ETTER BRANNEN: Slik sto bilen etter branntilløpet inne i kupeen.

Forrige eiere er sjokkert:

Møller selger bil uten å opplyse om stank

Etter at André Hokholt fikk levere tilbake Audien, har Møller Bil to ganger forsøkt å selge bilen til nye kunder, uten å opplyse om luktproblemene som bilen har.

Publisert
FØRSTE EIER: André Hokholt.

– Dette kan vel ikke være spesielt langt unna det man på godt norsk kaller svindel av Norges største bil­forhandler, sier André Hokholt i Oslo.

Etter et branntilløp i fjor høst greide ikke Møller Bil med sterke kjemikalier å fjerne det som ble beskrevet som en forferdelig lukt av både røyk og kjemikalier.

I mange måneder sto bilen på verksted. Da skrev Motor en reportasje om bilen og lukten. Etter dette fikk André Hokholt og samboeren levere bilen tilbake, og de fikk en tilsvarende bil fra Møller Bil Oslo vest.

Kort tid etter blir den fire år gamle Audien lagt ut for salg. I annonsen står det ingenting om bilens luktproblemer. Bilen blir etter hvert kjøpt av Lars Erling Øiseth Thorrud og kona på Hokksund i Buskerud. De får ingen informasjon om bilens forhistorie.

Men det tar ikke lang tid før de merker lukten.

– Jeg syntes det luktet som brent plastikk. Kona mener det er en metallisk lukt. Hun sier hun blir kvalm bare av å tenke på det, forteller Thorrud.

«Fin bil»

Ekteparet kontakter bilselgeren de kjøpte bilen av.

– Han sa han ikke visste noe om lukten. Vi spurte om han kunne undersøke. Men da hørte vi ikke mer fra ham.

Thorrud og kona tok derfor kontakt igjen uka etter. Da ble de umiddelbart tilbudt å få heve kjøpet.

34 dager etter kjøpet ble bilen tilbakeført til Møller Bil.

Nå er Audien lagt ut for salg for andre gang. Men heller ikke i annonsen som nå ligger ute på Finn, er luktproblemene nevnt.

Fremstilt som en interessert bilkjøper tar Motor kontakt med en av bilselgerne på Møllers chat. 

Vi spør om det er noe spesielt vi bør få vite om denne bilen.

Bilselgeren svarer først at dette er en «fin bil».

– Ingen problemer nå

I chatten forteller vi at vi ser i det offentlig tilgengelige kjøretøysregisteret at Møller Bil har stått som eiere av bilen to ganger de siste månedene, og at forrige private eier kun hadde bilen i noen uker. Vi spør hva som er årsaken til at Møller har tatt bilen tilbake, og om det er noe man som mulig kjøper bør få vite om bilen.

– Det er skiftet ut en del i den. Bilen er friskmeldt nå, og det er ingen problemer med den. Vi kjøpte den tilbake fordi forrige eier fant en annen bil vi hadde. Han er strålende fornøyd med e-tron, skriver bilselgeren, før han understreker:

FORHANDLEREN: Audien er alle gangene solgt fra Møller Bil Oslo vests anlegg.

– Det er ingen feil eller mangler nå.

Motor spør hva som var eller er galt, og hvilken del som er skiftet ut.

– Et sete. Det var noe galt med setevarmen i den, svarer bilselgeren, før han igjen gjentar:

– Det er ingen problemer nå.

Les lenger ned hva Møller Bil svarer både om dette og øvrige forhold i saken.

– Sjokkerende

Den første eieren, André Hokholt, reagerer når han ser det selgeren skriver.

– Der skal jeg aldri kjøpe bruktbil mer. Man skulle ikke tro at Møller holdt på slik. Dette er sjokkerende. Men etter den erfaringen jeg har hatt, kan jeg ikke si at jeg er overrasket over det de skriver.

Den andre eieren, Lars Erling Øiseth Thorrud, presiserer at de ikke har kjøpt en annen bil fra Møller Bil, slik selgeren skrev i chatten, men bil fra en bruktbilforhandler i Trondheim.

Møller Bil har selv konkludert med at branntilløpet i fjor startet i motoren til setereguleringen i passasjersetet foran. I forsøket på å fjerne lukten er deler av interiøret skiftet ut. Flere ganger har bilen vært hos et spesialfirma for rengjøring. Møller har blant annet utført ozonrens. I en NAF-test påpekte NAFs tester at «det er en spesiell lukt i bilen». 

