Honda leverte sin første bil i 1963 og har helt siden starten vært ganske tro mot det samme logokonseptet: Det har gjennomgående dreid som om H-er – fra smale til vide, men alltid bredest i toppen..
Forrige justering kom ved årtusenskiftet. Da handlet det om knapt synlige endringer, i hvert fall for alle som ikke sysler med design til daglig.
Denne gangen, derimot, er forskjellene åpenbare ved første øyekast, for alle og enhver.
Slik ser den nye logoen ut:
Illustrasjon: HONDA
Klart bredere, som du ser, og dermed et lite nikk til den opprinnelige, fra 1961:
Illustrasjon: HONDA
Honda underbygger dette i sin informasjon om den nye logoen, det heter at selskapet på denne måten uttrykker sitt ønske om å «lage nye elbiler fra null, ved å gå tilbake til start».
Selskapets nye elbilserie er da også døpt Honda 0 – som i «zero», eller «null».
Som vanlig tilbys det tolkninger litt forbi det folk flest umiddelbart ser. Honda mener at den nye logoen likner to utstrakte hender (kanskje er de litt inspirert av et par emojier?), noe som skal vise at selskapet forplikter seg til å bistå sine kunder, samt styrke mobilitetsmuligheter – augment the possibilites of mobility.
Logoen kommer på biler fra 2027. Den vil også bli brukt i motorsport.