ADVARER: Trygve Oma, kommersiell direktør i Skyttelpass, sier folk flest avgjør om de vil bidra det han beskriver som konkurrenten Autosyncs «illegale pengemaskin».Foto: SKYTTELPASS
Krever bombrikke-gebyrstans:
– De har etablert en illegal pengemaskin
NAF krever at myndighetene stanser bombrikkeselskapenes «melking av bilistene». – Selskapene har etablert en pengemaskin ved å utfordre loven, hevder en konkurrent.
– Denne melkingen av bilistene må det slås hardt ned på. Det har blitt millionbutikk å sende ut fakturaer for bompenger, som Motors tall viser. I nær tre år har utstederne kunnet utnytte systemet for å få ut høye gebyrer fra bilistene, uten at det har blitt tatt tak i, sier pressesjef Ingunn Handagard i NAF til Motor.
– Prisjusteringen er godt innenfor vårt handlingsrom regulert i både den gjeldende og kommende forskrift for bombrikkeutstedere, sier Svein Skovly, kommersiell direktør i Autosync, til Motor.
SVARER: Svein Skovly, kommersiell direktør i Autosync.Foto: AUTOSYNC
– Utstederforskriften og EETS-direktivet gir hver for seg, og samlet, rom for å forbedre tilbudet innenfor eksisterende avtale til våre abonnementskunder. Det er også i tråd med intensjonen for selve bompengereformen. Etableringen av AutoSync Minimum med engangsbetaling for bombrikken, og prising av denne tjenesten, er i tråd med selvkostanalysen som tidligere er sendt inn til Vegdirektoratet, og som Vegdirektoratet har akseptert, sier han.
Annonse
«Utfordrer loven»
Men NAF mener prisingen er langt utover ordningens intensjon.
– Nå forventer vi at den nye forskriften for hvor mye selskapene kan ta betalt, blir praktisert strengt fra mars i år. Flyt og Autosync må ikke få mulighet til å strekke strikken og ta betalt for unødige abonnementsordninger eller gebyrer. Siden bompenger er politisk bestemt, og det er pålagt å ha bombrikke i bilen for å få rabattene du har krav på, mener vi det er rett og rimelig at bilistene ikke skal betale stadig nye brikkegebyrer, sier Handagard.
Skyttelpass, det minste av utstederselskapene og det eneste som er offentlig eid, mener Autosync nå tar en langt høyere pris enn brikkehåndteringen faktisk koster.
KRITISK: Pressesjef Ingunn Handagard i NAF.Foto: NAF
– Ved å utfordre loven etablererer Autosync en pengemaskin, og det er opptil folk flest om de vil bidra til denne illegale pengemaskinen, sier Trygve Oma, kommersiell direktør i Skyttelpass.
Svein Skovly i Autosync mener den kritikken er4 en forenkling:
– Utstederselskapenes rolle er mye mer enn å bare sende fakturaer. Kanskje det viktigste vi gjør, foruten å utstede bombrikker, er å avlaste bompengeselskapene for betydelig risiko, fordi vi garanterer oppgjør for alle bompasseringene gjort av våre kunder, sier han.
De to selskapene Autosync og Flyt, eid av noen av landets største bank- og forsikringsselskaper, hadde et overskudd i 2024 på over 140 millioner kroner.
«Tredobling»
Det store flertallet av Autosyncs kunder fikk fra nyttår doblet månedsprisen fra fem til 10 kroner, samtidig som det ble annonsert at nye tjenester skal innføres som del av brikkeavtalen.
Parallelt introduserte selskapet muligheten for å kjøpe brikke til et engangsbeløp på 250 kroner for fem år.
Vidar Raa, administrerende direktør i Skyttelpass, hevder det ikke er snakk om noen dobling, men en tredobling av brikkeprisen for kundene med abonnementsløsning.
– Autosync krever 120 kroner året, og det blir over en periode på fem år 600 kroner. Hos oss koster brikken 200 kroner, og vår brikke lever opptil syv, kanskje åtte år. Dermed blir gapet i pris enda større, sier Raa.
Svein Skovly i Autosync mener på sin side selskapet gir kundene et godt tilbud:
– Autosyncs samlede produkttilbud gir nå kundene mulighet til å velge mellom en abonnementsordning (AutoSync Standard), eller betaling av et engangsbeløp (AutoSync Minimum) for tilgang til AutoPASS-avtale, rabatter og bombrikke. Abonnementsordningen har ingen etableringskostnad eller bindingstid, noe vi mener fremmer konkurransen i markedet. Prisen for abonnementsavtalen økte fra 1. januar fra fem til ti kroner per måned, noe som har sammenheng med bl.a. generell prisstigning og investeringer i funksjonalitet som gir økt fleksibilitet for våre kunder, sier han.