Mercedes-Benz har rullet ut nye modeller på løpende bånd de siste årene. Snart er hele alfabetet brukt opp, og dette er gledelige nyheter for norske bilkunder med romslig budsjett.
Denne gangen er det GLA som står for tur.
En SUV som bør passe rett inn i det norske markedet med 4x4, god bagasjeplass og hengerfeste. Alt kjernefamilien forlanger, og litt til.
Forgjengeren EQA har vært en stor suksess for Mercedes. Til sammen kjører det rundt 10.000 eksemplarer på norske veier.
Og her snakker vi ikke bare om en liten facelift og ny bokstavrekke.
– Nye GLA er utviklet for å begeistre kundene hver eneste dag. Med utgangspunkt i 140 år med innovasjon har vi skapt den mest uttrykksfulle GLA noensinne. Sammen med et helt nytt interiør som gir enda bedre plass og komfort, har vi gjort vår allerede bestselgende kompaktmodell enda mer attraktiv, skriver Ola Källenius, konsernsjef i Mercedes-Benz Group, i en pressemelding.
NY HEKK: Designet på bakenden skiller seg ganske tydelig fra forgjengeren EQA.Foto: MERCEDES
800 volt
Mercedes GLA kommer på ny plattform med 800-volts-arkitektur, lik nye CLA og GLB. Det betyr bra rekkevidde og rask lading.
Nye GLA skal bygges i Tyskland og kommer i tre elektriske utgaver i tillegg til hybridversjonen, som sannsynligvis ikke blir aktuell i Norge.
Den billigste versjonen heter 200. Den har bakhjulsdrift og et LFP-batteri på 58 kWt. Rekkevidden blir rundt 400 kilometer.
De to neste versjonene er nok mer aktuelle for oss her i Norge. 250+ og 350 4Matic kommer begge med en NMC-batteripakke på 85 kWt og rekkevidde på 657 og 643 kilometer etter WLTP-standarden.
Se flere bilder her (artikkelen fortsetter under):
Nye GLA – foto: MERCEDES-BENZFoto: MERCEDES
Nye GLA – foto: MERCEDES-BENZMercedes-Benz AG – Communicati
Nye GLA – foto: MERCEDES-BENZMercedes-Benz AG – Communicati
Nye GLA – foto: MERCEDES-BENZMercedes-Benz AG – Communicati
Nye GLA – foto: MERCEDES-BENZMercedes-Benz AG – Communicati
Nye GLA – foto: MERCEDES-BENZMercedes-Benz AG – Communicati
Nye GLA – foto: MERCEDES-BENZMercedes-Benz AG – Communicati
Nye GLA – foto: MERCEDES-BENZMercedes-Benz AG – Communicati
Nye GLA – foto: MERCEDES-BENZMercedes-Benz AG – Communicati
Rask lading
Ifølge Mercedes skal det største batteriet kunne lade hele 270 kilometers rekkevidde på 10 minutter. Dette er helt i tråd med hva Motor og NAF fant da vi testet CLA 350 under sommerens rekkeviddetest. Den ladet 409 kilometer rekkevidde på 15 minutter, noe som plasserte den på topp 5 sammen med BMW iX3, Xpeng X9 og Lucid Gravity.
Både GLA, CLA og GLB har totrinns bakaksel som girer opp når du har kommet opp i jevn fart. Dette gir lavere belastning på elmotorene og skal bidra til lavere forbruk. De 354 hestekreftene i toppversjonen gir deg en akselerasjon på 5,4 sekunder fra null til hundre.
Bagasjeplass
Her er det godt med plass til bagasje. 410 liter som kan økes til 1400 liter om du velger å legge ned den tredelte bakseteryggen. Dessuten har Mercedes spandert på seg en romslig frunk på 107 liter. Dette gir etter vår mening et skikkelig pluss i boka og et lite spark i rumpa til andre bilprodusenter som fortsatt leverer biler uten frunk i 2026.
KJÆRKOMMEN: Nye GLA kommer med en romslig frunk.Foto: MERCEDES
Skulle du likevel ha behov for mer lasteplass, kan CLA 350 4Matic trekke tilhenger med totalvekt på 2000 kilo. En svært viktig egenskap for mange norske bilkunder som har en henger stående bak garasjen.
Annonse
Tredelt skjerm
GLA kommer med en tredelt skjerm som dekker hele bredden av dashbordet, og et maksimalistisk interiør. Mercedes har valgt å implementere Google som grunnlag for navigasjonen og har i samarbeid med Google utviklet AI og stemmestyring som skal gjøre det enkelt å søke etter ladepunkter, adresser, hoteller og så videre.
SKJERM: Interiøret er maksimalistisk, og den tredelte skjermen gir god oversikt.Foto: MERCEDES
Prisen avgjør
Mercedes GLA sikter seg rett inn i det hardeste feltet når det gjelder konkurranse. Her ligger mange tilsvarende biler rundt 500.000 kroner med Tesla Model Y som en felles målestokk for hele segmentet.
Prisene for Norge er ikke klare ennå, men i Tyskland koster den beste versjonen rundt 58.000 euro. Det tilsvarer omtrent 640.000 norske kroner. «Billigversjonen» koster 48.000 euro, som per nå tilsvarer cirka 527.000 norske kroner.
Vi tror at Mercedes må legge seg på omtrent dette nivået for å kunne møte konkurransen fra Tesla og, ikke minst, et stort antall kinesiske konkurrenter som slåss om de samme kundene.
Forventet salgsstart i Norge blir mot slutten av sommeren, og de første bilene skal være her før året er omme. Norske priser blir bekreftet ved salgsstart.