AVSLØRT: Bildene Tesla tok avslørte at bilen har hatt en stor skade som ikke ble godt nok reparert.

Bruktbilkjøp:

Bildene fra Tesla avslørte skadene

Ett år etter kjøpet fikk bruktbilkjøperen epost fra Tesla-verkstedet med dokumentasjon på en stor, skjult skade.

Publisert

Bruktbilkjøperen, en mann fra Rogaland, kjøpte en fem år gammel Tesla Model X fra en annen privatperson gjennom formidlingsfirmaet Tananger Bil.

Bare et par uker etter kjøpet ble det oppdaget at det er flere feil på bilen.

Kjøperen fikk deretter bilen undersøkt hos Tesla, NAF og et Tesla-sertifisert verksted. De fant feil på bilen, men ikke hvorfor det var feil.

Et knapt år senere kom eposten fra Teslas verksted i Haugesund. Den inneholdt interessant informasjon.

– Bilen din har nå vært gjennom en grundig undersøkelse, skriver Tesla-verkstedet, før de forteller at de har demontert store deler av bilens interiør.

– Da avdekket vi at bilen tidligere har hatt en skade.

– Ikke kjør!

Skaden har blant annet ført til vannlekkasje.

Omfanget er så stort at bilkjøperen ikke lenger bør kjøre den.

– Vi anbefaler å ikke bruke bilen, fordi vannlekkasjen kan ødelegge komponenter, skriver Tesla-verkstedet.

Utbedring av vannskaden og øvrige feil vil ifølge Tesla koste 171.000 kroner. Bilen ble kjøpt for 465.000 kroner.

Fikk ikke vite

Bruktbilkjøperen fikk ikke vite noe om den tidligere skaden da han kjøpte bilen.

Privatpersonen som solgte bilen gjennom formidlingsfirmaet Tananger Bil, en mann fra Telemark, hevder at han heller ikke visste at bilen hadde noen feil da den ble solgt. 

Han påpeker i et brev Motor har lest, at alle servicer og reparasjoner er utført på godkjente merkeverksteder.

Men Tesla understreker i et brev at de ikke er kjent med den tidligere skaden.

Kjøperen av bilen klaget til forbruker­myndighetene, og i et vedtak i Forbrukerklageutvalget har bilkjøperen fått medhold i at han skal få heve kjøpet, og få pengene sine tilbake – mot å levere bilen til selgeren.

– Det er ikke opplyst i kjøpekontrakten eller i annen informasjon i forbindelse med salget at bilen har en tidligere skade. Forbrukerklageutvalget finner at bilen er mangelfull, skriver Forbrukerklage­utvalget i sitt vedtak.

Powered by Labrador CMS