN
Ny Toyota:
Her er bZ4X Touring i Norge for første gang
Her ruller den etterlengtede touringversjonen på norske veier for første gang. Med større bagasjeplass og mer robust konstruksjon vil Toyota tilbake på toppen i klassen.
Det var en stolt gjeng fra Toyota Norge som møtte pressen på Lier Motorsportsenter i formiddag. Egentlig var vi der for å prøvekjøre den nye helelektriske Hilux, men i siste liten hadde de fått tak i en demobil av Toyotas største SUV, BZ4X Touring.
Her snakker vi altså om mer bagasjeplass, mer takhøyde for baksetepassasjerene, 14 centimeter ekstra lengde og en mer robust bakaksel.
Dette er bilen Toyota håper skal lokke kresne norske sjåfører som vil ha en romslig miks av stasjonsvogn og SUV med plass til hele familien og ekstra bagasje.
God framkommelighet
De 14 ekstra centimetrene bak C-stolpen gir et bagasjerom på 669 liter. Det er 48 prosent mer plass enn i en standard BZ4X.
Dette er bare en før-produksjonsmodell, så vi kan ikke avsløre noe om kjøreegenskapene før nærmere sommeren.
Men vi har testet standardversjonen av bZ4X i motorcrossløypa på Lier, og kan bekrefte at den litt mindre tvillingen kommer seg meget godt fram på isete vinterføre.
Rekkevidde
Toyota bZ4X har arvet viktige deler av kjøreassistentene fra Land Cruiser – og det var til stor hjelp opp de tøffe bakkene i løypa vi kjørte. Med den avanserte X-mode-funksjonen kan man la bilen kontrollere gass og brems, mens sjåføren tar seg av styringen. Systemet fungerer meget bra både opp og ned glatte bakker.
Toyota varsler en WLTP-rekkevidde på 528 kilometer på Touring-versjonen, og prisen havner på rundt 570 000 pluss frakt og levering.