Bagasjevolum (liter): 630 (inkl. frunk på 48 liter)
Hengermulighet: Nei
Konkurrenter: Honda e:Ny1, Hyundai Kona SR, Opel Frontera, Citroën Ë-C3 Aircross, MG S5 EV, Kia EV4 (58 kWt).
Motor-pakka: Her velger vi utstyrsgraden og tilleggene vi mener gir mest for pengene. Vinterhjul, ladekabler og valgfri metallic lakk er alltid inkludert. Varme i seter og ratt er et krav. Adaptiv fartsholder prioriteres alltid, generelt også den mest avanserte lysteknologien. Hengerfeste er med fra kompaktklassen og oppover. Kan bilene leveres med firehjulsdrift, velger vi som regel dette. Service/vedlikeholdsavtaler er ikke lagt til. Hvis prisene gjelder en begrenset periode (kampanjer), opplyser vi om dette.
Importøren av Dongfeng og Voyah har en ambisjon som er enkel å utrykke, men litt mer vrien å innfri:
De skal gi mest mulig bil for pengene.
Lille Dongfeng Box har en startpris under 200.000, og store Voyah Courage med firehjulsdrift, har nå en startpris under 400.000
Legger du på absolutt alt av utstyr som tilbys til denne bilen – og da snakker vi om alt fra luftmadrass og telt som kan monteres ut fra bagasjerommet, til skvettlapper og tre sett med ulike ladekabler – så ender vi på 321.000 kroner.
Annonse
Trekke fra 12.000
Da har vi unnet oss litt ekstra luksus, og bestilt vinterhjul på originale 17-toms felger.
Nøyer du deg med uoriginale 17-toms felger, som de fleste vil mene ser litt bedre ut, så kan du trekke fra 12.000 kroner.
SÆRPREG: Bakfra skal det være mulig å kjenne igjen en Vigo på lyktedesignet.
Men langt mer relevant: med Motor-pakka, altså med valgfri metallic lakk og vinterhul (hengerfeste leveres ikke), ender den på 274.000 kroner.
Da er utstyr som panoramatak, trådløse ladere og ventilasjon i forsetene allerede inkludert.
STORT: Bagasjevolumet er på 572 liter, inkludert et rom under bagasjegulvet. Mangler gjennomlastingluke, mens frunk på 48 liter kan bestilles som ekstrautstyr.
SITTEPLASS: Her kan man sitte og fiske, eller se på barna trene. Du kan få et telt som kan monteres ut fra bagasjerommet, og bilen kan selv levere strøm til vaffeljernet eller kaffetrakteren.
Det er særdeles rimelig. Og da har vi ikke glemt at nye kinesiske modeller flest er særdeles rimelige.
Som alltid med statiske visninger som dette, det viktigste gjenstår: hvordan er bilen å kjøre og leve med – ikke minst i vinterhalvåret?
Rekkevidde
Importøren hevder selv at rekkeviddeanslaget til bilene fra Voyah og Dongfeng, generelt, er lavt. Altså at bilene i praktisk bruk presterer tettere opp mot det offisielle WLTP-tallet.
TYPISK: Interiørdesign slik moten krever, men ikke like minimalistisk som i for eksempel en Tesla. Trådløs lader i midtkonsollen (det hvite «hjulet» er nøkkelen).
STEMNING: Ulike interiørbelysinger, og muligheten for å spille musikk gjennom utvendige høyttalere, øker trivselen.
Det er i så fall lovende for en rekkevidde som på papiret er en del lavere enn bilene den konkurrerer med.
Annonse
30-80 prosent
Til gjengjeld er ladefarten noe høyere. Men det er som kjent ladetiden som er det viktigste. Og her oppgir Dongfeng det noe utradisjonelle intervallet 30–80 prosent – som skal ta 18 minutter.
ROMSLIG: Baksetepassasjerene har absolutt god plass til å være en bil på 430 cm med stort bagasjerom.
Importøren trekker også fram støydempingen. Inntil videre er det enklere å forholde seg til setekomforten, selv om det her bare er snakk om noen minutters prøvesitting.
Har begge deler
Men den virker svært god – både foran og bak. Det er ikke alle biler i denne klassen som har elektrisk justerbart forsete. De færreste har ventilasjon. Vigo har begge deler.
Men først og fremst har den masse plass. 572 liter bak, 48 liter foran. Og en lav pris. Så får det ubarmhjertige markedet bestemme hvor nære importeren er å nå ambisjonen om å tilby mest bil for pengene.