KUN AVKJØRSEL: Veistubben som går opp bak Volvoen anses ikke som en vei for alminnelig ferdsel, ifølge tingretten.

Fikk bot:

Vant parkerings-krangel mot kommunen

Volvo-eieren parkerte helt inntil avkjøringen til det kommunen mener er et veikryss. Men tingretten ga bileieren medhold.

Publisert Sist oppdatert

En mangeårig parkeringsstrid på Oslos beste vestkant har fått sitt foreløpige punktum. 

Gjennom årene har mange bilister fått bot for å parkere nærmere enn fem meter inntil en avkjøring i Niels Juels gate på Frogner.

Noen parkeringsbetjenter mener avkjøringen er å anse som et veikryss, og at bilene dermed må stå minst fem meter unna avkjøringen.

Beboere i området og mange bilister mener derimot at avkjøringen ikke er et veikryss. Parkeringsplassene på begge sider av innkjøringen står som regel opptatt.

Nå har beboerne og bilistene fått medhold av Oslo tingrett, for andre gang på 13 år.

Klaget på boten

Volvo-eieren fikk i vinter 900 kroner i parkeringsgebyr da han parkerte helt inntil avkjøringen.

Avkjøringen er åpen for alminnelig ferdsel, men brukes stort sett bare av beboerne og deres besøkende. Det er ikke gjennomkjøringsmulighet, og veistubben er privat eid.

Da kan avkjøringen ikke anses for å være et kryss, mener Volvo-eieren. Han klaget på boten han fikk.

Oslo kommune nektet å ettergi boten. Kommunen mener trafikken er såpass stor at veistubben må anses som en vei, og at det dermed ikke er lov å parkere nærmere enn fem meter fra krysset.

– Ikke veikryss

TRE PLASSER: Dersom kommunen hadde fått medhold, ville det vært forbudt å parkere både der hvor Volvoen står, på plassen ovenfor innkjøringen, som står tom på bildet, og på plassen hvor den svarte bilen står, på andre siden av gaten.

Oslo tingrett viser til at det ikke er klare regler for hvilke veier som kan anses for å være åpen for alminnelig ferdsel. Det må dermed foretas en konkret vurdering i hvert enkelt tilfelle, hvor man vurderer antall brukere og grunneiere, og hvor stor trafikk det er, påpeker tingretten.

På veistubben i Niels Juels gate er det 12 adresser, stort sett private boenheter, og til sammen 22 biloppstillingsplasser.

– Antallet boliger og biloppstillingsplasser tilsier at det ikke er ferdsel av et slikt omfang at kravet til alminnelig ferdsel er oppfylt. Innkjørselen må dermed oppfattes som kun en inn- og utkjørsel fra eiendommene, skriver Oslo tingrett i sin kjennelse.

Dermed er avkjøringen heller ikke et veikryss, og biler kan stå parkert nærmere enn fem meter fra avkjøringen, samt i T-krysset på den andre siden av veien.

Vant også i 2012

Dette er andre gang på 13 år at bilister og Oslo kommune møtes i retten om avkjøringen på Oslos vestkant.

I 2011 fikk en annen bilist bot for å ha parkert på samme sted. Oslo kommunes parkeringsetat nektet å ettergi boten, men i retten fikk også denne bilisten medhold, ifølge en kjennelse fra 2012.

Likevel har enkelte parkeringsbetjenter i årene etterpå bøtelagt i strid med denne kjennelsen.

Motor har spurt Oslo kommune om betjentene nå vil stanse bøteleggingen i området. Kommunen svarer at de ikke har tatt stilling til dette enda.

Powered by Labrador CMS