Lavere km-stand

Den fire år gamle Audien er nå altså lagt ut for salg igjen av Møller Bil.

Møller har brukt bortimot identisk annonsetekst og de samme bildene som første gang. Prisen er også uendret, både tidligere i høst og nå annonseres bilen for 439.000 kroner.

Teksten er en kort, generell beskrivelse av bilmodellen, og en oppramsing av utstyret på denne bilen.

Men det er én interessant forskjell:

  • I den første annonsen, fra september, er oppgitt kilometerstand 55.772 kilometer.
  • I den andre annonsen, fra november, er oppgitt kilometerstand 54.218 kilometer.

På to måneder har altså kilometerstanden, ifølge Møller Bils annonser, blitt 1554 kilometer kortere.

ANNONSE I SEPTEMBER: Oppgitt km-stand 55.772 km.
ANNONSE I NOVEMBER: Oppgitt km-stand 54.218 km.

Overrasket

Lars Erling Øiseth Thorrud og kona, som eide bilen i perioden mellom annonsene, forteller at de ukentlig har kjørt noen hundre kilometer med den.

Da de kjøpte Audien, tenkte de ikke på å sjekke bilens forhistorie.

– Vi tenker jo at ting er i orden når vi kjøper fra en så stor bilforhandler.

– Hva synes dere om det dere har opplevd?

– Vi er ikke imponert over Møller. I salgsannonsen skriver de at de er en forhandler som følger Norges Bilbransjeforbunds etiske retningslinjer, og at dette skal gi en trygghet til kjøperen. Men når de nå forsøker å selge denne bilen for andre gang uten å opplyse om lukten, er de ikke så etiske.

Bilens første eier, André Hokholt, er også overrasket over det Møller gjør.

– Det er skjødesløst og forferdelig at de selger en bil til over 400.000 kroner uten at de opplyser noe om lukten, og vel vitende om at denne lukten er noe også neste kjøper vil oppleve som skjemmende.

- Utbedret hos eksterne fagfolk

Motor har stilt en rekke spørsmål til Møller Bil:

  • Hvorfor lot de begge kundene få heve kjøpet?
  • Hvorfor står det ingenting om luktproblemene i verken første eller andre annonse?
  • Hvorfor er kilometerstanden blitt lavere?
  • Hva synes Møller Bil om uttalelsen om svindel fra den ene eieren?

Møller Bil har latt senior kommunikasjonssjef Axel Heiberg-Andersen i Møller Mobility Group svare på vegne av Møller Bil.

Han svarer ikke på hvorfor kilometerstanden er lavere i den andre annonsen enn i den første. Han svarer heller ikke på uttalelsen om at Møller Bil svindler kundene sine.

Heiberg-Andersen påpeker at bilen «ble utbedret hos eksterne fagfolk med spesialkompetanse på dette området».

Han skriver ikke noe om når utbedringen skjedde, og om det er foretatt utbedringer etter at bilens andre eier leverte bilen tilbake.

– Konstruert

Axel Heiberg-Andersen i Møller Mobility Group skriver at siste kunde ikke sa noe om lukt til Møller før Motor tok kontakt med kundene.

– Da ble det en sak, som vi så løste umiddelbart, påpeker Heiberg-Andersen.

Motor har også spurt Møller hva de synes om bilselgerens uttalelser i chatten. Til det svarer kommunikasjonssjefen:

– Enhver potensiell kjøper av bil vil uansett prøvesitte bilen før de tar en beslutning, så vi opplever problemstillingen som litt konstruert. Som det også kom frem i dialogen deres med forhandleren, hadde bilen hatt et problem med setet. Det ble utbedret, og bilen er friskmeldt av en tredjepart.

– Umulig

Bilens første eier, André Hokholt, påpeker at han ikke er ekspert på lukteskader. Men han har eid bilen i mesteparten av tiden hvor det har vært luktproblemer. Han tror ikke det er mulig å fjerne lukten.

– Nei, jeg tror ikke det. Nå har lukten sittet der i ett år og to måneder. Jeg tror ikke de klarer å fjerne den.

Det tror heller ikke bilteknisk konsulent Audun Bergerud i NAF.

– Det kan være svært vanskelig å fjerne slik lukt. Da må alt av stoff, og kanskje også alt av plast, demonteres og byttes ut, sier Bergerud.

PS: Når Motor sjekker den siste annonsen etter å ha fått epost fra Møller, er kilometerstanden plutselig endret til 57.400 kilometer.

Powered by Labrador CMS