NAF-MEDLEM:

Kolonne i elbiltesten sommeren 2026
Er du på biljakt er det viktig å sjekke hvilke biler som kan leveres før årsskiftet eller momsøkningen bortfaller om kontrakt inngås i år.

Kan bli elbil-smell i januar:

- Penger å tjene før nyttår

Fra nyttår halveres momsfordelen for elbiler. Flere populære elbiler kan bli nær 40 000 kroner dyrere bare på grunn av moms. – Er du på biljakt, bør du sjekke pris og leveringstid nå, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Publisert

Fra 1. januar strammes momsen til for elbiler. Grensen for momsfritak halveres fra 300 000 kroner til 150 000. Det betyr at populære elbiler kan bli  rundt 40 000 kroner dyrere hvis de registreres i 2027 sammenlignet med i år.  

- Skal du kjøpe ny bil, kan det være mye å spare på å få bilen registrert før nyttår. Derfor bør du sjekke både pris og leveringstid nå. For det er tidspunktet bilen registreres som avgjør hvor mye moms du må betale, forklarer Sødal. - Flere bilimportører har også lovet at de tar momsregningen om kontrakt inngås i år, fortsetter han.

Så er du på biljakt er det viktig å sjekke hvilke biler som kan leveres før årsskiftet eller momsøkningen bortfaller om kontrakt inngås i år. Det er ikke gitt at alle bilmerker kan få tak i biler i tide til at de kan registreres i 2026.  

- Det viktigste er at du finner en bil som passer dine behov. I tillegg har mange et par favorittmerker. Men er du opptatt av å spare penger og favorittene ikke kan levere før nyttår, gjør du lurt i å sjekke andre merker også, sier NAF-rådgiveren.  

De fleste bilene fikk hele momsøkningen i år 

Det kom en kraftig økning i momsen på elbiler også i år. Da ble grensen satt fra 500 000 kroner til 300 000. Kjøpsbeløp over denne summen ble momsbelagt. NAF undersøkte prisene på 26 bilmodeller i januar i år og så om noen av bilimportørene hadde valgt å kompensere for momsøkningen. Kun åtte av 26 valgte å gjøre dette.  

- Dette viser at vi må belage oss på for at de aller fleste bilmodellene vil prisene stige tilsvarende momsøkningen i januar, sier Nils Sødal. 

Dette kan bli prisen på de 10 mest solgte bilene 

De ti bilene som har solgt mest hittil i 2026 kan bli betydelig dyrere fra 2027. Vi har funnet startprisen på bilene og lagt på momsen som kommer. Hva prisene faktisk blir, vet vi ikke før nærmere årsskiftet.

FAKTA: Momsen øker med 37 500 kroner per bil i 2027. Valg av ekstrautstyr vil øke momsen ytterligere. De fleste bilkjøpere velger inn noe ekstrautstyr. I denne tabellen er det lagt på kun momsen på den startprisen bilmodellen har. 

Powered by Labrador CMS