Drivstoffprisene:

Bekymret for «kjør sakte»-aksjon fredag

Statens vegvesen er bekymret for trafikksikkerheten når det fredag er varslet flere kjør-sakte-aksjoner mot økte drivstoffkostnader.

Publisert Sist oppdatert

Fredag før palmehelgen er en av de største utfartsdagene i året. Det er varslet aksjoner på E39 Kvinesdal–Mandal, E18 Arendal–Lillesand og E18 Langangen–Grenstøl.

Vegvesenet er bekymret for at aksjonene kan påvirke trafikksikkerheten.

– Når mange er på veien samtidig kan små feil fort bli alvorlige. En kjør sakte-aksjon kan gi mange frustrerte trafikanter som ikke kommer seg dit de skal, sier avdelingsdirektør Marianne Øhrn i en pressemelding.

Hun er også bekymret for at aksjonene vil ramme blålysetatene.

– For politi, brannvesen og ambulanser teller hvert sekund når de kjører utrykning. At trafikken går i 40 km/t vil kunne hindre at de kommer raskt fram, forteller Øhrn.

Hun oppfordrer trafikanter til å vurdere å reise på et annet tidspunkt hvis de har anledning til det.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS